Pożegnaj problemy jamy ustnej, dzięki tej metodzie
Problemy jamy ustnej są powszechne i nie zawsze wynikają z braku odpowiedniej higieny. Czasami problemy te są spowodowane różnymi chorobami, reakcjami na niektóre pokarmy, a także rozwijającymi się w trudno dostępnych miejscach jamy ustnej bakteriami.
Większość ludzi próbuje walczyć z tymi dolegliwościami, używając płynów do płukania ust, które mają w znacznym stopniu redukować liczbę bakterii. Z pomocą przychodzi jednak medycyna naturalna, proponująca starożytną ajurwedyjską metodę dbania o zdrowie jamy ustnej.
Metoda ta jest znana pod nazwą “ssanie oleju”. Polega ona płukaniu jamy ustnej olejem roślinnym. Używając olejów antybakteryjnych, możesz wyeliminować kamień nazębny, problemy z nieświeżym oddechem, a także inne dolegliwości jamy ustnej, takie jak: zapalenie dziąseł.
Na czym polega “ssanie oleju”?
Wykorzystując tą metodę, możesz użyć każdego oleju roślinnego, np. oleju sezamowego, słonecznikowego lub oliwy z oliwek. Jednak olej kokosowy okazuje się być najskuteczniejszy. Jego kwasy tłuszczowe i składniki antybakteryjne pomagają w redukcji liczby mikroorganizmów w jamie ustnej.
Badania naukowe dowodzą, że olej kokosowy niszczy bakterię Streptococcus mutans, która odpowiada za rozwój próchnicy, oraz innych chorób jamy ustnej. Działanie oleju wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, co wpływa korzystnie na stan zdrowia jamy ustnej.
Wszystko co musisz zrobić, to płukać usta, przez 3 do 5 minut, jedną łyżką stołową oleju kokosowego.
Jakie są korzyści z używania oleju kokosowego do higieny jamy ustnej?
Olej kokosowy jest jadalny i ma przyjemny smak. Bardzo łatwo go użyć do płukania jamy ustnej. Możesz go także użyć jako podstawę do zrobienia domowej pasty do zębów.
Dzięki jego właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym, regularne stosowanie niesie ze sobą liczne korzyści, takie jak:
Zapobieganie chorobom dziąseł
Olej kokosowy zawiera składniki przeciwzapalne, które pomagają w leczeniu i zapobiegają powstawaniu próchnicy, oraz innych chorób jamy ustnej.
Problemy te występują, gdy system immunologiczny atakuje bakterie powodujące narastanie płytki nazębnej, co prowadzi do pojawienia się stanu zapalnego.
Regularne stosowanie oleju kokosowego niweluje pozostałości bakterii, oraz zmienia odczyn w jamie ustnej, który sprzyjał ich rozwojowi. Jest on także pomocny w leczeniu i zapobieganiu powstawania ubytków, oraz krwawieniu dziąseł.
Zwalczanie bólów szczęki
Unikalne właściwości zdrowotne oleju kokosowego, wzmacniają szczękę i zapobiegają infekcjom, oraz stanom zapalnym. Wykazują także działanie przeciwbólowe.
Zaleca się również stosowanie oleju, jako uzupełnienie przeciwbólowej terapii stawów skroniowo-żuchwowych.
Eliminowanie nieświeżego oddechu
Nieświeży oddech to bardzo wstydliwy problem, który może w znacznym stopniu wpłynąć na życie towarzyskie, a także w drastyczny sposób obniżyć poziom samooceny.
Problemy z brzydkim zapachem z ust, powodowane są przez gazy emitowane przez bakterie rozwijające się w jamie ustnej. Najczęściej siedliska bakterii znajdują się w bardzo trudno dostępnych miejscach.
Płukanie ust i używanie nici dentystycznej to dwa najlepsze sposoby na walkę z tym problemem, bezpośrednio u jego źródeł. Zamiast jednak używać alkoholowych płynów do płukania jamy ustnej, dużo lepiej jest sięgnąć po środek naturalny, taki jak olej kokosowy.
Udowodniono, że ma on właściwości redukujące ilość bakterii na zębach i języku, co prowadzi do neutralizacji nieświeżego oddechu.
Wybielanie zębów
Chociaż nie wybieli zębów w takim stopniu, jak profesjonalny zabieg, olej kokosowy pomaga w usuwaniu żółtych przebarwień na zębach, które powstają na skutek narastania płytki nazębnej oraz odkładania się drobinek jedzenia.
Używanie go jako płynu do płukania, oraz jako pasty do zębów, zapobiega także powstawaniu białego osadu na języku.
Jak używać oleju kokosowego do płukania jamy ustnej?
Stosowanie oleju kokosowego jest dziecinnie proste. Jedyne co trzeba zrobić, to rozprowadzić, na kilka minut (od 3 do 5) jedną łyżkę stołową oleju w jamie ustnej. Olej można także wymieszać z sodą oczyszczoną i używać go jak normalnej pasty do zębów.
Trzeba pamiętać, że olej tężeje kiedy jest zimny. Z tego też powodu, po płukaniu nie należy wypluwać go do umywalki. Najlepiej wypluć na ręcznik papierowy i wyrzucić do kosza.
Część osób zaleca płukanie ust rano, przed śniadaniem, ale możesz to zrobić o każdej porze dnia. Jeżeli nie odpowiada Ci smak oleju kokosowego, lub uznasz go za nieprzyjemny, po prostu przepłucz usta ciepłą wodą.
Jesteś gotowy wypróbować olej?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Peedikayil, F. C., Remy, V., John, S., Chandru, T. P., Sreenivasan, P., & Bijapur, G. A. (2016). Comparison of antibacterial efficacy of coconut oil and chlorhexidine on Streptococcus mutans: An in vivo study. Journal of International Society of Preventive and Community Dentistry, 6(5), 447–452. https://doi.org/10.4103/2231-0762.192934
- Asokan, S., Emmadi, P., Sivakumar, N., Kumar, Rs., & Raghuraman, R. (2011). Effect of oil pulling on halitosis and microorganisms causing halitosis: A randomized controlled pilot trial. Journal of Indian Society of Pedodontics and Preventive Dentistry. https://doi.org/10.4103/0970-4388.84678
- Kaushik, M., Reddy, P., Roshni, Udameshi, P., Mehra, N., & Marwaha, A. (2016). The effect of coconut oil pulling on Streptococcus mutans count in saliva in comparison with chlorhexidine mouthwash. Journal of Contemporary Dental Practice, 17(1), 38–41. https://doi.org/10.5005/jp-journals-10024-1800
- Asokan, S., Saravana Kumar, R., Emmadi, P., Raghuraman, R., & Sivakumar, N. (2011). Effect of oil pulling on halitosis and microorganisms causing halitosis: A randomized controlled pilot trial. Journal of Indian Society of Pedodontics and Preventive Dentistry, 29(2), 90–94. https://doi.org/10.4103/0970-4388.84678
- Shanbhag VK. Oil pulling for maintaining oral hygiene – A review. J Tradit Complement Med. 2016;7(1):106–109. Published 2016 Jun 6. doi:10.1016/j.jtcme.2016.05.004