Pszczeli miód i jego mało znane zastosowania

Dzięki swym właściwościom bakteriobójczym pszczeli miód może stanowić bardzo skuteczną broń w walce z różnego rodzaju patogenami, które są odporne na działanie metod konwencjonalnych. Pszczeli miód jest jednak skuteczny tylko wtedy, gdy jest w pełni naturalny
Pszczeli miód i jego mało znane zastosowania

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pszczeli miód jest jednym z cudownych produktów, jakie dostarcza nam natura. Dlaczego jest dla nas ważny? Jak się okazuje pszczeli miód dostarcza nam nie tylko walorów smakowych, ale jest też cenny ze względu na wszechstronne zastosowanie.

Jest pożyteczny dla zdrowia i urody oraz znajduje użycie w gospodarstwie domowym. Już od czasów starożytnych w wielu kulturach powszechnie wykorzystywano właściwości, jakie daje pszczeli miód.

Stosowano go w celach leczniczych, a także wykorzystywano jego charakterystyczny słodki smak w celu ulepszania przygotowywanych potraw.

W dzisiejszych czasach miód nadal jest popularny praktycznie na całym świecie i ciągle przybywa osób, które wybierają stosowanie miodu właśnie ze względu na rozmaite właściwości, których ten dostarcza.

Jak dotąd udowodniono właściwości antyseptyczne pszczelego miodu. Ale oczywiście to nie wszystko. Ten naturalny produkt posiada tez właściwości przeczyszczające, diuretyczne i, co ciekawe, również uspokajające.

Z tego właśnie względu miód znajduje szerokie zastosowanie zdrowotne, ale również kosmetyczne.

Przeczytaj także: Woda z miodem na dobry początek dnia

Choć wiele osób zna już tradycyjne zastosowanie miodu w dziedzinach takich jak medycyna, to warto wiedzieć, że istnieje też wiele zastosowań, o które są zdecydowanie mniej znane i rozpowszechnione.

Czytając ten artykuł poznasz siedem praktycznych zastosowań pozwalających wykorzystać właściwości, które posiada pszczeli miód.

1. Pszczeli miód skutecznie konserwuje owoce

Pszczeli miód konserwuje owoce

W celu skutecznego zakonserwowania owoców praktycznie zawsze stosuje się jakiś rodzaj specjalnej żelatyny. Niestety dodając żelatynę do naszych owoców, nieświadomie serwujemy sobie porcję szkodliwych dla zdrowia konserwantów.

Przeczytaj też artykuł: Miód i korzyści z nim płynące!

Żeby zakonserwować owoce w sposób nieszkodliwy dla zdrowia zupełnie wykluczając użycie żelatyny, możesz wykorzystać właściwości, jakie skrywa w sobie pszczeli miód, tym razem przygotowany w postaci syropu.

W jaki sposób możesz go zastosować?

  • Jeżeli owoce, które chcesz zakonserwować są słodkie, pszczeli miód należy zastosować w połączeniu z wodą w proporcji 1:1.
  • Jeżeli owoce należą do kwaśnych, powinnaś zastosować mieszaninę dwóch porcji miodu na jedną porcję wody.
  • W każdym z wyżej wymienionych przypadków miód należy dokładnie wymieszać z wodą, a następnie uzyskanym syropem zalać owoce aż do przykrycia. Do konserwacji najlepiej nadają się naczynia hermetycznie zamykane.

2. Uśmierza ból spowodowany rozcięciem lub oparzeniem skóry

Pszczeli miód zawiera dużą ilość nadtlenku wodoru, który znajduje swoje zastosowanie w dezynfekcji i ochronie skaleczeń i ran powstałych na skórze.

Kiedy zostaje zaaplikowany na skórę, zawarta w nim glukoza ulega wymieszaniu z płynami ustrojowymi i dochodzi do uwalniania składnika o właściwościach antyseptycznych.

Przeczytaj też artykuł: Oparzenia słoneczne – co robić?

Inną niezwykle ważną właściwością miodu jest jego działanie uśmierzające, a także nawilżające, które mogą być przydatne w leczeniu oparzeń spowodowanych działaniem promieni słonecznych, a nawet powstałych w wyniku ognia.

Jak możesz go zastosować?

  • Niewielką ilość miodu wystarczy nałożyć na ranę lub poparzenie w taki sposób, aby powstała cienka warstwa. Działając antyseptycznie miód uśmierzy stan zapalny i wytworzy warstwę zabezpieczającą przed ewentualną infekcją.

3. Miód skuteczny w walce z… kacem

Ból głowy

Po wieczorze pełnym wrażeń i wielu wychylonych kieliszkach budzimy się czasem odczuwając symptomy, które potocznie nazywamy kacem. Najczęściej towarzyszą nam wtedy objawy takie jak ból głowy, a także znaczne zmęczenie i osłabienie organizmu.

Przeczytaj też artykuł: Miesiąc bez alkoholu i cukru – efekty

W celu zwalczenia tego bez wątpienia uciążliwego stanu warto zjeść niewielką ilość miodu. Dlaczego? Pszczeli miód przyspiesza metabolizm, co pozwala o wiele szybciej spalić alkohol, a także odzyskać energię.

Jak możesz do używać?

  • Pszczeli miód w ilości jednej łyżeczki stołowej rozpuść w szklance wody lub soku pomarańczowego.

4. Zwalcza pasożyty

Składniki odżywcze i właściwości jakie zawiera w sobie miód w połączeniu z octem jabłkowym mogą być skuteczne w zwalczaniu pasożytów.

Przeczytaj też artykuł: Pasożyty jelitowe – Domowe lekarstwa

Jak możesz go użyć?

  • Wystarczy rozpuścić miód w wodzie i dodać łyżeczkę octu jabłkowego.
  • Tak przygotowany płyn należy pić trzy razy dziennie w ciągu dwóch miesięcy.

5. Zdrowe włosy

Pszczeli miód dobry na włosy

Być może o tym nie wiedziałaś, ale wiele kosmetyków wyprodukowanych w celu zapewnienia włosom szczególnej pielęgnacji jest przygotowywanych właśnie na bazie miodu, jako jednego ze składników aktywnych.

W czym konkretnie może Ci pomóc stosowanie pszczelego miodu?

Ten naturalny produkt skutecznie wzmacnia włosy od samego korzenia i działa zapewniając doskonałe nawilżanie, a także wykluczając możliwość powstawania łupieżu. Ponad to przyczynia się do tego, że włosy są miękkie i działa jako naturalna odżywka.

Jak możesz go stosować?

  • Nałóż warstwę miodu na całą skórę głowy, a także na włosy.
  • Pozostaw na około 20 minut, a następnie spłucz pod bieżącą wodą.

6. Naturalny antybiotyk

Właściwości antybiotyczne miodu są bardzo skuteczne w działaniu przeciw wielu patogenom, między innymi takim jak E. ColiSalmonella i Staphylococcus aureus, które rozwinęły odporność na leki takie jak metycylina.

Jak możesz go stosować?

  • Możesz jeść miód w jego naturalnej formie, pić rozpuszczony w wodzie albo po prostu nakładać na skórę.

7. Naturalny środek energetyzujący

Szczęśliwa dziewczyna

Napoje energetyzujące stosowane przy zwiększonym wysiłku fizycznym zazwyczaj zawierają substancje uzależniające, których spożywanie z pewnością nie wyjdzie Ci na zdrowie.

Pszczeli miód zawierający 17 gramów węglowodanów w każdej łyżeczce stanowi alternatywę dla tych z nas, które potrzebują więcej energii.

Jak możesz go stosować?

  • Najprostszą formą jest rozpuścić łyżeczkę wody na każdą wypijaną szklankę wody.
  • Do napoju można dodać też inne składniki tworząc przeróżne kompozycje smakowe.

Ważne!

Kiedy postanowisz kupić miód zwróć uwagę przede wszystkim na to, by był on naturalny i ekologiczny. Tylko taki miód zawiera omówione powyżej cenne właściwości.

Miody sprzedawane w niższych cenach zazwyczaj zawierają spory dodatek cukru i konserwantów. Unikaj takich produktów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ulloa, A., Mondragón Cortez, P. M., Rogelio, Q. F. B., Rodríguez, R., Juan, Q. F. B., Reséndiz Vázquez, A., … Ulloa, R. (2010). La miel de abeja y su importancia. Revista Fuente. https://doi.org/10.1007/978-3-642-35125-9_6
  • Potts, S. G., Roberts, S. P. M., Dean, R., Marris, G., Brown, M. A., Jones, R., … Settele, J. (2010). Declines of managed honey bees and beekeepers in Europe. Journal of Apicultural Research. https://doi.org/10.3896/IBRA.1.49.1.02
  • Echazarreta González, C. M. (2005). Apicultura y producción de miel. El Estado.
  • Haydak, M. H. (1970). Honey Bee Nutrition. Annual Review of Entomology. https://doi.org/10.1146/annurev.en.15.010170.001043

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.