Rak jajnika: 8 wczesnych objawów

Mimo, że jest jednym z nowotworów o najwyższej skali śmiertelności, jego wczesne wykrycie daje szansę na wyleczenie w 95%.
Rak jajnika:  8 wczesnych objawów

Ostatnia aktualizacja: 02 listopada, 2018

Rak jajnika nazywany jest „cichym zabójcą”. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów nowotworów, symptomy mogą pojawić się dopiero wtedy, kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana i niemożliwa do wyleczenia.

Rak jajnika jest drugim najczęściej spotykanym nowotworem ginekologicznym. Jego wyleczalność jest niezwykle niska ze względu na to, że zazwyczaj wykrywa się go zbyt późno.

Według danych statystycznych tylko 50% pacjentek żyje dłużej niż 5 lat od momentu postawienia diagnozy. Eksperci twierdzą, że rak jajnika może być wyleczony w 95% przypadków, o ile zostanie wykryty odpowiednio wcześnie.

Rak jajnika może rozwinąć się u kobiety w każdym wieku. Ryzyko wzrasta po 50. roku życia, a najbardziej narażone są panie, które ukończyły 65 lat. Dlatego tak ważne jest, by znać i potrafić rozpoznać objawy i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Rak jajnika — podstawowe symptomy

Rak jajnika

Poniższe objawy są związane z nowotworem jajnika, ale mogą też być oznakami innych dolegliwości zdrowotnych. Ważne, żebyś potrafiła je rozpoznać. Pamiętaj, że rak jajnika odpowiednio wcześnie wykryty jest jak najbardziej wyleczalny.

  • Zdeformowany lub nabrzmiały brzuch: chociaż może on oznaczać wiele różnych przypadłości, rak jajnika objawia się w podobny sposób. Jeżeli zauważasz ten problem u siebie wyjątkowo często, zgłoś się do lekarza.
  • Problemy z układem trawiennym: symptomy takie jak niestrawność, zaparcia czy bóle brzucha, również mogą być oznakami choroby.
  • Bóle w biodrach: obolałe biodra, a zwłaszcza częste i bez powodu, są kolejnym sygnałem. Warto zgłosić się do lekarza.
  • Bóle pleców: jeżeli odczuwasz swego rodzaju pieczenie w dolnej części pleców i nie potrafisz go wyjaśnić, może to być kolejny objaw.
  • Częste oddawanie moczu: jeżeli nieustannie odczuwasz potrzebę pójścia do łazienki, coś jest nie tak. Zazwyczaj pojawiają się też bóle. Oczywiście, może chodzić o infekcję dróg moczowych. Zalecamy konsultację z lekarzem specjalistą.
  • Utrata lub przybieranie na wadze: kobiety często są szczęśliwe, gdy tracą na wadze w niewyjaśniony sposób. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to zjawisko normalne. Podobnie w przypadku gwałtownego tycia. Brak apetytu lub ciągłe uczucie sytości mogą być kolejnym objawem.
  • Przemęczenie: może oznaczać wiele dolegliwości. Może chodzić o zwyczajny stres. Weź jednak pod uwagę, że rak jajnika objawia się również w ten sposób. Ciągłe osłabienie i brak energii nie są czymś normalnym.
  • Bóle podczas kontaktów seksualnych: jeżeli zamiast cieszyć się seksem, odczuwasz bóle, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Inne symptomy, o których powinnaś wiedzieć

  • Krwawienie u kobiet po menopauzie.
  • Mdłości i wymioty.
  • Anemia.
  • Częste bóle brzucha.

Rak jajnika – rozpoznanie

Nowotwór

Rak jajnika jest niezwykle trudny do zdiagnozowania, ponieważ symptomy pojawiają się dopiero w jego zaawansowanym stadium. Jeżeli jednak widzisz u siebie któryś z powyższych objawów, udaj się do lekarza.

Badania, które mogą wcześnie wykryć chorobę to: USG, tomografia, rezonans magnetyczny lub badanie krwi zwane CA-125.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.