Piwo imbirowe - obniż poziom cholesterolu i cukru!
Piwo imbirowe to nie tylko smaczny napój, ale i niezwykle skuteczne naturalne lekarstwo na wiele różnych dolegliwości. Jest to produkt bogaty w przeciwutleniacze, witaminy i minerały. Ponadto zapewnia skuteczną walkę ze stanami zapalnymi oraz podwyższonym poziomem cukru czy cholesterolu we krwi.
Bez wątpienia piwo imbirowe wyróżnia się swoim aromatem i smakiem. Co więcej, można przygotowywać je samodzielnie, eksperymentując z jego składnikami i właściwościami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym smacznym i zdrowym napoju, koniecznie czytaj dalej!
Imbir to jeden z produktów, o którego właściwościach zdrowotnych rozpisywaliśmy się nie raz. Jest to naturalne lekarstwo na rożne dolegliwości, zwłaszcza te związane ze stanami zapalnymi.
Składniki aktywne tego korzenia obniżają między innymi ryzyko zachorowania na schorzenia układu krążenia, problemy mięśniowe czy wiele innych dolegliwości.
Imbir jest o tyle wdzięcznym produktem, że z łatwością można wkomponować go do różnych przepisów – od smoothies, przez napary i herbaty, aż po konkretne dania obiadowe.
Przeczytaj także: Korzeń imbiru, czyli skuteczne odchudzanie
Regularnie dodając go do różnych dań czy napojów, obniżysz poziom cholesterolu oraz cukru we krwi, jednocześnie chroniąc się przed bólem i stanami zapalnymi.
Dlaczego więc nie skorzystać by z właściwości imbiru, przygotowując domowej roboty piwo korzenne? Jeśli zdążyliśmy już rozbudzić Twoją ciekawość, czytaj dalej i poznaj wszystkie korzyści płynące z piwa imbirowego, a także przepis, jak przygotować je samemu.
Piwo korzenne na wysoki cholesterol i cukier we krwi
Piwo korzenne to naturalny napój, który zyskał ogromną popularność ze względu na swoje potężne właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Tego rodzaju napój uzyskuje się poprzez fermentowanie imbiru. Proces ten pozwala na lepszą koncentrację właściwości leczniczych tego produktu. Napój ten jest często wykorzystywany jako uzupełnienie leczenia w przypadku schorzeń stawów, opuchlizny, retencji płynów czy przewlekłego bólu.
Napoje na bazie korzenia imbiru poleca się także osobom cierpiącym na nadmierne napięcie mięśniowe i inne bolesne dolegliwości.
Sfermentowany imbir to źródło żywych kultur bakterii, które dodatkowo regulują florę bakteryjną jelit i poprawiają funkcjonowanie układu trawiennego. Co więcej, regularne spożycie produktów z imbirem to klucz do naturalnego obniżenia poziomu cholesterolu i glukozy we krwi.
Jak imbir działa na cholesterol?
Imbir to źródło ponad 21 przeciwutleniaczy, które uniemożliwiają peroksydację lipidów w tętnicach. Peroksydacja to proces wynikający ze zbyt niskiego poziomu dobrego cholesterolu (HDL). Imbir pomaga także zregenerować komórki dotknięte szkodliwym działaniem komórek tłuszczowych.
Imbir to przyprawa zawierająca substancje aktywną o nazwie gingerol. Gingerol ma działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, dzięki czemu ogranicza produkcję złego cholesterolu (LDL) w Twojej wątrobie.
Włączenie imbiru pod różnymi postaciami do swojej diety pozwala na oczyszczenie tętnic i ich udrożnienie. Pomaga to uniknąć zatorów i innych konsekwencji problemów z krążeniem.
Piwo imbirowe a cukrzyca typu II
Substancje chemiczne obecne w imbirze stymulują wydzielanie enzymów odpowiedzialnych za rozkład i metabolizm glukozy.
Substancje te oddziałują także na enzymy związane z występowaniem stanów zapalnych, co jest niezwykle ważne, jeśli zależy nam na stałym unormowaniu poziomu cukru we krwi i uniknięciu nagłych skoków.
Regularne spożycie produktów imbirowych obniża między innymi ryzyko zachorowania na tzw. zespół metaboliczny. Jest to schorzenie będące w rzeczywistości całym zespołem objawów, łącznie z cukrzycą i otyłością.
Naturalny ekstrakt z imbiru wspomaga procesy trawienne, które bywają zbyt wolne, gdy poziom glukozy we krwi jest podwyższony.
Co najważniejsze jednak – piwo korzenne to sposób na zwiększenie produkcji białka GLUT4 optymalizującego proces wykorzystania cukrów przez nasze mięśnie.
Jak widzisz, imbir to naprawdę niezwykłe lekarstwo dla każdego zmagającego się z cukrzycą!
Przeczytaj również: Ciśnienie krwi? – Oto domowy środek z czosnku i imbiru
Jak przygotować domowe piwo imbirowe?
Z właściwości imbiru można korzystać na wiele różnych sposobów. Dzisiaj jednak chcemy skupić się na jednym z najskuteczniejszych – będzie to właśnie piwo imbirowe.
Taki napój to nie tylko prosta, ale i skuteczna metoda na dostarczenie sobie całej gamy właściwości odżywczych i usprawnienie wielu procesów zachodzących w Twoim organizmie.
Dobra wiadomość jest również taka, że wszystkie potrzebne składniki są stosunkowo tanie i łatwo dostępne, a sam przepis – niezbyt skomplikowany.
Co będzie Ci potrzebne?
- 1 świeży korzeń imbiru (o długości około 5 cm)
- 1/2 szklanki brązowego cukru lub miodu (150 g)
- 1/2 szklanki soku z cytryny (125 ml)
- 2 litry wody
- 1/2 szklanki sfermentowanego imbiru (100 g)
- szczypta soli morskiej (opcjonalnie)
Jak przygotować piwo?
- Doprowadź wodę do wrzenia (3 szklanki).
- Gdy woda się zagotuje, dodaj imbir, cukier lub miód oraz odrobinę soli.
- Gotuj na wolnym ogniu przez około 5 minut, aż cukier się rozpuści.
- Dodaj resztę wody, zdejmij naczynie z ognia i odstaw do ostygnięcia do temperatury pokojowej.
- Po kilku godzinach dodaj sok z cytryny i sfermentowany imbir.
- Przelej do ciemnego, szklanego naczynia (słoika lub butelki).
- Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.
- Pozostaw na 2-3 dni.
- Pamiętaj, że jeśli pozostawisz napój na dłużej, uzyskasz napój alkoholowy.
- Możesz pić tak przygotowany napój nawet 3 razy w tygodniu.
Co sądzisz o tym przepisie i właściwościach tego korzennego napoju? Koniecznie wypróbuj ten przepis już dziś i skorzystaj z właściwości zdrowotnych, które zapewnia imbir!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bhatt, Neeru & Waly, Mostafa & Musthafa, Mohamed Essa & Ali, Amanat. (2013). Ginger: A functional herb.
- Najim A. Jabir Al-Awwadi. (2017). Potential health benefits and scientific review of ginger. Journal of Pharmacognosy and Phytotherapy. Vol. 9 (7), 111-116.