Miód i korzyści z nim płynące!

Dzięki zawartości antyoksydantów i innych składników odżywczych miód organiczny wpływa korzystnie zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie na nasz organizm.
Miód i korzyści z nim płynące!
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Miód to naturalny produkt, który niesie wiele korzyści zarówno dla zdrowia organizmu, jak i dla jego wyglądu zewnętrznego. Naturalny miód w przeciwieństwie do tego przemysłowego nie jest pasteryzowany i wcześniej nie został poddany procesom, które powodują utratę jego właściwości.

Poprzez pasteryzację zapobiega się krystalizacji produktu i uzyskuje się jego dłuższą świeżość. Jednak podczas tego procesu niszczone są enzymy, przeciwutleniacze i wiele innych substancji odżywczych, które nadają mu zdrowotnych właściwości.

Choć to nieco bardziej kosztowne i trudniejsze do uzyskania miód pochodzenia organicznego jest jednym z najlepszych naturalnych środków, które można mieć do dyspozycji w domu.

Nie zastanawiaj się nad jego kupnem, a dziś poznasz 10 korzystnych właściwości, które możesz z powodzeniem wykorzystać.

Jakie właściwości kryje w sobie miód?

1. Spokojny sen

Spożycie naturalnego miodu przed snem jest dobrym sposobem na zwalczenie bezsenności i zaburzeń snu. Czynniki te uniemożliwiają przespanie odpowiedniej ilości godzin.

Miód zapewnia spokojny sen

Produkt ten pomaga w rozluźnieniu i stymuluje produkcję tryptofanu w mózgu. A także wspomaga wydzielanie melatoniny, hormonu niezbędnego do regulacji snu.

2. Miód środkiem na zaparcia

Już po spożyciu działa jak łagodny środek przeczyszczający. Może być on szczególnie pomocny przy walce z zaparciami i dodatkowo wspomaga spowolnioną pracę jelit.

Tę właściwość zawdzięcza wysokiej zawartości fruktooligosacharydów (FOS), które dostarczają energii. A oprócz tego regulują problemy w przebiegu procesów trawiennych i usprawniają usuwanie nagromadzonych zanieczyszczeń.

Oprócz tego, w miodzie znajdziemy składniki, które odżywiają bakterie tworzące jelitową florę bakteryjną. To dodatkowy argument potwierdzający korzystny wpływ tego produktu na organizm.

3. Poprawia funkcjonowanie mózgu

Zdrowy mózg to jeden z najważniejszych aspektów dla każdego człowieka. Aby utrzymać jego dobrą kondycję, trzeba przestrzegać wielu żywieniowych zasad i dostarczać mu niezbędnej do poprawnego wykonywania wszystkich funkcji energii.

Dzięki bogactwu w naturalne cukry, antyoksydanty i inne składniki odżywcze, miód jest uważany za jedno z najlepszych naturalnych źródeł energii.

Jego regularne spożywanie działa jak bodziec pobudzający i poprawiający wydolność zarówno fizyczną, jak i psychiczną oraz działa ochronnie na mózg.

4. Łagodzi skutki oparzeń i ran

Niewiele produktów tak korzystnie wpływa na proces gojenia się oparzeń i ran jak miód. 

Oparzenie

Zawiera on bowiem silny antybiotyk, przyspiesza proces zabliźniania się rany oraz działa jak środek dezynfekujący.

5. Pomaga przy walce z trądzikiem i innymi zaburzeniami skóry

Właściwości przeciwbakteryjne naturalnego miodu wraz z jego zdolnością do regulowania naturalnego współczynnika pH skóry, czynią z niego doskonały środek na walkę z trądzikiem i innymi chorobami skóry, które mogą spędzić sen z powiek.

Jego bezpośrednie stosowanie zatrzymuje rozwój bakterii, zwalcza alergie skórne i neutralizuje podrażnienia spowodowane różnymi czynnikami zewnętrznymi.

6. Wzmacnia układ odpornościowy

Miód jest również uważany za jeden z najlepszych naturalnych środków do zwalczania infekcji i problemów związanych z układem oddechowym.

Ze względu na jego przeciwwirusowe działanie pozwala odeprzeć ataki różnych chorobotwórczych organizmów, które osłabiają mechanizmy obronne naszego ciała. Składniki, które w nim się znajdują, dodatkowo stymulują odpowiedź immunologiczną organizmu.

7. Ratunek dla spierzchniętych ust

Nagłe zmiany klimatyczne lub niektóre dolegliwości zdrowotne mogą być przyczyną suchości w jamie ustnej i warg aż do momentu ich pękania.

Usta

Dzięki zastosowaniu miodu wspomagamy proces eliminowania martwego naskórka, a ponadto dostarczane są składniki potrzebne do ich regeneracji.

8. Miód na suchą skórę

Dzięki swoim nawilżającym i regenerującym właściwościom produkt ten jest również jednym z najczęściej stosowanych przy zabiegach zwalczających problemy ze suchą skórą.

Jego przeciwutleniające właściwości będą stanowić warstwę ochronną przed działaniem wolnych rodników znajdujących się w środowisku, podczas gdy inne z nich wspomogą naturalne nawilżenie.

9. Sposób na walkę z kaszlem

Połączenie cytryny i miodu ma działanie przeciwwirusowe i ułatwia wykrztuszanie. Pomoże w usunięciu chorobotwórczych wirusów, bakterii, przyniesie gardłu ukojenie, tworząc jednocześnie na nim warstwę ochronną.

10. Wspomaga proces odchudzania

Choć nie należy tego składnika uważać za produkt działający cuda, w wypadku osób chcących stracić kilka zbędnych kilogramów jego umiarkowane spożycie może wspomóc proces odchudzania.

Odchudzanie

Miód sprzyja zmianom metabolicznym i stymuluje uwalnianie serotoniny, hormonu, który jest bardzo istotny dla tych, którzy są w trakcie redukcji wagi.

Kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę!

W związku z tym, że miód jest cukrem – osoby cierpiące na cukrzycę lub ci, którym zdarzyło się mieć epizody wysokiego stężenia cukru we krwi powinny zachować ostrożność w jego konsumpcji. Ogólnie zaleca się przyjmować jego małych dawek najlepiej na czczo na śniadanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.