Przywiązanie w związku - poznaj 3 najważniejsze jego rodzaje

Każdy związek opiera się na pewnym rodzaju przywiązaniu, jednak nie każde przywiązanie jest dla związku dobre. Tylko zdrowa i dojrzała relacja z partnerem pozwoli Ci na rozwój osobisty i osiągnięcie szczęścia.
Przywiązanie w związku - poznaj 3 najważniejsze jego rodzaje

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2019

Przywiązanie to nieodłączny element każdego związku, który powinien zapewniać nam poczucie bezpieczeństwa i podnosić naszą samoocenę. Niestety nie każdy rodzaj przywiązania jest dla nas korzystny czy zdrowy. Przywiązanie może być bowiem źródłem negatywnych emocji i sprawiać, że nasz związek staje się toksyczny.

Czy wiesz jaki rodzaj przywiązania jest obecny w Twoim związku? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej o tym niezwykle interesującym elemencie ludzkich relacji.

1. Przywiązanie oparte na lęku

Aby wyjaśnić Ci na czym polega ten rodzaj przywiązania, użyjemy prostego przykładu. Wyobraź sobie, że idziesz na służbowe spotkanie z kolegą z pracy. Zanim jeszcze zdążysz dotrzeć do restauracji, Twój partner już zacznie wysyłać Ci pierwsze wiadomości.

Być może bardzo zależało Ci na tym spotkaniu i nie minęła nawet godzina, a Twój partner już zaczyna zachowywać się nerwowo, chce wiedzieć, gdzie i z kim jesteś, czy już za nim tęsknisz i czy przypadkiem nie wolałabyś być z nim teraz w domu.

Stopniowo to Ty starasz się walczyć z tymi nieuzasadnionymi lękami i obawami. Chcesz pozbyć się bezpodstawnych podejrzeń i wyrzutów. Czy wiesz już teraz o jakim rodzaju relacji mówimy? Z pewnością nie raz spotkałaś się z takim typem przywiązania.

Laleczki z papieru

Na wszelki wypadek warto więc podkreślić, jakimi cechami charakteryzują się osoby przejawiające tego rodzaju przywiązanie w związkach:

  • Potrzebują nieustannych dowodów miłości. Czasami potrafią zmuszać partnera do okazywania zainteresowania i troski. W takim przypadku nawet seks zdaje się być dowodem na bycie ich własnością, a nie prawdziwym efektem pożądania.
  • Są bardzo wyczuleni na Twoje reakcje. Przejmują się najmniejszymi głupstwami, ciągle wyobrażają sobie, co złego może wydarzyć się w Waszym związku i chorobliwie boją się rozstania.
  • Mają bardzo chwiejne nastroje. W jednej chwili traktują Cię jak najlepszą rzecz jaka przytrafiła im się w życiu, by niewiele później okazywać Ci swój brak zaufania bez żadnego wyraźnego powodu.
  • Do osiągnięcia swoich celów wykorzystują manipulację emocjonalnąUciekają się do szantażu, stawiają ultimatum, często odgrywając przy tym rolę ofiary.

2. Przywiązanie zdystansowane

Osoby, w których relacji obecny jest ten rodzaj przywiązania, widzą związki inaczej niż inni, a nawet inaczej niż chciałby tego ich partner. Nie czują dużej potrzeby intymności, a ich potrzeba posiadania przestrzeni osobistej jest dość duża.

Mają także problem z okazywaniem emocji i mówieniem o swoich potrzebach.

Kłótnia

Może się zdarzyć, że sposób bycia i powściągliwy sposób okazywania uczuć jednej ze stron bardzo uderza w partnera. Mała ekspresywność nie musi jednak oznaczać braku miłości. Niestety, gdy w związku brakuje czułości czy pożądania, cierpienie jednej ze stron może prowadzić do całkowitego rozpadu takiej relacji.

Jak objawia się przywiązanie zdystansowane?

  • Osoby te nie wiedzą, jak reagować na okazywane im uczucia. Nie są zbyt empatyczne i nie potrafią zidentyfikować potrzeb partnera.
  • Potrzebują przestrzeni fizycznej oraz osobistej. Jeśli wkraczasz w tę przestrzeń, mogą reagować złością i ranić, tak jakbyś rzeczywiście naruszył ich prywatną strefę. Jednocześnie nie są jednak świadomi tego, że w ten sposób Cię ranią.
  • Lubią samotność. Preferują niezobowiązujące spotkania, a nie poważne deklaracje.
  • Są bardzo chłodni i powściągliwi, co jednak nie oznacza, że nie mają żadnych emocjonalnych potrzeb. Po prostu wolą skrywać je przed światem.
  • Mają bardzo określony pogląd na to, jak powinien wyglądać związek, a nawet ich ,,idealny partner“. Gdy nikt nie potrafi sprostać tym wymaganiom, przysparza to otoczeniu wiele bólu.

3. Przywiązanie oparte na bezpieczeństwie

Osoby żyjące w związku opartym na tego rodzaju przywiązaniu są o wiele stabilniejsze emocjonalnie i wiele zyskują na takiej relacji. W czym tkwi sekret takiego zdrowego i dojrzałego związku? Jak powstaje przywiązanie oparte na bezpieczeństwie?

  • Tego rodzaju przywiązanie opiera się na wzajemnym zaufaniu. Dojrzała, zrównoważona i świadoma osoba nie boi się zaangażowań i z chęcią wchodzi w relację,  w której może budować z drugą osobą swoją przyszłość.
  • W tego rodzaju związku nie ma miejsca na zazdrość i podejrzenia. Żadna ze stron nie stara się kontrolować partnera, ponieważ nadrzędną wartością jest tutaj zaufanie.
  • Każdy potrzebuje odrobiny przestrzeni osobistej, ale dbając o swój indywidualny rozwój nie zaniedbuje potrzeb partnera. Osoby w dojrzałym związku szanują swoje wzajemne prawo do odpoczynku i samotności, ale jednocześnie wciąż grają w jednej drużynie i spędzają czas wspólnie.
  • Związek musi być oparty na dialogu i szacunku. W każdej relacji zdarzają się spięcia i kłótnie, ale należy nauczyć się sztuki kompromisu i budować mosty, rozwiązując spory demokratycznie.
  • Nie ma miejsca na manipulację i egoizm. Należy słuchać siebie nawzajem i nie zamartwiać się na zapas. Konieczna jest troska i zrozumienie drugiej osoby.

Podsumowując, najzdrowsze relacje to te oparte na trwałym i solidnym przywiązaniu pomiędzy partnerami. Oczywiście w praktyce dany związek może przejawiać cechy każdego z opisanych tu dzisiaj rodzajów przywiązania, warto więc pamiętać, że zdrowa zazdrość nie jest niczym szkodliwym.

Każdy z nas potrzebuje też czasami pobyć w samotności. Ważne jest jednak, aby Wasza relacja była w około 80% oparta na bezpieczeństwie i wzajemnym zaufanie. 20% wszelkich ,,odchyleń” od tej normy w zupełności Wam wystarczy.

Czy teraz wiesz już, na jakim rodzaju przywiązania opiera się Twój związek?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.