Skórka od banana i jej 24 zastosowań

Na pewno słyszałaś, że skórka od banana ma dużo korzystnych właściwości. My jednak chcielibyśmy wiedzieć, czy wiesz konkretnie do jakich celów używana jest skórka od banana? Zdradzimy na początek, że oprócz stosowania jej w dziedzinach estetyki i zdrowia, sprawdza się również w naszym gospodarstwie domowym.
Skórka od banana i jej 24 zastosowań

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Na pewno słyszałaś, że skórka od banana ma dużo korzystnych właściwości. My jednak chcielibyśmy wiedzieć, czy wiesz konkretnie do jakich celów używana jest skórka od banana? Zdradzimy na początek, że oprócz stosowania jej w dziedzinach estetyki i zdrowia, sprawdza się również w naszym gospodarstwie domowym.

Chcesz poznać więcej zastosowań skórki od banana? Poznasz je w dalszej części artykułu.

Skórka od banana w domowym zastosowaniu

 • Nabłyszczanie butów. Pocierając skórkę od banana o swoje buty niemalże natychmiast uzyskasz efekt połysku.
 • Polerowanie srebrnych sztućców. Jeżeli chcesz, aby twoje noże, widelce i łyżki lśniły, zalecamy polerowanie ich skórką od banana, najlepiej sprawdza się w przypadku sztućców ze srebra.
 • Składnik kompostu. Jeżeli posiadasz kompost, gdzie gromadzisz odpady organiczne, skórka od banana sprawdzi się idealnie jako jego składnik.
dojrzały-banana
 • Nawóz dla roślin. Możesz umieścić skórki od banana w dużym słoiku i zalać je wodą. Następnie użyć tej wody do podlewania roślin, będą one wdzięczne za dostarczenie im tylu składników odżywczych. Niektórzy zalecają również umieszczenie skórek w glebie, tam gdzie sadzimy nasze rośliny.
 • Obrona przed mszycami i innymi chorobami. Należy pociąć skórkę od banana na małe kawałki i zakopać je pod krzewami róż i innymi roślinami. To odeprze najczęstsze choroby na jakie zapadają rośliny.
 • Zwabienie motyli do naszego ogrodu. Jeżeli chcesz, aby fala kolorowych motyli zalała twój ogród, rozmieść w nim kawałki skórki, słodycz tego owocu skutecznie je zwabi.
 • Oczyszczanie liści roślin. Aby to zrobić, wystarczy natrzeć liście roślin wewnętrzną stroną skórki, sprawi to, że liście będą piękne i czyste.
 • Naturalna pułapka na ćmy w domu. Podobnie jak z motylami, skórka banana, którą zostawimy na wierzchu, zwabi ćmy do siebie swoją słodyczą.
banan
 • Zachowanie soczystości mięsa. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku piersi z kurczaka, przed włożeniem jej do piekarnika.
 • Oczyszczanie wody. Wiele badań wykazało, że skórka z banana wchłania toksyny w zanieczyszczonych rzekach, zwłaszcza toksyny pochodzące od metali ciężkich.
 • Przyciąganie ptaków. Ptaki uwielbiają słodki smak bananów. Zawieś kawałek skórki na oknie, balkonie lub w ogrodzie, sprawi to, że ptaki z wielką ochotą przylecą po swój przysmak.

Skórka od banana w zdrowiu i estetyce

 • Wybielanie zębów. Nacieraj swoje zęby skórką od banana (wewnętrzną częścią), aby były bielsze.
 • Maseczka na twarz. Składniki odżywcze skórki oferują swoje enzymy, abyśmy mogły cieszyć się zdrowszą skórą. Umyj dokładnie twarz wodą i naturalnym mydłem, a następnie rozłóż skórkę od banana na całej twarzy, zostaw do wyschnięcia, a następnie spłucz ciepłą wodą.

Zmniejszanie podrażnień i swędzenia. Kiedy odczuwasz swędzenie po ugryzieniu komara lub mrówki, nałóż skórką od banana na miejsce ukąszenia i przytrzymaj przez kilka minut. Można ją również stosować w przypadku małych zadrapań lub kontaktu z bluszczem, który może uszkodzić naszą skórę.

banany
 • Składnik jedzenia. W kuchni azjatyckiej, zwłaszcza w kuchni indyjskiej spożywana jest na surowo lub gotowana. Można znaleźć ciekawe i smaczne przepisy kulinarne, w których stosuje się skórkę od banana.
 • Naturalne usuwanie brodawek. Umieszczamy skórkę na brodawce i zabezpieczamy ją bandażem. Zmieniamy skórkę często w ciągu kilku dni. Po upływie tygodnia brodawka powinna sama odpaść.
 • Usuwanie drzazgi. Jeżeli w skórę wbiła ci się drzazga z drewna, należy wykonać taki sam zabieg jak w przypadku brodawki. Enzymy zawarte w skórce sprawią, że irytująca drzazga sama opuści naszą skórę.
 • Eliminowanie trądziku. Nacieraj swoją twarz wewnętrzną częścią skórki każdego dnia, przed pójściem spać. Nie usuwaj z twarzy resztek miąższu, obmyj twarz rano. Raz w tygodniu możesz również stosować maseczkę ze skórki.
 • Leczenie łuszczycy. Pocieraj skórką zainfekowane miejsce. Bardzo możliwe jest, że na początku miejsce to zrobi się bardziej czerwone, ale nie obawiaj się, to jest normalne. Jeżeli będziesz powtarzała ten zabieg codziennie, szybko zobaczysz efekty.
 • Leczenie siniaków. Jeżeli należysz do tych osób, które przy każdej okazji nabawiają się siniaków, skórka od banana może ci pomóc. Wystarczy, że umieścisz skórkę na siniaku i pozwolisz żeby działała jej “magia”.
banan

Profilaktyka zmarszczek

 • Zapobieganie zmarszczkom. Jest to możliwe dzięki temu, że skórka od banana posiada duże ilości potasu, żelaza, magnezu i witamin z grupy B, witaminy A i C. Aby wykonać zabieg, wystarczy położyć skórkę na skórę twarzy (w szczególności na czoło).
 • Ratunek dla zniszczonych włosów. Umieść kawałki skórki z pojemniku z szamponem lub odżywką i używaj ich do mycia i odżywiania włosów tak jak zawsze. Innym, dobrym sposobem na pomoc zniszczonym włosom jest zmiksowanie jej w blenderze z odrobiną wody i używanie jako maseczki na włosy przez 30 minut. Po upływie tego czasu maseczkę należy zmyć i umyć włosy tak jak zawsze.
 • Leczenie suchej skóry twarzy. Łączymy skórkę pociętą na kawałki z łyżką sody oczyszczonej, miksujemy razem z odrobiną wody i nakładamy na twarz i szyję. Pozostawiamy na 20 minut, po czym zmywamy zimną wodą.
 • Nawilżanie. Możemy utrzeć skórkę od banana z połową ogórka i miąższem z mango. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na miejsca, które potrzebują nawilżenia i po pół godziny spłukujemy ciepłą wodą.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.