Pozycja podczas snu - co mówi o Tobie?
Czy masz pozycję, w jakiej zazwyczaj zasypiasz kiedy udajesz się do krainy snów? Nie mówimy tutaj o pozycji, którą świadomie przyjmujesz kładąc się do łóżka. Wręcz przeciwnie, mówimy o tym, jaka jest Twoja pozycja podczas snu, czyli pozycja, jaką ostatecznie przyjmujesz po zaśnięciu.
Ta kwestia jest istotna, ponieważ pozycja podczas snu mówi wiele o Tobie. Przekonaj się o tym!
Powiedz mi, jaka jest Twoja pozycja podczas snu, a powiem Ci kim jesteś
Przeprowadzono wiele badań nad związkiem między ludźmi i snem. Badania dotyczyły między innymi tego, co się dzieje z umysłem i ciałem podczas snu. Profesor Chris Idzikowski zdecydował się jednak poświęcić większą część swojego czasu na badanie snu, a szczególnie na badanie związku między tym, jaka jest przyjmowana pozycja podczas snu a osobowością.
Idzikowski przeanalizował sześć najczęściej spotykanych pozycji dla snu. Profesor jest przekonany, że przyjmowana podczas snu pozycja ma związek z zachowaniem człowieka.
Według niego na jawie ludzie pilnują swojego języka ciała. Dlatego zupełnie inną sferą badań jest zgłębianie tego, co mówi o nas pozycja przyjmowana nieświadomie.
Pozycja płodowa
Według badań Idzikowskiego, 41% ludzi śpi w tej pozycji. Pozycja płodowa to ta sama pozycja, którą przyjmuje się w łonie matki. Ponad połowa kobiet śpi w pozycji płodowej.
Śpiąc na boku z podwiniętymi rękami i nogami, osoba śpiąca podświadomie poszukuje poczucia bezpieczeństwa.
Taka osoba może na jawie demonstrować swoją siłę i pewność siebie, ale tak naprawdę jest delikatna i wrażliwa. Tak więc ta rzekoma prezentowana siła charakteru jest tylko rodzajem tarczy, którą wykorzystują, żeby siebie chronić.
Pozycja “kłody”
15% ludzi śpi jak kłoda (niezamierzona gra słów). Pozycja ta polega na leżeniu na boku z wyciągniętymi nogami i rękami ułożonymi wzdłuż ciała.
Ta pozycja podczas snu wydaje się odpowiadać bardzo otwartym, towarzyskim osobom. Takie osoby mają także tendencję do bycia liderami. Mogą być jednak w pewnym sensie także naiwne.
Pozycja zachłanna
13 procent ludzi śpi w taki sposób. To oznacza, że podczas snu ręce są wysunięte prostopadle do ciała. Taka pozycja jest zazwyczaj przyjmowana przez osoby z osobowością, która może być postrzegana jako skryta. Są one w pewnym stopniu przebiegłe i podejrzliwe.
Osoby śpiące w pozycji kłody mają bardziej krytyczne i podejrzliwe podejście do życia.
Pozycja żołnierza
Nazwa tej pozycji to “żołnierz”, ponieważ osoba śpiąca śpi na plecach z wyprostowanymi nogami i rękoma wyciągniętymi wzdłuż ciała. Wszystko wydaje się wskazywać, że taką pozycję przyjmują ludzie bojaźliwi, którzy są introwertykami.
“Żołnierze” są bardzo powściągliwi i zazwyczaj uciekają od burzliwych sytuacji. Cenią sobie również rutynę i obowiązujące normy. Są także bardzo ambitne.
Pozycja “spadania”
W tej pozycji sypia 7% ludzi. Ta pozycja polega na tym, że osoba śpiąca śpi na brzuchu z rękami obejmującymi poduszkę i głową zwróconą do boku. Osoby zasypiające w ten sposób są nerwowe, pełne niepokoju i zarazem pełne energii. Ten typ osobowości często nie potrafi znieść krytyki.
Pozycja rozgwiazdy
5% ludzi śpi na plecach z rozciągniętymi przy głowie rękami. Nogi są zazwyczaj ugięte. Pozycja „rozgwiazdy” odpowiada osobom altruistycznym. Takie osoby są dobrymi słuchaczami i są gotowi nieść pomoc bliźniemu. Łatwo nawiązują przyjaźnie i unikają bycia w centrum uwagi.
Takie osoby nie lubią również wychylać się w grupie. Czy rozpoznałaś którąś z tych pozycji? Nie czuj się oszukana, jeśli nie znalazłaś swojej pozycji. Należy pamiętać, że w kwestii snu każdy ma swoje szczególne cechy. Bywa również tak, że ludzie nie mają swoich stałych pozycji do snu.
Na przykład osoby, które śpią z uniesioną stopą wydają się mieć zdecydowanie nieprzewidywalną osobowość. Zresztą profesor Idzikowski wyjaśnił, że tylko 5 procent ludzi każdej nocy śpi w innej pozycji.
Główne zdjęcia dzięki uprzejmości © wikiHow.com
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Idzikowski C. Sleep position and personality. Sleep Survey. 2003.
- Smith C. Sleep states and memory processes in humans: Procedural versus declarative memory systems. Sleep Medicine Reviews. 2001.
- Idzikowski C, Ebrahim IO. Sleep science. In: Forensic Psychiatry: Fundamentals and Clinical Practice. 2017.
- Finan PH, Goodin BR, Smith MT. The association of sleep and pain: An update and a path forward. Journal of Pain. 2013.