Bezsenność: powstrzymaj ją dzięki domowym sokom

Jeśli chcesz „wyciszyć” swój układ nerwowy, możesz pić opisywane przez nas powyżej soki przez cały dzień. Szczególnie korzystne działanie będą mieć, jeśli wypijesz je między posiłkami. Takie rozwiązanie może okazać się być bardzo korzystnym dla osób, które cierpią na silny lęk, stres lub drażliwość, a w efekcie mają problemy ze snem.
Bezsenność: powstrzymaj ją dzięki domowym sokom
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Wypróbuj opisane przez nas w tym artykule domowe soki, które mogą okazać się niezwykle pomocne jeśli cierpisz na bezsenność, budzisz się w środku nocy, albo też nie potrafisz się dobrze wyspać i od rana jesteś ciągle zmęczony.

Dzięki zaprezentowanym przez nas poniżej poradom dowiesz się, jak przygotować sobie w pełni samodzielnie 5 przepysznych produktów o właściwościach leczniczych, które pomogą Ci zwalczyć bezsenność, wreszcie zasnąć i porządnie odpocząć.

Powstrzymaj bezsenność dzięki odpowiedniej, zdrowej diecie

Bezsenność jest stanem psychicznym o podłożu chorobowym, który poważnie wpływa na jakość życia wielu ludzi. Jeśli nie odpoczniesz odpowiednio dobrze w trakcie nocy, nie będziesz w stanie odzyskać straconej w ciągu poprzedniego dnia energii. W rezultacie Twoje ciało będzie bardziej podatne na choroby. Nie wspominając już nawet o tym, że będziesz po prostu nieustannie zmęczony.

Ponadto osoby cierpiące na bezsenność będą cechować się wyższą skłonnością do odczuwania niepokoju podczas tych nielicznych godzin snu. Będą także uskarżać się na problemy z zasypianiem i nie będą mogły zasnąć. W konsekwencji osoby takie mają z reguły tendencję do uciekania się do zażywania leków, które pomagają im zasnąć, ale w wielu przypadkach mogą mieć także bardzo negatywne i długotrwałe skutki uboczne.

W takich przypadkach dobrym pomysłem byłoby wypróbowanie tych naturalnych domowych soków, które nie tylko są pyszne, ale stanowią także doskonały, w pełni naturalny sposób na pozbycie się tego uciążliwego dla wielu z nas problemu, jakim jest bezsenność.

5 naturalnych soków, które powstrzymują bezsenność

Wypróbuj te kombinacje, aby stworzyć własnoręcznie proponowane przez nas soki o właściwościach relaksujących i ułatwiających zasypianie. Możesz także wymieszać różne składniki tak, aby dopasować nasze przepisy do swojego gustu i w naturalny sposób powstrzymać bezsenność.

1. Ananas i burak

Ten sok o orzeźwiającym smaku i ciekawym, różowym kolorze zapewnia Ci przydatne składniki odżywcze, które pomogą Ci w uzyskaniu lepszego snu:

Sok z ananasa
  • Ananas. Jest to owoc o wysokiej zawartości tryptofanu, który jest związkiem chemicznym stymulującym wytwarzanie melatoniny i serotoniny. Melatonina pomaga Ci zasnąć, a serotonina poprawia ogólnie rzecz biorąc samopoczucie.
  • Burak. Warzywo to wyróżnia się spośród innych głównie tym, że zawiera naprawdę spore ilości magnezu. A pierwiastek ten (lub raczej jego niedobór) jest bezpośrednio związany z niektórymi rodzajami bezsenności. Ludzie z deficytem magnezu w swoich organizmach zazwyczaj śpią bardzo lekko i budzą się nawet po kilka razy w nocy.

2. Banan, truskawka i szpinak

Ten doskonale zbilansowany sok o kremowej konsystencji jest idealną przekąską w środku nocy, jeśli chcesz lepiej się wyspać. Mimo tego, że zawiera on w składzie szpinak, to jednak jest to koktajl cechujący się naprawdę mocnym smakiem banana i truskawki.

Pomidory
  • Banan. Jest to owoc wręcz doskonały na potrzeby leczenia bezsenności. Jego właściwości wynikają głównie z tego, że zawiera on spore ilości melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za sen. Ale znajdziemy w nim również magnez, który pomaga Ci rozluźnić swoje mięśnie.
  • Truskawka to owoc, który również zawiera w składzie melatoninę. Jest ona hormonem wydzielanym przez szyszynkę i ma istotne znaczenie dla jakości Twojego snu.
  • Szpinak. Warzywo to wyróżnia się przede wszystkim tym, że zawiera spore ilości witaminy B6. Pomaga ona Twojemu mózgowi wytwarzać zarówno melatoninę, jak i serotoninę.

3. Pomidor i sałata

Ten sok warzywny może być doskonałą, nieco pikantną alternatywą dla popularnej zupy gazpacho. Można go przyprawić dodatkowo solą morską, oliwą z oliwek, czosnkiem i octem.

  • Pomidor zwiększa produkcję melatoniny przez Twój organizm. Jednocześnie zawiera spore ilości magnezu, fosforu i potasu.
  • Sałata ma naprawdę niesamowite właściwości uspokajające i relaksujące. Cechuje się także pewnymi właściwościami przeciwbólowymi, które mogą pomóc Ci zasnąć, jeśli cierpisz na przewlekły ból dowolnego rodzaju.

4. Marchewka i migdały

Ten delikatny sok, a także walka z bezsennością, jest również doskonały dla wzroku, skóry i kości.

Wiśnie na bezsenność
  • Marchew. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku szpinaku, tak sam marchew zawiera spore ilości witaminy B6.

Migdały zawierają niezbędne dla Twojego organizmu kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6. Te dwa cenne składniki odżywcze pomagają Ci uzyskać lepszy sen i odzyskać więcej energii. A to oznacza, że skuteczne zwalczają bezsenność.

5. Wiśnie i płatki owsiane

Ten pyszny sok ma lekko kwaśny smak. Jeśli więc będziesz chciał go nieco poprawić, możesz go dosłodzić na przykład odrobiną stewii lub miodu.

  • Czereśnie zawierają melatoninę i magnez, a także inne korzystne składniki odżywcze. Mają także właściwości przeciwzapalne i pomagają złagodzić ból mięśni.
  • Płatki owsiane są bardzo specjalnym rodzajem produktów spożywczych. Nie tylko zapewniają Ci sporą ilość energii, ale także mają właściwości relaksacyjne dla układu nerwowego. Dlatego też pomagają skutecznie zwalczać bezsenność, a także redukują stres, niepokój i nerwowość.

Kiedy powinieneś pić opisywane przez nas soki na bezsenność?

Jeśli chcesz „wyciszyć” swój układ nerwowy, możesz pić opisywane przez nas powyżej soki przez cały dzień. Szczególnie korzystne działanie będą mieć, jeśli wypijesz je między posiłkami. Takie rozwiązanie może okazać się być bardzo korzystnym dla osób, które cierpią na silny lęk, stres lub drażliwość, a w efekcie mają problemy ze snem.

Jeśli chcesz skutecznie wyleczyć u siebie bezsenność, pij te soki przez całe popołudnie. Pamiętaj jednak o tym, aby unikać picia ich tuż przed snem. Zalecenie to bierze się stąd, że niektóre z nich mają właściwości moczopędne. W efekcie możesz niepotrzebnie obudzić się w środku nocy tylko po to, aby pójść do toalety.

Musisz jednak uzbroić się w pewną dozę cierpliwości, ponieważ możesz nie zauważyć efektów od razu po rozpoczęciu piciu tych soków. Dobrym pomysłem jest również unikanie używek za wszelką cenę, zwłaszcza po południu lub wieczorem. Do najbardziej odradzanych należą przede wszystkim kawa, herbata lub Coca Cola.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.