Jak zmniejszyć zmarszczki na szyi?

Zmarszczki na szyi to jeden z objawów upływu czasu i starzenia się organizmu. Poznaj kilka maseczek, które świetnie ujędrnią skórę i zniwelują zmarszczki!
Jak zmniejszyć zmarszczki na szyi?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zmarszczki na szyi przeszkadzają nam najbardziej wtedy, kiedy mamy ochotę założyć sukienkę z większym dekoltem. Upływ czasu i utrata elastyczności skóry są głównymi powodami tego, że zmarszczki pojawiają się w najbardziej delikatnych częściach ciała.

Oczywiście nie możemy liczyć na to, że pozbędziemy się ich całkowicie. Jednak dzięki domowym i, co za tym idzie, ekonomicznym sposobom jesteśmy w stanie zmniejszyć ich widoczność. Za chwilę wyjaśnimy Ci jak!

Zmarszczki na szyi – domowe sposoby na ich zniwelowanie

Na początek musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze: kosmetyki, które stosujemy na co dzień. Kremy, balsamy, toniki – wszystkie mogą przyczynić się do redukcji zmarszczek na szyi.

Dłoń na szyi

Po drugie: codzienna dieta. Sposób odżywania się ma też ogromny wpływ na kondycję i wygląd skóry.

Zadbaj więc o to, aby twój jadłospis obejmował zdrowe i różnorodne produkty ze wszystkich grup żywności. Wiele produktów może mieć pozytywny wpływ na naszą skórę. Świetnie ją nawilżają, poprawiają elastyczność, a nawet zapobiegają zmarszczkom.

Pamiętajmy również o tym, aby:

  • Nie wystawiać naszej szyi na zbyt długie promieniowanie słoneczne. Czynnik ten najbardziej przyczynia się do postarzania wyglądu skóry. Skóra w tym miejscu jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa. Dlatego ważne jest, abyśmy nigdy nie zapominały o jej nawilżaniu i stosowaniu kremów z ochroną przeciwsłoneczną. Chrońmy twarz i szyję przed słońcem!
  • Dobrze się odżywiać, pić dużo wody, soków naturalnych oraz jeść świeże owoce i warzywa. Warto też unikać jedzenia czerwonego miejsca i przetworzonych produktów, gdyż są one źródłem toksyn, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd skóry.

Przeczytaj też artykuł: Zdrowa cera – 4 witaminy dla skóry

Sposób 1: Maseczka z drożdży piwnych

Drożdże piwne

Drożdże piwne to doskonały środek, który stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu pomaga zredukować zmarszczki i nawilżyć skórę.

Jak ją przygotować?

  • To proste: będziesz potrzebować jogurt naturalny, łyżkę drożdży piwnych i łyżkę oleju z kiełków pszenicy.
  • Mieszamy dokładnie wszystkie składniki, aż otrzymamy maseczkę.
  • Nakładamy ją na 15 minut na szyję, po czym spłukujemy zimną wodą.
  • Możemy ją stosować trzy razy w tygodniu . Dzięki temu pobudzimy produkcję kolagenu w tej delikatnej części ciała, jaką jest skóra na szyi. Regularnie stosowana przyniesie znakomite rezultaty dla skóry szyi i pomoże zniwelować zmarszczki.

Sposób 2: Maseczka z dojrzałego banana i wody różanej

Maseczka z banana na zmarszczki

Dojrzały banan? Pewnie cię to zastanawia. Odpowiedź brzmi: Tak! Idealnie nadaje się on do regeneracji przesuszonej skóry. Co więcej, zwiększa produkcję kolagenu i przywraca prawidłową elastyczność skóry.

Jest to bardzo skuteczne i proste lekarstwo, które koniecznie powinnaś przetestować. Wystarczy, że zrobimy pastę z bardzo dojrzałego banana, a następnie dodamy łyżkę wody różanej lub – jeśli wolimy – łyżkę olejku z dzikiej róży.

Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na szyję i zostawiamy na dwadzieścia minut, następnie zmywamy zimną wodą. Zabieg ten możemy powtarzać trzy razy w tygodniu.

Sposób 3: Maseczka z awokado i miodu

Domowy krem na zmarszczki

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć awokado! Jego miąższ jest jednym z najczęściej używanych naturalnych lekarstw. Owoc ten sprawdza się idealnie w ochronie zdrowia, działa też cudownie na skórę, świetnie nawilża, przyspiesza gojenie ran, a także działa przeciwstarzeniowo.

Ponadto ten łatwy do zdobycia produkt znakomicie stymuluje produkcję kolagenu. Aplikując zielony miąższ na szyję, wykonuj delikatny masaż skóry.

Jak przygotować maseczkę?

  • Wydobądź miąższ z awokado. Następnie dodajemy do niego łyżkę miodu i mieszamy.
  • Rozprowadzamy na szyi, masaż wykonujemy ruchami okrężnymi, zawsze od dołu do góry. W ten sposób poprawimy krążenie krwi i zwiększymy elastyczność skóry. To bardzo proste, przekonaj się sama!

Przeczytaj koniecznie artykuł: Awokado – 6 zastosowań w kosmetyce

Sposób 4: Ocet jabłkowy i witamina E

Witamina E w kapsułkach

Wiele razy już powtarzaliśmy, że witamina E jest niezbędna w trosce o zdrowie i wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Byłoby idealnie, gdybyś zaopatrzyła się w kapsułki z witaminą E. Znajdziesz je bez problemu w każdej aptece lub w sklepach zielarskich.

Jak przygotować maseczkę?

  • Na początek oddziel żółtko od białka. Będziemy wykorzystywać bowiem tylko żółtko.
  • Umieść je w szklanej miseczce, a następnie dodaj do niego zawartość jednej kapsułki z witaminą E. Na koniec dolej łyżkę octu jabłkowego.
  • Mieszanka ta jest po prostu idealna dla delikatnej skóry szyi i dekoltu. Nie dość, że dba o naszą skórę, odbudowuje ją, nawilża, nadaje elastyczności, to chroni nas jeszcze przed działaniem wolnych rodników.
  • Stosuj ją przynajmniej trzy razy w tygodniu, najlepiej przed pójściem spać.
  • Maseczkę nakładamy na szyję za pomocą wacika, delikatnie masując od dołu do góry.
  • Następnie postawiamy na skórze przez 20 minut, po czym spłukujemy ciepłą wodą.

Po zastosowaniu powyższych maseczek bez wątpienia szybko zauważysz, że twoja skóra staje się odżywiona, nawilżona i bardziej elastyczna. Nie marnuj darów natury i wykorzystaj je do walki z oznakami starzenia się organizmu. Dzięki nim zmarszczki będą mniej widoczne, a ty poczujesz się piękniejsza!

To może Cię zainteresować ...
Codzienne nawyki, które przyspieszają starzenie skóry
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Codzienne nawyki, które przyspieszają starzenie skóry

Niektóre codzienne nawyki mogą negatywnie wpływać na stan naszego ciała i skóry. Zwróć uwagę na wykonywane każdego dnia czynności, które postarzają...



  • Asserin J, Lati E, Shioya T, Prawitt J. The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: Eevidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials. J Cosmet Dermatol. 2015;
  • Binic, I., Lazarevic, V., Ljubenovic, M., Mojsa, J., & Sokolovic, D. (2013). Skin ageing: Natural weapons and strategies. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2013/827248
  • Keen, M., & Hassan, I. (2016). Vitamin E in dermatology. Indian Dermatology Online Journal. https://doi.org/10.4103/2229-5178.185494
  • Chen, W., Becker, T., Qian, F., & Ring, J. (2014). Beer and beer compounds: Physiological effects on skin health. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. https://doi.org/10.1111/jdv.12204
  • Hahn HJ, Jung HJ, Schrammek-Drusios MC, Lee SN, Kim JH, Kwon SB, et al. Instrumental evaluation of anti-aging effects of cosmetic formulations containing palmitoyl peptides, Silybum marianum seed oil, vitamin E and other functional ingredients on aged human skin. Exp Ther Med. 2016;

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.