Prawdziwa miłość. Nie szukaj, ale daj się znaleźć!
Prawdziwa miłość nie oznacza tego, że biegasz za kimś, kto się o Ciebie nie stara. Prawdziwa miłość nie ma nic wspólnego z osobą, która wymaga byś całowała ziemię, po której ona stąpa. Nie rób tego, bo ten kto naprawdę na ciebie zasługuje, chce Cię mieć u swego boku, a nie za sobą. Pamiętaj, że obojętność jest najlepszym dowodem na brak miłości.
Jeśli Twój ukochany może coś dla Ciebie zrobić, to na pewno tak właśnie uczyni, ale jeśli stale Cię zaniedbuje, to najlepszym wyjściem z takiej sytuacji może się okazać pożegnanie. Osobiste zainteresowanie, przywiązanie i miłość nie mówią tym samym językiem, co egoizm czy obojętność.
Nie pozwól, by poświęcano zaledwie resztki należnej Ci uwagi. Jeśli na to pozwalasz, to dopuszczasz wielką niesprawiedliwość emocjonalną względem samej siebie. Prawdziwa miłość powinna być zrównoważona. Jeśli taka właśnie jest, to będzie stanowić wspaniały fundament trwałego związku.
Prawdziwa miłość – Ty nie zasługujesz na tak wiele, ja na tak mało
Obojętność na drugą osobę ma na celu wywołanie w nas uczucia, że nie zasługujemy na uwagę. Jest to uczucie bardzo przykre i trudne do zniesienia. Nie możemy sobie pozwolić na płacenie tak wysokiej ceny.
Bardzo łatwo przestać cokolwiek czuć, gdy przejawy obojętności i niechęci stały się dla Ciebie czymś oczywistym i kiedy to, co Ty masz do zaoferowania przyjmowane jest w sposób oczywisty, obojętny. Takie zachowanie zniszczy nawet najbardziej znaczący związek.
Nie mówimy o niedocenianiu wszystkich dookoła, ale o docenianiu naszej osoby; o tym, żeby nasze potrzeby emocjonalne i ewentualne wątpliwości były brane pod uwagę przez tę drugą osobę. Właśnie to stanowi podstawowy filar, który wspiera silne i zdrowe relacje, w przeciwieństwie do obojętności, która niszczy wszystko na swojej drodze.
Obustronne zainteresowanie i emocjonalna wzajemność są czymś, czego nigdy nie powinno się w związku poświęcać. Dotyczy to również osób, które od wielu lat żyją w stałej relacji z drugą osobą.
W rzeczywistości, jest to ważne nie tylko z indywidualnego punktu widzenia, ale też biorąc pod uwagę inne osoby i trwałość relacji. Dopiero połączenie tych trzech elementów sprawi, że nasz związek będzie satysfakcjonujący i uczciwy. Tylko wtedy będziemy mogli rozwijać się wraz z innymi i cieszyć się tym, co daje prawdziwa miłość.
Prawdziwa miłość – nie szukaj, pozwól się znaleźć!
Twój numer telefonu ma tyle samo cyfr, co ten, który być może to Ty, dzwoniąc do niego, codziennie wybierasz. Niestety on nie dzwoni do Ciebie. Pomyśl! Prawdziwa miłość polega na tym, że ktoś jest w stanie poruszyć niebo i ziemię by zawsze być obok ciebie i sprawić, że będziesz czuła się dobrze.
Sporadyczny brak obecności i uwagi może być efektem braku punktualności, codziennego zamętu i prawdziwego braku czasu. Jednak stale powtarzający się brak zainteresowania jest tym, co prowadzi do podziału.
Prosić czy błagać o uczucia, które na koniec nie okazują się szczere, ani na dłuższą metę, ani w krótszym rozliczeniu nie służy nikomu. Być może niektóre sytuacje działają na Ciebie łagodząco, ale wciąż odczuwasz brak równowagi i niesprawiedliwość. Przyjrzyj się więc swojemu związkowi, aby dowiedzieć się co jeszcze Cię w nim trzyma.
Tak więc jeśli wewnętrznie czujesz się wykorzystana emocjonalnie, to prawdopodobnie nic nie będzie w stanie zrekompensować życia w związku, który stał się przyczyną dotkliwych cierpień. Nigdy nie powinnaś dopuścić do tego, żeby inni traktowali Cię jak marionetkę służącą do zaspokajania ich pragnień.
Musisz poznać swoją wartość i doskonale wiedzieć, że zasługujesz na to, co najlepsze. Zasługujesz na to, by do Ciebie dzwoniono, a także na to, by odbierać Twoje połączenia. Nie tęsknij za tym, kto Cię nie szuka. Nigdy nie pozwól na to, by ktoś Cię karał demonstrując swoją obojętność.
W rzeczywistości powinnaś zacząć od tego, żeby doceniać własną osobę i pokochać samą siebie. Cuda się nie zdarzają, a jak już powiedzieliśmy, prawdziwa miłość powinna być wyraźnie widoczna w wykazywaniu inicjatywy, a nie w tym, że będziesz o nią prosić.
Sprawdź także: Miłość – nie powinna chcieć Cię zmienić
Zarezerwuj Twoją miłość dla tych, którzy naprawdę Cię kochają, akceptują i zawsze Cię rozumieją, bez wygłaszania ocen i stawiania wymagań.
Nie obdarowuj swoim czasem tych, którzy nie cenią Twojego towarzystwa.
Niestety w życiu często zdarza się, że nie do końca cenimy to, co posiadamy. W efekcie marnujemy wiele okazji do rozwijania naszych relacji z najbliższymi i zacieśniania więzi, jaką stanowi prawdziwa miłość.
Jednak obojętność utrzymująca się przez długi czas cechuje się czym innym – znajduje swoje odbicie w egoizmie i braku osobistego zainteresowania.
Skrajna obojętność czasem sprawia, że czujemy się zupełnie lekceważone. Prowokuje bolesne sytuacje, w których jeszcze bardziej cierpi nasze poczucie własnej wartości, i które druzgocząco wpływają na nasze relacje z innymi.
Gdy wynikiem obojętności jest to, że cierpi nasze poczucie własnej godności, a także nasze zdrowie emocjonalne, nie powinnyśmy pozostawać w towarzystwie osób, które nie cenią sobie naszej obecności.
Jak już powiedzieliśmy, nie wolno nam pogodzić się z uczuciem niedocenienia i zaniedbania, bo w końcu, po prostu “uwierzymy” , że nie zasługujemy na wzajemne towarzystwo.
Musimy jednak pamiętać, że abyśmy mogły czuć się cenione, to najpierw my same powinniśmy cenić siebie.
Tak więc pierwszym krokiem w ochronie samooceny jest to byś zaczęła cenić siebie i zwróciła uwagę na to, że obojętność drugiego człowieka powinna przyczynić się do wzmocnienia Twojej miłości do samej siebie i do rozwoju osobistego.
Kochaj samą siebie
Nigdy nie zapominaj o uśmiechu, który powinnaś znaleźć w lustrze. Kochaj samą siebie i ceń się taką, jaka naprawdę jesteś, a nie taką, jaką inni chcieliby, żebyś była. Chcąc odczuwać i dać innym to co daje prawdziwa miłość, kochaj siebie.
Uświadom sobie, że fakt, iż ktoś Cię zaniedbuje nie oznacza, że powinnaś sobie odpuścić.
Zawsze otaczaj się ludźmi, którzy chcą Cię mieć w swoim życiu, bo Ci, którzy nie cenią Twojego towarzystwa, na pewno, będą Cię ranić. Pamiętaj, że w dobrej relacji nie powinnaś tylko i wyłącznie dawać. Powinnaś też być obdarowywana.
Czasem po prostu musimy zdać sobie sprawę, że pozostanie z kimś na siłę może oznaczać zbyt duże obciążenie dla Ciebie samej. Takiego ciężaru możesz nie udźwignąć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ferreras, E. (2007). La autoestima. Anales de Mecánica y Electricidad.
- Silva Escorcia, I., & Mejía Pérez, O. (2015). Autoestima, adolescencia y pedagogía. Revista Electrónica Educare, ISSN-e 1409-4258, Vol. 19, No. 1, 2015 (Ejemplar Dedicado a: Revista Electrónica Educare (Enero-Abril)), Págs. 241-256. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.15359/ree.19-1.13
- Fernández, O., Martínez, M. & Melipillán, R. (2009). Estrategias de Aprendizaje y Autoestima: su relacion con la permanencia y desercion universitaria. Estudios Pedagógicos. https://doi.org/10.4067/S0718-07052009000100002
- Branden N. (1995). Desarrollo de la autoestima. Revista Horas y Horas de Madrid. https://doi.org/10.1111/ajt.13345