Opryszczka wargowa – Domowe sposoby

· Czerwiec 13, 2015

Opryszczka wargowa, zwana potocznie zimnem, jest wywoływana przez wirus, który zwykle przenosi się poprzez pocałunek, bliski kontakt z osobą zarażoną wirusem, kontakt z zainfekowanymi przedmiotami (np. maszynką do golenia, szminkami i błyszczykami, ręcznikami etc.). Opryszczka wargowa – choć powszechna, potrafi nieźle dokuczyć.

Opryszczka objawia się w postaci pęcherzyków lub czerwonych wykwitów na ustach. Ich pojawienie się, zwiastuje dolegliwości takie jak mrowienie, swędzenie i pieczenie w okolicy ust.

Specjalistyczne badania wykazują, że większość z nas złapała wirus opryszczki wraz z osiągnięciem dojrzałości. Pocieszenie stanowi fakt, że jest to przypadłość bardzo powszechna i istnieje wiele skutecznych sposobów jej leczenia, a nawet można całkowicie wyeliminować jej wirusa z organizmu.

Opryszczka wargowa – Naturalne sposoby leczenia

Zwykle dowiadujemy się o tym, że zaraziliśmy się wirusem opryszczki w momencie, gdy wyskakuje nam na ustach nieestetyczny pęcherzyk. Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym można złagodzić towarzyszące jej nieprzyjemne dolegliwości.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek naturalnych sposobów leczenia opryszczki, należy dokładnie wyczyścić zainfekowanie miejsce wodą i antyseptycznym mydłem. W ten sposób, zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się wirusa.

Leczenie czosnkiem

Krojenie-czosnku

Czosnek jest doskonałym naturalnym środkiem przeciwwirusowym. Wystarczy przekroić ząbek czosnku na pół i przez kilka sekund nacierać pęcherzyk.

Leczenie mlekiem

Mleko zawiera duże ilości lizyny (aminokwasu), która z kolei ogranicza przyswajanie argininy – innego aminokwasu przyczyniającego się do rozwoju wirusa opryszczki. Nacierając pęcherzyk nasączonym mlekiem wacikiem, przyspieszymy proces gojenia się rany.

Leczenie kostkami lodu

3#:opryszczka.jpg

Na pierwsze symptomy opryszczki – uczucie pieczenia lub mrowienia w okolicach czerwieni wargowej – zaleca się przykładanie przez kilka minut, owiniętego ręcznikiem woreczka z kostkami lodu.

Leczenie czarną herbatą

Aby ukoić ból i przyspieszyć proces gojenia się opryszki, możesz przyłożyć do rany torebkę ze świeżo zaparzoną herbatą.

Leczenie pomidorem i aloesem

4#:opryszczka.jpg

Czyść codziennie pęcherzyk, a następnie nakładaj na niego odrobinę miąższu pomidora i pozostaw na minutę. Później, posmaruj aloesem, który pomoże wysuszyć pęcherzyk.

Leczenie cytryną

Cytryna wykazuje właściwości dezynfekujące i antyseptyczne, które wspomagają walkę z wirusem opryszczki. Należy nanosić około 4 kropli soku z cytryny na pęcherzyk 3 razy dziennie.

Leczenie jogurtem

5#:opryszczka.jpg

Jogurt zawiera substancję, która zabija wirus opryszczki i oczyszcza zainfekowane miejsce. W trakcie infekcji zaleca się zatem spożywanie jogurtów. Można je stosować również miejscowo, bezpośrednio na pęcherzyk. Jeśli zdecydujemy się na ten sposób, pamiętajmy, że jogurt powinien zostać wcześniej schłodzony.

Leczenie zielonym pomidorem

Wymieszaj miąższ zielonego pomidora z łyżeczką sody oczyszczonej i za pomocą wacika nanieś miksturę na pęcherzyk.

Leczenie miodem

6#:opryszczka.jpg

Wymieszaj łyżeczkę miodu z odrobiną octu i smaruj pęcherzyk 3-4 razy dziennie.

Leczenie solą

Przy użyciu łyżki maksymalnie rozdrobnij odrobinę soli, a następnie za pomocą wacika, nanieś ją na pęcherzyk, powtarzaj 2-3 razy dziennie.

Jak osiągnąć najlepszy efekt leczenia opryszczki?

Oprócz samego leczenia opryszczki domowymi sposobami, powinniśmy brać pod uwagę również inne aspekty dotyczące higieny i bezpieczeństwa, które pomogą całkowicie zwalczyć wirusa – zniwelować dolegliwości i zapobiec rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego.

  • Aby jak najszybciej zasuszyć pęcherzyki, koniecznie pamiętaj o ich codziennym i dokładnym myciu.
  • Unikaj wystawiania się na słońce.
  • Nie przekłuwaj pęcherzyków ani nie usuwaj z nich zasuszonego naskórka. Objawy znikną wraz z wyeliminowaniem wirusa z organizmu.
  • Po zakończeniu leczenia wyrzuć wszystkie przedmioty, które miały kontakt z raną (np. szczoteczkę do zębów, maszynkę do golenia, produkty do makijażu etc.).
  • Na czas infekcji, zrezygnuj ze spożywania produktów zawierających arganinę – związek ten jest zasadniczym aminokwasem do metabolizmu wirusa opryszczki i przedłuża okres jego zagnieżdżania się w organizmie. Produkty o wysokiej zawartości arganiny to: czekolada, słodkie napoje gazowane, groszek, orzeszki ziemne, galaretka, orzechy i piwo.