Pochwa – 10 rzeczy, o których nie wiesz
Pochwa jest jednym z elementów kobiecego układu rozrodczego, który pozwala macicy z zapewnić wyprowadzenie na zewnątrz ciała. Składa się ona z przewodu pokrytego delikatnymi błonami śluzowymi, które pomagają utrzymać jej naturalną wilgotność i kwasowość.
Obie te cechy są niezbędne do tego, aby pochwa była mniej podatna na różnego rodzaju infekcje pochodzenia zewnętrznego.
Jest ona wyłożona także tkanką włóknisto-mięśniową o skomplikowanej strukturze. Zapewnia jej ona niezbędną elastyczność na potrzeby kilku podstawowych funkcji tego narządu. W połączeniu z wargami sromowymi stanowi jedną z najważniejszych części kobiecego ciała.
Pełni ona istotną rolę zarówno w procesach fizjologicznych, jak również reprodukcyjnych. A do tego może stanowić źródło satysfakcji o podłożu seksualnym. Pełni też istotną rolę w zapewnieniu zdrowia i dobrej kondycji kobiecego organizmu.
Ale na temat waginy istnieje kilka interesujących faktów, o których wiele kobiet z pewnością nie ma pojęcia. Bez wątpienia jednak co najmniej kilka z zaprezentowanych przez nas poniżej informacji może okazać się istotnymi. Lub przydatnymi, co w sumie na jedno wychodzi. Zapraszamy zatem do lektury!
1. Twoja pochwa potrafi się sama oczyścić
Czy zauważyłaś u siebie kiedykolwiek wydzielane płynu z waginy? Istnieje kilka rodzajów płynów tego rodzaju, począwszy od przejrzystego do białego. Jeśli mają one barwę białawą, niezależnie od jej intensywności, to nie ma powodów do niepokoju.
Zadaniem tego płynu jest utrzymanie prawidłowego stanu naturalnej flory bakteryjnej. Pozwala on wyeliminować niebezpieczne bakterie, wirusy i stare komórki, które mogą znajdować się we wnętrzu Twojej pochwy.
Dlatego też nie powinno się starać go zmywać za pomocą perfumowanego mydła, żelu lub innych produktów kosmetycznych zawierających w składzie różne substancje chemiczne, ponieważ efekt ich działania może okazać się szkodliwy.
2. Potrafi zmieniać barwę
Podczas stanu pobudzenia seksualnego i ciąży zmianie ulega przepływ krwi do narządów płciowych. Może to spowodować niewielkie zmiany w kolorze, jakim cechuje się Twoja pochwa.
Na dodatek podobny efekt może wywołać niższy poziom estrogenów, spowodowany na przykład menstruacją lub menopauzą.
3. Jej elastyczność pozwala na zmianę wielkości „w locie”
Pochwa zmienia rozmiar podczas aktywności seksualnej i w trakcie porodu. Skoncentrowany przepływ krwi w obszarze tego narządu pomaga uzyskać jej rozszerzenie, dzięki czemu może wykonywać prawidłowo zadania, do jakich została przewidziana.
Oznacza to, że im większa jest Twoja aktywność seksualna jesteś, tym bardziej prawdopodobne jest to, że Twoja pochwa staje się większa.
4. Można ją wzmocnić ćwiczeniami
Regularnie wykonywanie ćwiczeń koncentrujących się na rejonie miednicy pomaga wzmocnić mięśnie waginy. Szacuje się, że jedna na trzy kobiety uskarża się na różnego rodzaju nieprawidłowości związane z dolną częścią miednicy, zwłaszcza po przebytej menopauzie.
Istotnym w tym momencie problemem jest to, że wiele z nich prowadzi to do nietrzymania moczu, bólu pęcherza moczowego i uczucia pieczenia podczas oddawania moczu.
Oczywiście każdy z tych objawów jest niepożądany, ale dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom można złagodzić powyższe dolegliwości, jak również zapewnić sobie wiele innych korzyści.
Zobacz także: Ćwiczenia mięśni Kegla – Lepszy seks, lepsze zdrowie
5. Nie można niczego zgubić „w środku”
W górnej części pochwy znajduje się szyjka macicy, która ma otwór tak mały, że tylko obiekty o mikroskopijnej wielkości, jak na przykład plemniki, mogą się przez niego przedostać. Oznacza to, że cokolwiek, co dostanie się do wnętrza Twojej waginy, nie jest w stanie w żaden sposób przedostać się gdzieś „powyżej”.
Jednak z uwagi na ryzyko poważnych infekcji ginekolodzy stanowczo odradzają między innymi zbyt długie korzystanie z akcesoriów wzbogacających pożycie seksualne, a wkładanych do pochwy.
6. Może się zdarzyć, że pochwa wypadnie na zewnątrz
Pamiętaj, aby zachować szczególną uwagę na temat opisywanego w tym punkcie przypadku! Medycyna zna bowiem zespół wypadania macicy, co może być spowodowane nieprawidłowościami tuż po porodzie lub osłabieniem dna miednicy z różnych względów.
Niezwykle istotną kwestią dla każdej kobiety jest wiedza na temat sposobów rozpoznania tego problemu zdrowotnego. A jeśli zaobserwujesz tego objawy u siebie, powinnaś jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą i rozwiązać ten problem za pomocą zabiegu chirurgicznego.
Przeczytaj również: Zdrowie pochwy: czego musisz unikać?
7. Zachowuje swoją elastyczność i pierwotny kształt
Jedną z charakterystycznych cech, całkowicie unikalną dla tego narządu jest to, że pochwa jest w stanie się rozszerzać do naprawdę sporych rozmiarów. Jednak z łatwością potem powraca do swojego pierwotnego rozmiaru.
I choć podczas stosunku seksualnego staje się nieco luźniejsza, to już po kilku minutach sytuacja wraca do stanu normalnego. Jedynymi rzeczami, które tak naprawdę mogą mieć wpływ na rozmiar pochwy jest liczba przebytych porodów oraz wiek kobiety.
8. Wskaźnik pH Twojej waginy jest identyczny, jak kieliszka wina
Jako ciekawostkę możemy podać, że pH zdrowej pochwy jest taki sam, jak w przypadku lampki wina.
Jego wartość może zmieniać się pomiędzy 3,8 a 4,5. A wino ma pH między 3 a 4, w zależności od gatunku.
9. Pochwa może ratować życie
Komórki regeneracyjne endometrium zawarte w krwi menstruacyjnej mogą być stosowane w leczeniu pacjentów z niewydolnością serca. Są one znane jako komórki macierzyste.
Wielokrotnie przeprowadzone badania naukowe wykazały, że mają one skutecznie działanie zapewniające leczenie problemów sercowych u wielu osób.
Dzisiaj medycyna zna już co najmniej kilka zabiegów i metod leczenia opartych na tej właściwości. Dzięki temu jesteśmy w stanie tworzyć różne rodzaje nowych komórek organizmu w warunkach laboratoryjnych
10. Rozmiar nie ma znaczenia
Rozmiar Twojej pochwy nie ma absolutnie nic wspólnego z liczbą i częstotliwością Twoich stosunków seksualnych. Średnia jej wielkość wynosi około 7,6 cm, a w stanach wysokiego podniecenia seksualnego może osiągać do 10.
Dane te oznaczają, że rozmiar penisa tak naprawdę nie ma żadnego praktycznego znaczenia. A jeśli Twój partner został hojnie obdarzony przez naturę, Twoja pochwa się bez problemu do tego przystosuje powiększając swoją wielkość.
To ciekawa informacja, nieprawdaż? Pamiętaj, że jeśli masz jakieś pytania w tym względzie, zawsze można poprosić zaufanego ginekologa o radę.
W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości związanych ze stanem Twojej pochwy, pamiętaj o tym, że nie ma co zwlekać. Powinnaś jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Farage, M., & Maibach, H. (2006). Lifetime changes in the vulva and vagina. Archives of Gynecology and Obstetrics. https://doi.org/10.1007/s00404-005-0079-x
- Braun, V., & Kitzinger, C. (2001). The perfectible vagina: Size matters. Culture, Health and Sexuality. https://doi.org/10.1080/13691050152484704
- Plowman, T. M. (2010). The Perfect Vagina. Reproductive Health Matters. https://doi.org/10.1016/S0968-8080(10)35494-2
- Paavonen, J. (1983). Physiology and ecology of the vagina. Scandinavian Journal of Infectious Disease. https://doi.org/10.3109/inf.1982.14.suppl-40.01