Przewlekłe zmęczenie - 5 niepokojących objawów

Podejrzewasz, że cierpisz na przewlekłe zmęczenie? Jeśli przez ponad 6 miesięcy borykasz się z bezsennością, bólami głowy lub nieustannym brakiem energii, skontaktuj się z lekarzem ponieważ prawdopodobnie cierpisz na przewlekłe zmęczenie.
Przewlekłe zmęczenie - 5 niepokojących objawów

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Cierpisz na przewlekłe zmęczenie? Wiesz jakie są jego objawy? Przewlekłe zmęczenie to stan charakteryzujący się skrajnym wyczerpaniem fizycznym i psychicznym, które nie ustępuje nawet po wielu godzinach snu.

Każda aktywność fizyczna pogłębia uczucie zmęczenia w stopniu niewspółmiernym do podjętego wysiłku.

Nie wiadomo dokładnie, jakie mogą być przyczyny przewlekłego zmęczenia, ale jedno jest pewne – w jego przypadku konieczne jest drastyczne ograniczenie aktywności, jeśli chcemy wrócić do pełni sił.

Przewlekłe zmęczenie bardzo często jest mylone z innymi zaburzeniami, przez co chorzy czują się zagubieni, a czasem również niezrozumiani.

Problem ten dotyka w równej mierze wszystkie osoby, bez względu na wiek, rasę, miejsce zamieszkania czy jakiekolwiek inne czynniki.

Chcemy dziś pomówić o najczęstszych objawach przewlekłego zmęczenia. Naucz się odróżniać je od dolegliwości wywołanych stresem, depresją czy tymczasowym przemęczeniem.

1. Nadmierne zmęczenie

Przewlekłe zmęczenie to coś dużo bardziej poważnego, niż zmęczenie, które odczuwasz pod koniec intensywnego dnia.

kobieta ziewa i doczuwa przewlekłe zmęczenie
  • Kiedy cierpisz na przewlekłe zmęczenie, czujesz się wykończona i masz wrażenie, że energia uleciała z każdego twojego mięśnia i każdej kości.
  • Każdy wysiłek fizyczny lub psychiczny zdaje się niemożliwy do wykonania.

Jeśli pozwolisz na to, aby stan ten trwał zbyt długo, możesz stanąć po jakimś czasie w obliczu innych problemów zdrowotnych, jak otyłość, zaburzenia trawienia, bóle stawów czy też problemy z krążeniem.

2. Trudności z zasypianiem i bezsenność

Kolejnym ważnym objawem przewlekłego zmęczenia są zaburzenia snu oraz bezsenność.

Mimo zmęczenia nie jesteś w stanie zasnąć. Twój mózg jest w ciągłym stanie czuwania, przez co nie potrafi wejść w stan relaksu i regeneracji, które są konieczna do nabrania sił.

Spędzasz całą noc w łóżku, przewracając się z boku na bok. Zasypiasz tylko na krótkie momenty i budzisz się z poczuciem, że nie zmrużyłaś oka przez cała noc.

Niestety, w przypadku problemów wywołanych przewlekłym zmęczeniem zazwyczaj żadne techniki ułatwiające zasypianie nie pomagają.

3. Problemy z koncentracją a przewlekłe zmęczenie

Przewlekłe zmęczenie, jak wspomnieliśmy wyżej, nie dotyczy tylko aspektu fizycznego, ale również psychicznego.

Długotrwałe zmęczenie umysłu prowadzi do stanu, w którym możemy mieć problemy z pamięcią, koncentracją, przyswajaniem wiedzy, a czasem również wykonywaniem prostych, codziennych czynności.

4. Unikanie ludzi

Osoby cierpiące na przewlekłe zmęczenie bardzo często unikają kontaktu z ludźmi i szukają wymówek, aby nie brać udziału w spotkaniach w gronie rodziny lub przyjaciół.

drewniana ławka i cień mężczyzny

Taka izolacja z czasem prowadzi do kolejnych problemów ponieważ brak regularnego kontaktu z ludźmi jest jedną z przyczyn depresji.

5. Szybko się męczysz w pozycji stojącej

Objawy przewlekłego zmęczenia mają tendencję do pogłębiania się u osób, które spędzają dużo czasu w pozycji stojącej.

Dzieje się tak ponieważ chodząc lub stojąc przez wiele godzin, utrudniamy dopływ krwi do mózgu, a tym samym spowalniamy procesy regeneracji ciała.

6. Powracający ból

Jednym z najbardziej wyraźnych i problematycznych objawów przewlekłego zmęczenia jest powracający ból, zazwyczaj ulokowany w tej samej okolicy ciała. Może to być:

kobieta z bólem głowy
  • Ból głowy
  • Bóle stawów
  • Bóle mięśni
  • Ból gardła

Warto zauważyć, że ból wywołany przewlekłym zmęczeniem nie wiąże się z żadnymi kontuzjami ani stanami zapalnymi.

7. Osłabienie mięśni a przewlekłe zmęczenie

Przy przewlekłym zmęczeniu pacjenci często skarżą się na osłabienie mięśni, szczególnie w górnych i dolnych kończynach.

Mięśnie słabną czasem tak bardzo, że zwykłe przeniesienie niezbyt ciężkiego obiektu, np. pudełka, z jednego pomieszczenia do drugiego staje się nie lada wyzwaniem.

8. Gorączka

Choć gorączka nie jest objawem rejestrowanym u wszystkich pacjentów cierpiących na przewlekłe zmęczenie, może ona towarzyszyć opisanym powyżej objawom.

Pamiętaj, że gorączka zawsze sygnalizuje jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu i nigdy nie wolno jej ignorować.

9. Huśtawka nastrojów

Rozrażnienie i poczucie zagubienia to jeden z najczęstszych objawów przewlekłego zmęczenia. Twój niewypoczęty mózg nie jest bowiem w stanie odpowiednio analizować i rejestrować wszystkich informacji.

zmiany nastroju

To z kolei może prowadzić do huśtawki nastrojów oraz problemów w komunikacji z bliskimi i współpracownikami.

Przewlekłe zmęczenie – diagnoza

Jak widzisz, przewlekłe zmęczenie ma podobne objawy jak wiele innych schorzeń. Dlatego też zanim zostanie ono zdiagnozowane, lekarz musi wykluczyć m.in. depresję i fibromialgię.

Bardzo ważne jest dokładne opisanie objawów podczas wizyty u lekarza. Sprawdź, ile symptomów z powyższej listy zauważasz u siebie oraz od jak dawna trwa ten stan.

Przewlekłe zmęczenie jest diagnozowane u osób, u których określone objawy występują od ponad 6 miesięcy.

Jako że nie wiadomo jakie są dokładne przyczyny opisywanego schorzenia, leczenie jest zawsze uzależnione od uwarunkowań i potrzeb danego pacjenta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Biblioteca Nacional de Medicina de los EE.UU. Síndrome de la fatiga crónica. [Internet] (Consultado el 27/10/2018). Disponible en: https://medlineplus.gov/spanish/chronicfatiguesyndrome.html.
  • Medicinas Alternativas. Estrés y fatiga crónica: Terapias naturales para la curación integral. Ediciones LEA.
  • Miguel Ángel Almodovar Martín. Fibromialgia y síndrome de fatiga crónica. Ediciones Nowtilus S.L., 2011.
  • Ferré A. Síndrome de fatiga crónica y los trastornos del sueño: relaciones clínicas y dificultades diagnósticas. Neurología. 2018;
  • Lehman AM, Lehman DR, Hemphill KJ, Mandel DR, Cooper LM. Illness experience, depression, and anxiety in chronic fatigue syndrome. J Psychosom Res. 2002;52(6):461-465. doi:10.1016/s0022-3999(02)00318-5

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.