Ćwiczenia mięśni Kegla - Lepszy seks, lepsze zdrowie

Ćwiczenia na mięśnie Kegla możesz wykonywać w dowolnym momencie dnia i korzystać z ich dobroczynnego wpływu niezależnie od wieku, nawet po menopauzie.
Ćwiczenia mięśni Kegla - Lepszy seks, lepsze zdrowie
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ćwiczenia różnych grup mięśni najczęściej kojarzą nam się z pragnieniem wypracowania idealnej sylwetki i utratą zbędnych centymetrów w talii czy biodrach. Czy wiesz jednak, że równie ważne jest ćwiczenie także innych partii naszego ciała?

Ćwiczenia mięśni Kegla to jeden z najlepszych sposobów na udane życie seksualne, ale także na uniknięcie takich problemów jak nietrzymanie moczu. Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie czytaj dalej!

Wszystkie mięśnie naszego ciała wymagają ćwiczeń i wzmacniania, a mięśnie dna miednicy nie są w tym względzie wyjątkiem. Mięśnie te odpowiedzialne są za utrzymywanie macicy, pęcherza, odbytu i jelita cienkiego, odgrywają więc ogromną rolę zdrowotną oraz reprodukcyjną.

Problem polega jednak na tym, że wraz z wiekiem, mięśnie te zostają osłabione, również przez takie czynniki jak przybranie na wadze, urodzenie dziecka czy zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne. Może to prowadzić do takich problemów jak nietrzymanie moczu czy brak przyjemności seksualnej.

Aby walczyć z tymi dolegliwościami, amerykański ginekolog Arnold Kegel, opracował specjalne ćwiczenia mięśni dna miednicy, dzięki którym można uniknąć leczenia operacyjnego.

Ćwiczenia mięśni Kegla i ich zalety

Nawet jeśli Twoim głównym celem nie jest zapobiegnięcie czy powstrzymanie problemu nietrzymania moczu, wciąż możesz skorzystać z innych zalet, jakie oferują Ci ćwiczenia mięśni dna miednicy, zwane ćwiczeniami mięśni Kegla.

Pomagają one wzmocnić mięśnie wewnątrz pochwy, co przyspiesza jej regenerację po porodzie.

Seks

Udane życie seksualne to bardzo ważny element związku, a wzmocnione mięśnie Kegla to klucz do osiągania jeszcze większej satysfakcji z pożycia. Dzięki temu będziesz mogła cieszyć się przyjemnością osiąganą w wielu różnych pozycjach.

Jeśli poród wciąż jest przed Tobą, dzięki regularnym ćwiczeniom dna miednicy, sprawisz, że będzie on prostszy, a w dodatku po ciąży łatwiej będzie Ci wrócić do pełnej sprawności.

Aby ćwiczyć mięśnie Kegla, nie potrzebujesz trenera, karnetu na siłownię czy specjalnego sprzętu. Twoje własne ciało wystarczy!

Gdzie znajdują się mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla a ćwiczenia

Aby ćwiczenia przyniosły zamierzony efekt i nie były pozbawione sensu, warto zapoznać się z budową własnego ciała i wiedzieć, nad czym dokładnie będziesz pracować. Jeśli nie jesteś pewna, o jakich partiach mięśni mówimy, skorzystaj z naszych wskazówek:

Wstrzymywanie moczu

Podczas oddawania moczu spróbuj na chwilę zatrzymać strumień. poczuj, które dokładnie mięśnie są zaangażowane w tę czynność.

Metoda dotykowa

Jeśli powyższa metoda to dla Ciebie za mało i nadal masz wątpliwości, wypróbuj metodę dotykową. Umyj ręce i umieść palec wewnątrz pochwy. Spróbuj zacisnąć na nim mięśnie pochwy.

Technika lusterka

Usiądź na wprost lusterka, rozszerz nogi. Spróbuj spiąć mięśnie i zobacz, co dzieje się wewnątrz pochwy.

Jak wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla?

Ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenia mięśni Kegla mogą być wykonywane w dowolnym miejscu i pozycji, najwygodniej będzie Ci jednak ćwiczyć leżąc na plecach z ugiętymi kolanami.

Ćwiczenia wolne

  • Napnij te same mięśnie, jak w przypadku wstrzymywania strumienia moczu. Wyobraź sobie, że próbujesz wciągnąć je do wewnątrz.
  • Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund, oddychaj powoli.
  • Rozluźnij się przez 10 sekund. Powtórz 10 razy.

Ćwiczenia szybkie

  • Napinaj i rozluźniaj mięśnie tak szybko jak to możliwe.
  • Ćwiczenie wykonuj przez 2 minuty albo do momentu, aż poczujesz, że wystarczy.
  • Zacznij od 5 powtórzeń, a później zwiększaj intensywność stopniowo aż do 15.

Winda

Ćwiczenie to wymaga szczególnej koncentracji i dbałości o każdy ruch, gdyż może przynieść Ci jeszcze więcej korzyści niż te opisane powyżej.

  • Pochwa to swego rodzaju przewód wyściełany pierścieniami mięśniowymi, ułożonymi jeden na drugim. Wyobraź sobie, że pierwszy z nich to parter, a Ty wsiadasz do windy, która ma zabrać Cię w górę i w dół. Napinaj mięśnie, pierścień po pierścieniu.
  • Zacznij od delikatnych napięć, wytrzymaj 2 sekundy, a następnie kontynuuj po kolei.
  • Nie zapomnij o kontrolowaniu oddechu.

Fala

  • Mięśnie, które musisz ćwiczyć dzielą się na trzy grupy: wokół macicy, wokół pochwy i w pobliżu odbytu.
  • Próbuj napinać je po kolei, z przodu do tyłu i na odwrót.
  • Wykonaj 10-15 powtórzeń.

Czy teraz wiesz już, jak wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy i jesteś przekonana, że naprawdę warto to robić? Im bardziej staną się one Twoim nawykiem, tym więcej korzyści dla Twojego zdrowia i samopoczucia odczujesz.

Na początku ćwiczenia te mogą wywoływać lekki dyskomfort, ale z czasem staną się proste i przyjemne. Nie zniechęcaj się, jeśli nie czujesz jeszcze każdego z nich z osobna; wytrwałość i cierpliwość to klucz do sukcesu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Parker. (2004). Kegel exercises. Health (San Francisco). https://doi.org/10.1002/art.20247
  • Cavkaytar, S., Kokanali, M. K., Topcu, H. O., Aksakal, O. S., & Doʇanay, M. (2015). Effect of home-based Kegel exercises on quality of life in women with stress and mixed urinary incontinence. Journal of Obstetrics and Gynaecology. https://doi.org/10.3109/01443615.2014.960831
  • Park, S.-H., & Kang, C.-B. (2014). Effect of Kegel Exercises on the Management of Female Stress Urinary Incontinence: A Systematic Review of Randomized Controlled Trials. Hindawi Publishing Corporation. https://doi.org/10.1155/2014/640262

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.