Energetyk naturalny — Stwórz swój własny

Energetyk naturalny — Stwórz swój własny
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Energetyk, czyli niesamowicie popularny dziś drink energetyczny, to nic innego, jak napój bezalkoholowy z dodatkiem środków pobudzających, takich jak kofeina, czy tauryna oraz cukry; pozwalających pokonać zmęczenie.

Ale czy tego typu napoje są dobre dla naszego zdrowia? W niniejszym artykule przeczytasz o przeróżnych naturalnych alternatywach do popularnych napojów energetycznych. Taki naturalny energetyk nie wykazuje żadnych efektów ubocznych.

Zawodnicy, biorący udział w konkursach żywności twierdzą, że nie ma żadnych zasad w odniesieniu do drinków energetycznych. Nie można zaliczyć ich do grupy napojów gazowanych, ponieważ nie spełniają ich wymogów, ale nie są także napojem dietetycznym.

Chociaż działają one jako środki pobudzające, trzeba być ostrożnym w ich dawkowaniu, szczególnie jeśli cierpisz na jakieś poważne dolegliwości. Spożywanie tego rodzaju napojów w nadmiernych ilościach może powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Energetyk, a zagrożenie dla Twojego zdrowia

 • Ostatnio, EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) ogłosił raport, z którego wynika, że spożywanie drinków energetycznych nie jest szkodliwe dla zdrowia, pod warunkiem, że odbywa się to w rozsądnych granicach.
 • Główne zagrożenie tkwi w dwóch składnikach: taurynie (która oddziałuje na mózg) i substancji zwanej d-glukuronolakton, która wpływa na Twoje nerki. W raporcie stwierdzono, że ryzyko wzrasta jedynie, gdyby spożywać energetyk każdego dnia. Jeśli pijesz je często, postaraj się nie przekraczać dawki 125 ml dziennie. Jednak, ty sam powinieneś wiedzieć co dobre dla twojego własnego zdrowia.
  Napój energetyzujący
 • Jednym z głównych problemów napojów energetycznych jest nadmierna zawartość kofeiny oraz ilość kalorii znacznie przewyższająca takie napoje, jak na przykład coca cola. Regularne dostarczanie organizmowi dużych dawek kofeiny nadmiernie stymuluje układ nerwowy, powodując tym samym bóle głowy.
 • Jeśli spożywasz bardzo duże ilości napojów energetycznych, zwiększasz ryzyko związane z zaburzeniami rytmu serca oraz chorób jelitowych.
 • Czasem etykieta takiego napoju energetycznego, wskazuje na zawartość naturalnych składników. Jednak, eksperci mówią, że tak naprawdę są to silne diuretyki, z którymi trzeba uważać.
 • Skład oparty na taurynie, efedrynie, guaninie i argininie, może być niebezpieczny dla ludzi cierpiących na choroby wieńcowe.
 • Badania wykazały, że spożywanie dwóch lub trzech puszek energetyku dziennie, może powodować bóle głowy, przygnębienie, brak koncentracji i huśtawki nastrojów.

Stwórz swój własny naturalny napój energetyczny

Kokos i spirulina

 

Składniki:

 • 500 ml wody z kokosa
 • 1 kapsułka spiruliny w proszku (kapsułki można znaleźć praktycznie w każdym sklepie zielarskim, aptece, a nawet w zwykłym supermarkecie. Dawka spiruliny jest podana na każdej kapsułce.
Woda kokosowa

Przepis:

Wlej wodę kokosową do butelki, którą użyjesz później do wypicia płynu. Dodaj kapsułkę spiruliny, zakręć butelkę i wstrząśnij. Jest to niesamowicie mocny energetyk, z uwagi na to, że spirulina zawiera magnez, potrzebne aminokwasy i witaminę B (B1, B2 i B6).

Pomarańcza i siemię lniane

Składniki:

 • Sok z dwóch pomarańczy
 • 2 łyżki stołowe siemienia lnianego
  Sok z pomarańczy

Przepis:

Wyciśnij sok z dwóch pomarańczy, dodaj do niego 2 łyżki stołowe siemienia lnianego i wymieszaj. W rezultacie, mieszanina będzie bardziej jednolita. Następnie, włóż ją do zamrażarki na 10 minut w celu schłodzenia. Napój zawiera solidną dawkę magnezu, potasu i witaminy C. Jeśli chodzi o samo siemię lniane, posiada ono niesamowitą właściwość, a mianowicie potrafi obniżyć zawartość stężenia cukru pochodzącego z pomarańczy, w naszej krwi. To właśnie dlatego, napój ten jest idealny dla twojego zdrowia.

Banan i szpinak

Składniki:

 • 1 banan
 • 3 liście szpinaku
 • 1 szklanka zimnej wody
  Banan i szpinak

Przepis:

Zacznij od dokładnego umycia liści szpinaku. Obierz banana. Całość wrzuć do blendera, zalej szklanką zimnej wody i zmiksuj na jednolitą masę. Jeśli chcesz, dodaj parę kostek lodu, a nawet łyżkę miodu. Napój ten dostarczy ci dużej ilości potasu, fosforu i magnezu.

Imbir i kurkuma

Składniki:

 • 1 porcja świeżego i mielonego imbiru
 • Szczypta kurkumy w proszku
  Imbir i limonka
 • 1 łyżeczka stołowa miodu
 • 1 szklanka zimnej wody

Przepis:

Zacznij od umycia i zmielenia imbiru. Następnie, włóż imbir i kurkumę do szklanki z wrzącą wodą, aby otrzymać napar. Odstaw na dziesięć minut, a następnie odcedź. Aby uzyskać efekt świeżości, dodaj szklankę zimnej wody i kilka kostek lodu. Przyprawy te są niebywałymi energetykami, a przy okazji są zdrowe. Ich jedyny w swoim rodzaju smak, pobudzi krążenie krwi w twoim organizmie oraz w naturalny sposób doda Ci energii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.