Rak języka - poznaj 5 początkowych objawów

Objawy raka języka mogą być podobne do objawów innych dolegliwości. Ważne jest jednak, abyś udać się do lekarza i wykluczyć poważniejsze problemy.
Rak języka - poznaj 5 początkowych objawów

Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia, 2020

Rak języka, znany również pod nazwą nowotwór ustno-gardłowy, jest jednym z najpowszechniejszych typów raka. Dlatego też tak ważne jest, abyśmy znali jego symptomy. Pozwoli to bowiem rozpocząć leczenie tak szybko, jak tylko możliwe.

W większości przypadków rak języka dotyka wieloletnich palaczy i alkoholików. Statystyki wskazują również na to, że częściej występuje on u mężczyzn. Należy też zwrócić uwagę, że ostatnimi czasy odsetek osób cierpiących na tą chorobę wzrasta. 

Podobnie jak w przypadku każdego innego schorzenia, rak języka powoduje pewne objawy, które wskazują na to, że coś dzieje się coś niedobrego. Podejrzewasz, że tak może być w również w Twoim przypadku? Oto 5 pierwszych oznak, które pojawiają się podczas wczesnych stadiów tego schorzenia.

Zauważ jednak, że symptomy te są dość ogólne i nie potwierdzają w 100%, że cierpisz na nowotwór zlokalizowany w jamie ustnej. Jeżeli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, pamiętaj, że powinieneś zawsze udać się do lekarza. Postawi on bowiem poprawną diagnozę.

Czynniki ryzyka

Osoby, u których w rodzinie występuje wiele przypadków cukrzycy są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na tę chorobę. Analogicznie, istnieją pewne czynniki, takie jak styl życia, nieodpowiednia dieta, które mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na rozwój nowotworów.

Oto niektóre z nich:

Badanie jamy ustnej a rak języka

Palenie i spożywanie alkoholu

To połączenie wiąże się z wieloma niekorzystnymi dla zdrowia konsekwencjami. Istnieje wówczas większe prawdopodobieństwo, że zaatakuje Cię rak języka, ale również inne choroby, takie jak rak płuc, rak żołądka czy marskość wątroby.

U aktywnych palaczy istnieje większe ryzyko wykształcenia komórek rakowych w jamie ustnej. To samo dotyczy osób, które regularnie spożywają alkohol.

Dieta

Dieta uboga w warzywa i owoce osłabia Twój układ odpornościowy oraz czyni Cię bardziej podatnym na częste problemy zdrowotne.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)

Ludzie, którzy zostali zainfekowani wirusem HPV znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka języka. Jest on bowiem bezpośrednio związany z jego pojawianiem się.

Rak języka – objawy

1. Wrzody na języku

Bolesne, oporne na leczenie wrzody i ranki są jednym z pierwszych symptomów raka języka lub jamy ustnej.

Wrzody na języku są zawsze bolesne i bardzo nieprzyjemne. Jednak w tym przypadku różnica polega na tym, że przy raku języka wrzody te są jeszcze wrażliwsze oraz pojawiają się cześciej. Ważne, by nie mylić ich ze zwykłymi wrzodami lub opryszczką. Zwracaj więc uwagę na ich intensywność oraz jak długo się utrzymują.

2. Ból

Rak języka powoduje ból, który nie ogranicza się tylko do tego narządu. Może również promieniować na całą jamę ustną i gardło. 

  • Możesz odczuwać ból podczas codziennych czynności, takich jak picie wody czy przeżuwanie jedzenia.
  • W zależności od bólu podczas przeżuwania czy połykania, może to wskazywać na nowotwór języka, ale również na inne dolegliwości, takie jak infekcje gardła, alergie czy anginę.
Ból gardła podczas picia wody a rak języka

Obserwuj więc uważnie natężenie bólu oraz czas jego trwania. Jeśli nie ustaje przez ponad tydzień oraz zaczynasz obserwować inne symptomy, najlepiej jakbyś udał się do lekarza na profesjonalne badania.

3. Plamy na języku

Plamy są kolejnym objawem mogącym wskazywać na nowotwór języka. Są zwykle białe (leukoplakia) lub czerwone (erytroplakia) oraz nie ustępują przez ponad dwa tygodnie. Jeżeli zauważyłeś coś podobnego u siebie, udaj się do lekarza. Może on wówczas zalecić biopsję, która pozwoli na dokładne zbadanie plam.

4. Nieprzyjemny zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust towarzyszący powyższym objawom jest bardzo powszechny. Można się go na chwilę pozbyć szczotkując zęby, ale mimo wszystko szybko on powróci.

Bbadanie jamy ustnej a rak języka

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Kandydoza jamy ustnej – naturalne leczenie

5. Krwawiący język

Wiele osób krwawienie języka myli z nadwrażliwymi dziąsłami lub wrzodami. To dlatego ważne jest, aby dokładnie zidentyfikować miejsce, z którego pochodzi krew.

  • Oczyść język po jedzeniu bawełnianym wacikiem, aby dowiedzieć się skąd bierze się krew.
  • Wybierz się do lekarza, jeśli stale czujesz posmak krwi w ustach.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.