Swędzenie pochwy - 5 przyczyn

Jedną z możliwych przyczyn dokuczliwego swędzenia pochwy jest infekcja grzybicza, która może się pojawić na skutek zbyt dużej wilgotności w okolicach pochwy, golenia lub z powodu innego podrażnienia.
Swędzenie pochwy - 5 przyczyn

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Swędzenie pochwy to problem powszechny i istnieje wiele czynników, które mogą się do niego przyczyniać. Bez względu na przyczynę, faktem jest, że dolegliwość ta bywa naprawdę dokuczliwa i może wywoływać zmartwienie i niepokój u kobiety, którą dotknęła, zwłaszcza, jeśli towarzyszą jej inne objawy.

Ważne jest, aby nie ignorować tego typu objawów pojawiających się w intymnych częściach ciała, gdyż mogą one być objawem infekcji lub choroby. Jednakże zamiast popadać w panikę, najlepiej skonsultować się ze swoim ginekologiem, aby postawił on właściwą diagnozę i dobrał odpowiednie leczenie.

W większości przypadków, jeśli doskwiera Ci swędzenie pochwy, dzieje się tak z niegroźnych powodów. Jedynie w rzadkich przypadkach bywa to objawem poważnego problemu. 

Swędzenie pochwy – 5 przyczyn

W niniejszym artykule przedstawimy Ci pięć najczęstszych przyczyn swędzenia pochwy. Podamy też pewne naturalne metody leczenia ich. Miałaś kiedyś tę przypadłość?

1. Infekcja grzybicza

Normalne pH pochwy wynosi około 4.7 lub mniej, czyli jest lekko kwaśne. Zdrowe bakterie znane jako lactobacilli są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego poziomu pH. Powstrzymują one rozwój grzybów oraz innych mikroorganizmów w tym ciepłym, wilgotnym środowisku.

Niestety, wiele czynników może zaburzyć naturalny poziom pH pochwy, prowadząc do infekcji lub rozwoju grzybicy.

Jako rezultat często pojawiają się białe lub żółtawe upławy, któremu towarzyszy chlebowy zapach i ciągłe swędzenie.

Infekcja intymna

Aby odbudować ochronną florę bakteryjną w pochwie, najlepiej jest regularnie jeść żywność bogatą w probiotyki, taką jak jogurt.

Jeżeli swędzenie jest naprawdę mocne i dokuczliwe, spróbuj wypłukać okolice pochwy wodą z odrobiną octu.

Odwiedź też artykuł: Wydzielina z pochwy a Twoje zdrowie

2. Zapalenie sromu

Nazywa się tak podrażnienie sromu, które pojawia się, gdy podczas kąpieli używasz ostrych mydeł lub płynów do mycia.

Inną możliwą przyczyną jest używanie farbowanego lub silnie perfumowanego papieru toaletowego, który podrażnia srom. Wiele przypadków występuje też na skutek długiego noszenia zapoconych ubrań treningowych lub kostiumu kąpielowego. 

Aby uniknąć wszelkich niekorzystnych skutków, dobrym pomysłem jest mycie okolic intymnych ciepłą wodą i delikatnym mydłem, które pomaga utrzymać Twój naturalny poziom pH. Unikaj tez wszelkich dezodorantów i pudrów przeznaczonych do okolic intymnych.

3. Golenie

Golenie okolic intymnych może powodować swędzenie

Golenie oraz inne sposoby usuwania owłosienia może wywołać reakcję alergiczną na delikatnej skórze w okolicach pochwy, więc nie jest zaskakujące, że po goleniu może Ci czasem doskwierać lekkie lub nawet silne swędzenie.

Aby zapobiegać temu problemowi, używaj maści kojącej podrażnienia i staraj się golić nie częściej niż raz na dwa do trzech tygodni.

4. Choroby przenoszone drogą płciową

Nie panikuj! W rzadkich przypadkach, swędzenie pochwy może być powodowane obecnością choroby przenoszonej drogą płciową. Choć zazwyczaj choroby te w początkowych fazach przebiegają bezobjawowo, a zamiast swędzenia wywołują ból i nietypowe upławy.

Jednakże, w niektórych przypadkach, pewne choroby przenoszone drogą płciową mogą powodować swędzenie jako pierwszy symptom.

Jeżeli dokucza Ci uczucie swędzenia okolic pochwy, a przy tym obserwujesz nieregularności, wgłębienia czy grudki, możliwe, że jest to zakażenie herpeswirusem (opryszczka), jedna z najczęściej występujących i najbardziej rozpowszechnionych chorób przenoszonych drogą płciową w dzisiejszych czasach.

Rzadko się zdarza, by choroba ta prowadziła do poważnych konsekwencji, ale ważne, by ją wyleczyć, by nie stała się chroniczna.

5. Infekcje skórne

Infekcje skórne

Problemy skórne i rozmaite infekcje, takie jak łuszczyca czy egzema, również mogą powodować swędzenie w okolicach intymnych.

Tego typu choroby dotykają zazwyczaj rozmaite obszary skóry, więc bardzo ważne jest ustalić czy to właśnie jedna z nich jest przyczyną swędzenia, a jeśli tak – należy skonsultować się z lekarzem, aby dobrać odpowiednie i skuteczne leczenie.

Na przykład, kiedy łuszczyca zaatakuje srom, wielką ulgę może przynieść delikatny, aplikowany na skórę kortykosteroid.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.