Przechowywanie jedzenia - 6 częstych błędów
Przechowywanie jedzenia to proste zadanie, które pomaga uniknąć marnowania jedzenia oraz pieniędzy. Przechowywanie jedzenia jest niezwykle pożyteczne, jako że minimalizuje ilość pożywienia, które każdego dnia marnujemy.
Wielu ludzi nie przechowuje właściwie jedzenia, co może w konsekwencji negatywnie wpłynąć na zdrowie.
Aby zmaksymalizować okres przydatności żywności do spożycia i zminimalizować ryzyko zatrucia, należy odpowiednio przechowywać jedzenie.
W większości przypadków złe przechowywanie jedzenia jest wynikiem czystej nonszalancji. Jednakże często jest to też pochodna złych nawyków, które rozwinęły się w czasie.
Jak przechowywać jedzenie?
Cokolwiek jest powodem takiego stanu rzeczy, należy to zmienić. Najlepszym sposobem jest identyfikacja złych nawyków i poznanie metod, które pomogą lepiej przechowywać żywność. Dzisiaj przedstawimy wam 6 często popełnianych błędów i opiszemy ich skutki.
Zapamiętaj je!
1. Pozostawianie zbyt długo jedzenia w temperaturze pokojowej
Czas jest głównym czynnikiem, jeśli chodzi o prawidłowe przechowywanie jedzenia. Pozostawianie żywności zbyt długo w temperaturze pokojowej pozwala rozwijać się bakteriom i zanieczyszcza jedzenie.
Dlatego czasem żywność psuje się przed terminem ważności lub zaczyna brzydko pachnieć.
Jak tego uniknąć?
- Trzymaj żywność w lodówce, by zapobiec rozwojowi złych mikroorganizmów.
- Staraj się chować jedzenie do lodówki tak szybko, jak to tylko możliwe. Pamiętaj jednak, żeby nie robić tego, jak żywność jest gorąca.
2. Zbyt długie przechowywanie jajek
Większość producentów umieszcza na opakowaniach od jajek datę ważności, dzięki czemu konsumenci wiedzą dokładnie, kiedy powinni je wyrzucić.
Niemniej jednak, wciąż nie każda firma to robi, co sprawia, że nie wiemy, jak długo możemy przechowywać jajka, by były świeże.
Jak tego uniknąć?
- By rozwiązać ten problem, miej na uwadze, że nie powinno się przechowywać jajek w lodówce ponad 3 tygodnie. Natomiast, jeśli jajka są już ugotowane, to powinnaś spożyć je w ciągu tygodnia.
3. Rozmrażanie ciepłem
Zamrażanie jest jedną z najlepszych metod, służących maksymalizowaniu czasu zdatności do spożycia surowego jedzenia. Jednakże trudniejsza część zadania nadchodzi, kiedy trzeba owo jedzenie rozmrozić.
Niektórzy wyjmują jedzenie z zamrażarki chwilę przed chęcią jego spożycia. Wrzucają wówczas zamrożone jedzenie np. do gotującej się wody, aby jak najszybciej się rozmroziło.
Metoda ta jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może spowodować problemy trawienne lub nawet zatrucie.
Jak tego uniknąć?
- Aby bezpiecznie rozmrażać jedzenie, zostaw je w dolnej części lodówki na noc.
4. Nieoznaczanie żywności
Chociaż oznaczanie jedzenia może wydawać się nieco staromodne, to metoda ta jest bardzo efektywnym narzędziem w sztuce przechowywania żywności.
Często po zakupie produktów spożywczych zapominamy, kiedy je nabyliśmy lub jak długo można je przechowywać.
Jak tego uniknąć?
- Jeśli jesteś osobą, która łatwo zapomina takie rzeczy, to powinnaś oznaczać kupowane jedzenie. Zaznacz, jaki to typ jedzenia i kiedy zaczęłaś je przechowywać. Ta prosta informacja pomoże Ci zapamiętać, kiedy mija termin ważności.
5. Poleganie na zapachu
To bardzo powszechny błąd. Wynika on z przekonania, że dobry zapach jest równoznaczny ze świeżością żywności. Nic bardziej mylnego.
Okazuje się, że nie wszystkie zepsute pokarmy źle pachną, jako że zamrożenie lub niska temperatura w lodówce eliminują nieprzyjemną woń.
Jak tego uniknąć?
- Najlepiej, gdyby przechowywanie jedzenia nie trwało dłużej niż 4-5 dni. Niektóre typy pokarmów, np. ryby, powinny zostać spożyte jeszcze szybciej.
6. Przechowywanie surowego jedzenia z ugotowanym
Wielu ludzi chce wykorzystać do maksimum przestrzeń znajdującą się w lodówce i nie myśli się wtedy o zasadach zdrowego przechowywania żywności. Surowe i ugotowane jedzenie nie powinny być nigdy przechowywane obok siebie, ponieważ może to spowodować problemy zdrowotne.
Problem ten znany jest pod pojęciem “wzajemnego zanieczyszczenia”, które w naszych lodówkach zachodzi bardzo często.
Jak tego uniknąć?
- Pamiętaj, że ugotowane jedzenie musi być przechowywane na górnych półkach lodówki. Dodatkowo powinnaś zwracać uwagi na plamki czy przecieki.
- Z drugiej strony surowe jedzenie powinno być przechowywane na dolnych półkach, najlepiej w hermetycznych pojemnikach lub przeznaczonych do tego opakowaniach.
Na koniec pamiętaj, że właściwe czyszczenie lodówki jest również ważne, jeśli chodzi o zasady odpowiedniego przechowywania żywności.
Najlepiej do tego celu używać octu lub produktów, które mają właściwości przeciwbakteryjne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Farr-Wharton, G., Foth, M., & Choi, J. H.-J. (2012). Colour coding the fridge to reduce food waste. In Proceedings of the 24th Australian Computer-Human Interaction Conference on – OzCHI ’12. https://doi.org/10.1145/2414536.2414556
- Delicatessen, D. F. (2005). Miscellaneous Food Products. Modern Food Microbiology. https://doi.org/10.1007/0-387-23413-6_9
- Batt, C. A. (2016). Microbial Food Spoilage. In Reference Module in Food Science. https://doi.org/10.1016/B978-0-08-100596-5.03440-5
- Pan American Health Organisation (PAHO). Peligros biológicos: Inocuidad de Alimentos – Control Sanitario – HACCP. https://www.paho.org/hq/index.php?option=com_content&view=article&id=10838:2015-peligros-biologicos&Itemid=41432&lang=en
- U.S. Department of Agriculture. El Descongelar Completamente Métodos Inocuos para Descongelar Alimentos para los Consumidores. https://www.fsis.usda.gov/wps/portal/informational/en-espanol/hojasinformativas/manejo-adecuado-de-alimentos/descongelar-completamente
- Ministerio de Producción y Trabajo de la Presidencia de la Nación Argentina. Contaminación cruzada, ¿cómo evitarla? http://www.alimentosargentinos.gob.ar/HomeAlimentos/Nutricion/fichaspdf/Ficha_2_ContC.pdf