Jak pokonać lenistwo i być bardziej aktywnym

Aby uniknąć daleko idących negatywnych skutków, z depresją włącznie, należy starać się zwalczyć lenistwo już w samym zarodku. Należy nauczyć się je kontrolować, by nas nie sparaliżowało. W każdej sytuacji powinniśmy też nauczyć się szukać pozytywów - dobrze wpłynie to na naszą motywację.
Jak pokonać lenistwo i być bardziej aktywnym

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Lenistwo i ogólne zniechęcenie jest jednym z tak zwanych “grzechów kardynalych”. Atakuje nas w dowolnym momencie życia i bardzo trudno się go pozbyć. Oczywiście, weekend spędzony w łóżku lub na kanapie może być bardzo korzystny, zwłaszcza jeśli jesteśmy przemęczeni i naprawdę potrzebujemy urlopu.

Problem zaczyna się jednak, gdy lenistwo, senność i paraliżująca niechęć do robienia czegokolwiek przewyższa wszelkie nasze czynności i zobowiązania. W tym artykule nadmienimy, jakie są kluczowe czynniki pomocne w zwalczeniu fizycznego i umysłowego rozleniwienia.

Lenistwo – jakie są jego następstwa?

Ogólnie rzecz biorąc, lenistwo utrudnia nam sprostanie wyzwaniom dnia codziennego. Cokolwiek, za co się weźmiemy, wydaje się bardzo trudne, skomplikowane, czasochłonne lub wymagające wysiłku i nauki.

Chłopak na łóżku

Gdy wkradnie się lenistwo, każde proste zadanie rośnie do rangi czegoś niewykonalnego. Można powiedzieć, że zmienia ono nasz sposób patrzenia na życie wraz z jego wyzwaniami.

Odciąga ponadto naszą uwagę od tego, co ważne i istotne w naszym życiu. Z czasem przestajemy skupiać się na wytyczonych celach i zatrzymujemy nasz rozwój osobisty.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Zasada jednej minuty – jak pokonać brak chęci?

Rozleniwienie ciała i umysłu – jak je pokonać?

Osoba leniwa to niekoniecznie taka, która niewiele myśli. Jej problem tkwi raczej w tym, że trudno jej skupić się na tym, co lubi i co ją pasjonuje. Nie chodzi o to, że człowiek taki cały czas śpi, tylko o to, że nie utrzymuje nawyków zawierających wystarczającą ilość aktywności i ruchu.

Brzmi znajomo? Koniecznie więc zwróć uwagę na poniższe wskazówki:

Uświadom sobie stan rzeczy

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest uświadomić sobie problem i jego istotę. Gdy to się już stanie, wszystko inne będzie już prostsze i “z górki”.

Jeżeli przez cały czas powtarzasz zdania w stylu: “Pracuję tyle, że jestem wykończona”, “nie mam na nic ochoty”, “bez sensu się wysilam, skoro i tak nic mi nie wychodzi”, jesteś o krok od popełnienia “grzechu” lenistwa.

Nie jest to jeszcze nic złego, to tylko sygnał ostrzegawczy. Wskazana byłaby analiza wewnętrzna, aby stwierdzić, co tak naprawdę się dzieje i dlaczego tak trudno jest Ci się skupić i dokończyć to, co zaczynasz.

Przemyśl źródło problemu. Może na Twoich barkach spoczywa zbyt duża odpowiedzialność? Może Twoje ciało i umysł mówią: “Już nie… Przestań!”?

Szukaj pozytywnych stron każdej sytuacji

Odpowiednio wyważone poczucie humoru oraz dostrzeganie, że szklanka jest w połowie pełna, a nie w połowie pusta, jest niezbędne, aby lenistwo opuściło Cię na zawsze.

To prawda, bywa, że złe wieści, problemy osobiste czy też przepracowanie odbierają nam ochotę, by zrobić cokolwiek. Nie możesz jednak pozwolić, by ktokolwiek lub cokolwiek Cię powstrzymało.

Kobieta przed telewizorem

Co możesz zrobić? Szukaj pozytywnych, a nawet śmiesznych stron każdej sytuacji, która Ci się przytrafia. Jeżeli na przykład czujesz się przytłoczona pracą, bądź wdzięczna za to, że należysz do niewielkiego odsetku społeczeństwa, który ma zatrudnienie.

Nie masz ochoty na trening? Ciesz się, że jesteś zdrowa, możesz chodzić, biegać, pokonywać Twoje własne ograniczenia… Szczęściara z Ciebie!

Zmień sposób myślenia

Negatywne i zniechęcające myślenie i mówienie nie pomaga w niczym. Wręcz przeciwnie. Pamiętaj, że Twój umysł bierze wszystko dosłownie. Jeżeli ciągle powtarzasz, że jesteś zmęczona i że potrzebujesz odpocząć, ciało za tym podąży. Ponadto, zawsze będzie Ci towarzyszyć uczucie senności.

Z drugiej strony, jeżeli pielęgnujesz sposób myślenia w stylu: “jestem zmęczona, ale się nie poddam”, nie będziesz potrzebować hektolitrów kawy ani napojów energetyzujących, żeby cieszyć się wysokim poziomem energii. Dokonasz i zrealizujesz dzięki temu wszystko, co sobie zaplanowałaś.

Miej hobby

Bardzo łatwo jest dać się przytłoczyć setkom zadań, jakim musimy sprostać w naszym codziennym życiu. Bywa, że brakuje nam radości i energii, która wypełni emocjonalną pustkę i doda sił, nawet jeśli jesteśmy zmęczeni.

Jak zatem zwalczyć lenistwo i niemoc? Oglądanie telewizji przez długie godziny nie jest żadnym rozwiązaniem. Co powiesz na spacer w parku, zabawę z dziećmi albo dobrze zaplanowany urlop?

Możesz wyjść z domu lub w nim pozostać, być sama lub poszukać towarzystwa… Nieważne, to, co się liczy to fakt, żebyś czuła się dobrze i była szczęśliwa. Będzie to doskonałym remedium dla Twojego ciała i umysłu.

Dobrze się zorganizuj

Stan rozleniwienia i ogólna niemoc może mieć rozmaite przyczyny. Jedną z nich może być brak odpowiedniego zorganizowania. Może za dużo od siebie wymagasz i po prostu nie dajesz rady osiągnąć wszystkich wyznaczonych przez siebie celów?

Śpiący mężczyzna - lenistwo wzięło górę

A może łatwo dajesz się rozproszyć, czy też czekasz do ostatniej chwili z rozpoczęciem pracy, zamiast od razu się za nią zabrać?

Spróbuj dokończyć wszystko, co masz do zrobienia, a pogaduszki z kolegami z pracy pozostaw na ostatnie minuty dnia. Nie nadużywaj przerw na kawę i staraj się polepszyć wydajność swojej pracy. Szybko zauważysz korzyści!

Wszystko sprowadza się do Twoich nawyków. I to nie tylko w pracy, również w domu. Może zamiast zostać w łóżku na cały weekend, nadrób zaległości i zrób wszystko, co masz do zrobienia od poniedziałku do piątku?

Odpocznij

Może rada ta zabrzmi dziwnie w artykule o zwalczaniu lenistwa, ale musisz się wysypiać. Dlaczego? Dlatego, że aby pokonać lenistwo potrzebujesz mnóstwa sił i musisz być odpowiednio wypoczęta.

Jeżeli każdej nocy odpowiednio się wysypiasz, znacznie obniżysz prawdopodobieństwo tego, że ogarnie Cię senność w ciągu dnia lub w pracy. Unikniesz też wskakiwania do łóżka na całe popołudnie gdy tylko wejdziesz do domu.

Śpiąca kobieta, a lenistwo

Staraj się spać każdej nocy 7-9 godzin. Szybko zauważysz zwiększenie poziomu Twojej energii nie tylko jeśli chodzi o zaplanowane zadania, ale też o inne dodatkowe, niezaplanowane zajęcia. Staraj się kłaść spać o tej samej porze. To samo z pobudką – wstawaj również o tej samej godzinie.

Po jakimś czasie nie będziesz potrzebować budzika, naprawdę!

Na sam koniec chcielibyśmy zachęcić Cię, byś dokładnie przeanalizowała, jakie są korzyści z pokonania lenistwa i niemocy. Jeżeli tego potrzebujesz, nagradzaj się za każdym razem, gdy zrobisz krok do przodu. Naprawdę warto.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pereza. (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 9 de enero de 2016 de https://es.wikipedia.org/wiki/Pereza
  • Pelusi, N. (2007). «The Lure of Laziness.» Psychology Today, 40(4), 64-65.
  • Andreou, C. (2007). «Understanding Procrastination.» Journal for the Theory of Social Behaviour, 37(2), 183-193.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.