Przybieranie na wadze wraz z wiekiem – 7 porad, jak tego uniknąć
Przybieranie na wadze wraz z wiekiem to efekt spowolnionego metabolizmu. Jeśli chcesz z tym walczyć i mimo późniejszego wieku cieszyć się dobrą kondycją i sylwetką, koniecznie czytaj dalej.
Zwiększona masa ciała to przecież nie tylko efekt starzenia się, ale konsekwencja licznych życiowych decyzji – dowiedz się więc, jak 7 zdrowych nawyków pozwoli Ci ograniczyć przybieranie na wadze.
1. Uprawiaj sport i ogranicz przybieranie na wadze
Niezależnie od wieku – jeśli chcesz utrzymać swoje ciało i umysł w dobrej kondycji, koniecznie musisz zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej każdego dnia.
Pamiętaj, że z wiekiem metabolizm zwalnia, dlatego właśnie tak częste u osób w średnim wieku czy osób starszych jest przybieranie na wadze. Aby tego uniknąć warto regularnie uprawiać sport – wystarczą umiarkowane ćwiczenia wykonywane z odpowiednią częstotliwością.
Aktywność fizyczna to niezwykle prosty i zdrowy nawyk, dzięki któremu zyskasz nowe siły, a Twoje mięśnie i stawy odżyją na nowo. To nic nie kosztuje – nie marnujesz ani czasu, ani pieniędzy – a efekty będą procentować jeszcze przez długie lata.
Trzy dziesięciominutowe sesje każdego dnia w zupełności wystarczą, by ograniczyć przybieranie na wadze i poczuć się lepiej.
2. Zadbaj nie tylko o ciało, ale i o umysł
Tak samo jak nasze ciało, umysł także potrzebuje odpowiedniej stymulacji i dawki wysiłku, by pracować na pełnych obrotach i nie tracić energii czy wydajności wraz z wiekiem. Koniecznie poświęć trochę czasu każdego dnia na takie zajęcia jak:
- rozwiązywanie krzyżówek
- gra w szachy
- rozwiązywanie sudoku
Wszystkie te aktywności stymulują różne obszary mózgu, poprawiają pamięć, koncentrację i ogólne samopoczucie psychiczne. Dzięki temu ograniczysz poziom stresu i unikniesz takich problemów jak epizody depresyjne.
Jaki związek ma to z przybieraniem na wadze? To bardzo proste! Dobre samopoczucie psychiczne uchroni Cię przed podjadaniem i objadaniem się.
3. Ostrożnie z dietami niskokalorycznymi
Wiele diet niskokalorycznych w rzeczywistości spowalnia metabolizm, ponieważ organizm stara się za wszelką cenę zatrzymać jak najwięcej energii. Jeśli obsesyjnie stosujemy tego rodzaju restrykcyjne diety, może wywołać to przewlekłe spowolnienie procesów metabolicznych.
Co ciekawe, jeśli wybierzesz dietę poniżej 1200 kalorii, organizm nie będzie spalał tkanki tłuszczowej, a raczej tkankę mięśniową. Uważaj więc z dietami niskokalorycznymi i dostosuj jadłospis do swoich indywidualnych potrzeb!
4. Wzbogać jadłospis we flawonoidy
Produkty bogate we flawonoidy mogą okazać się Twoim ogromnym sojusznikiem, jeśli chcesz ograniczyć przybieranie na wadze i interesuje Cię zbilansowana i zdrowa dieta. Aby nie tylko nie przybrać na wadze, ale wręcz stracić kilka zbędnych kilogramów, koniecznie wybierz takie produkty jak:
- jagody i jeżyny (np. borówki, truskawki, czereśnie)
- winogrona
- herbata
- jabłka
- cytryny
- soczewica
- brokuły
Wystarczą niewielkie porcje wymienionych powyżej produktów każdego dnia, aby zachować zdrowie i dobrą sylwetkę na długie lata.
5. Pamiętaj o badaniach profilaktycznych
Z biegiem czasu i lat coraz bardziej zagraża nam nie tylko przybieranie na wadze, ale i poważniejsze problemy zdrowotne takie jak nadciśnienie czy osteoporoza. Są to schorzenia znacznie pogarszające jakość naszego życia, zwłaszcza jeśli chodzi o aktywność fizyczną.
Właśnie dla tego w pewnym wieku nie można już pozwolić sobie na zaniedbywanie regularnych wizyt lekarskich i badań profilaktycznych.
Pamiętaj, że większość chorób czy dolegliwości, im wcześniej są wykryte, tym większa szansa na ich wyleczenie czy chociażby znaczne ograniczenie objawów. To sprawi, że będziesz w dalszym ciągu cieszyć się życiem i nie będziesz musieć rezygnować z tego, co lubisz czy kochasz.
6. Przybieranie na wadze to proces, więc zareaguj w porę
Przybieranie na wadze wraz z wiekiem to proces, który zachodzi stopniowo. Warto więc wyrobić w sobie nawyk kontrolowania masy ciała i nie czekać, aż nadprogramowe kilogramy staną się realnym problemem. Im większa nadwaga, tym trudniej będzie Ci z nią walczyć, więc zareaguj w porę.
Nie chodzi tu tylko o ćwiczenia fizyczne czy dietę odchudzającą, ale przede wszystkim o zmianę nawyków na zdrowsze. Im wcześniej zaczniesz świadomie dbać o swoje zdrowie, kondycję fizyczną i sylwetkę, tym mniej problemów spotka Cię w przyszłości.
7. Pilnuj planu, zadbaj o regularność
Ludzki organizm najlepiej funkcjonuje, gdy dbamy o regularność pewnych czynności. Wystarczy dobry plan i jego rzetelna realizacja, aby powstrzymać przybieranie na wadze i przyspieszyć metabolizm.
Wyniki wielu badań potwierdzają, że na przykład w przypadku posiłków, ich regularność potrafi prowadzić do lepszych rezultatów niż samo pilnowanie ich wartości kalorycznej.
Koniecznie zapamiętaj nasze rady, a niezależnie od wieku będziesz cieszyć się dobrym samopoczuciem i wyglądem! Wystarczy tylko kilka prostych zmian i zdrowych nawyków.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bertoia, M. L., Rimm, E. B., Mukamal, K. J., Hu, F. B., Willett, W. C., & Cassidy, A. (2016). Dietary flavonoid intake and weight maintenance: Three prospective cohorts of 124 086 US men and women followed for up to 24 years. BMJ (Online). https://doi.org/10.1136/bmj.i17
- Frontiers in Public Research. Breakfast: to skip or not to skip?. (2014). Recuperado el 1 de junio de 2020. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpubh.2014.00059/full