Pietruszka - Zalety dla zdrowia i urody
Pietruszka jest produktem, z którego właściwości może skorzystać każda kobieta. Jest to nie tylko naturalny lek na bóle menstruacyjne, ale także skutecznie łagodzi objawy towarzyszące menopauzie, zapobiega również osteoporozie.
Pietruszka jest przez nas bardzo często dodawana do różnych potraw zupełnie bez świadomości, jak wiele korzyści przyniesie ona naszemu zdrowiu i urodzie. Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się więcej o zaletach tej aromatycznej rośliny.
Co kryje się w pietruszce?
Pietruszka należy do tej samej rodziny roślin co seler i koper włoski. Właśnie dlatego ich liście są do siebie dość zbliżone kształtem i kolorem. Pietruszkę wykorzystuje się nie tylko w kuchniach całego świata, ale także do wielu zabiegów czy leków. Pochodzi ona z rejonu Morza Śródziemnego, gdzie od wieków była wykorzystywana jako lek i jako kosmetyk.
Świat zawdzięcza poznanie pietruszki starożytnym Grekom, którzy przynieśli ze sobą tę roślinę na podbijane tereny. Już Hipokrates czy Galen wspominali o pietruszce w swoich dziełach. Z kolei Anglosasi stosowali pietruszkę do leczenia uszkodzeń czaszki, których doznali w walce.
W dzisiejszych czasach pietruszka jest hodowana niemal na całym świecie, a z jej właściwości korzysta się zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Jest to bardzo popularny składnik wielu dań, którym dodaje smaku i wyjątkowego aromatu. Pietruszkę wykorzystuje się także do produkcji niektórych kosmetyków, głównie kremów czy mydła.
Co takiego znajdziemy we wnętrzu tej niepozornej rośliny? Oto kilka naturalny skarbów:
- witamina C – 1/3 szklanki pietruszki zawiera więcej tej witaminy niż jedna pomarańcza!
- witamina K – idealna dla zdrowia kości i krzepliwości krwi
- beta-karoteny – przeciwutleniacze poprawiające odporność organizmu
- wapń – 1 szklanka pietruszki zawiera tyle samo wapnia co szklanka mleka
- potas – w 100 gramach pietruszki znajdziesz go aż 550 mg
- żelazo – więcej niż w czerwonym mięsie!
- błonnik – idealny, by zapobiec zaparciom i poprawić trawienie
- bor – łagodzi objawy menopauzy i zapobiega osteoporozie
- fluor – wzmacnia kości
- chlorofil – nie tylko odpowiada za zieloną barwę pietruszki, ale także ma działanie antyseptyczne i oczyszczające
Pietruszka i jej właściwości
Jedną z głównych zalet pietruszki jest fakt, że można wykorzystać niemal całą roślinę – wszystkie jej części, od korzeni, przez nasiona, aż po łodyżki i liście. Do czego można więc użyć pietruszki? Oto kilka jej najważniejszych właściwości.
Działanie moczopędne
Pietruszka pobudza produkcję moczu, stymuluje pracę nerek i właśnie dlatego jest doskonałym naturalnym lekarstwem na infekcję tych organów. Zapobiega także tworzeniu się kamieni nerkowych i zwalcza retencję płynów w organizmie.
Aby skorzystać z tych właściwości pietruszki, przygotuj z niej napar, bądź sok.
Co będzie Ci potrzebne?
- 1 garść świeżej pietruszki (liści i łodyg)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Co należy zrobić?
- Doprowadź wodę do wrzenia.
- Dodaj pietruszkę i gotuj przez kilka minut.
- Pozostaw do ostygnięcia, następnie odcedź.
- Napój możesz podawać na zimno lub na gorąco. Opcjonalnie dodaj miód dla smaku.
Zobacz także: Moczopędne napary – 5 opcji na retencję wody
Obniża ciśnienie
Za sprawą obecnego w niej w dużych ilościach potasu oraz wspomnianego wyżej działania moczopędnego, pietruszka jest jednym z najlepszych naturalnych leków na nadciśnienie. Spożywaj ją w postaci smoothie lub naparu, raz dziennie.
Lekarstwo na bolesne miesiączki
Pietruszka to doskonałe rozwiązanie dla kobiet cierpiących na bardzo bolesne miesiączki. Dodatkowo wspomaga ona także krążenie krwi i może być mocna w wywoływaniu okresu.
Działanie przeczyszczające
Właściwości pietruszki i obecne w niej składniki stymulują produkcję kwasów żołądkowych, dzięki czemu organizm radzi sobie z takimi dolegliwościami jak gazy jelitowe, wzdęcia czy żółtaczka.
Działanie oczyszczające
Roślina ta jest uważana za jeden z najskuteczniejszych i najpotężniejszych przeciwutleniaczy. Doskonale stymuluje oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Niebezpieczne substancje są wydalane dzięki niej wraz z moczem, co pomaga usprawnić pracę jelit, płuc, wątroby oraz pęcherzyka żółciowego.
Lek na zaburzenia hormonalne
W przypadku kobiet przechodzących przez okres menopauzy, zaleca się spożycie większych ilości pietruszki, zwłaszcza w sałatkach, sosach, zupach czy smoothies. Jest to doskonały naturalny sposób na unormowanie poziomu hormonów, zwłaszcza estrogenu.
Przeczytaj również: Zaburzenia hormonalne – 9 objawów i wpływ na wygląd
Afrodyzjak
Od czasów starożytnych pietruszka była wykorzystywana jako naturalny środek podwyższający libido i działający pozytywnie na pociąg seksualny.
Naukowcy tłumaczą tę właściwość pietruszki obecnymi w niej fitoestrogenami, które wpływają doskonale na macicę, przyspieszają menstruację, pobudzają laktację, zwiększają libido u kobiet, a nawet ułatwiają poród!
Pietruszka dla pięknej skóry
Teraz, gdy znasz już wiele zalet pietruszki dla Twojego zdrowia, najwyższy czas przejść do jej korzyści dla urody. Jakie są najważniejsze z nich?
- Zmniejsza widoczność naczynek krwionośnych na twarzy (tzw. pajączków).
- Doskonale wpływa na cerę tłustą.
- Pomaga wybielić przebarwienia na twarzy.
- Przywraca skórze zdrowy blask.
- Eliminuje wągry i zaskórniki.
- Przyspiesza gojenie się ran.
- Zapobiega nawrotom trądziku.
Pietruszka to wymarzony składnik w pełni naturalnej i skutecznej maski do twarzy. Dzięki niej w pełni wykorzystasz wszystkie opisane wyżej właściwości tego produktu. Oto przepis.
Potrzebne składniki
- 1 garść świeżej pietruszki
- odrobina ciepłej wody
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 1 łyżka stołowa miodu
Sposób przygotowania
- Posiekaj drobno pietruszkę i rozgnieć ją z odrobiną ciepłej wody, aby uzyskać gęstą pastę. Możesz wykorzystać moździerz.
- W oddzielnym naczyniu wymieszaj miód z sokiem z cytryny. Przelej otrzymaną miksturę do uzyskanej wcześniej pasty z pietruszki.
- Oczyść dokładnie twarz. Umyj ją ciepłą wodą z neutralnym mydłem.
- Zaaplikuj przygotowaną wcześniej maskę na skórę twarzy, najlepiej na obszar, który szczególnie tego wymaga. Pozostaw na 10-15 minut.
- Zmyj maseczkę ciepłą wodą.
- Na koniec zaaplikuj krem nawilżający.
Pamiętaj, że opisany powyżej sposób nadaje się jedynie do stosowania na noc, ponieważ sok z cytryny w kontakcie z promieniami słonecznymi mógłby wywołać przebarwienia na Twojej twarzy. Dla jak najlepszego efektu powtarzaj ten zabieg raz w tygodniu.
Jeśli pod wpływem maseczki odczuwasz dyskomfort lub pieczenie, może być to związane z trądzikiem. Odczekaj kilka minut, jeśli nie ustąpi, zmyj maseczkę wodą przed zalecanym czasem.
Innym sposobem na wykorzystanie pietruszki jako kosmetyku, jest przygotowanie naparu z tej rośliny, który będzie pełnić funkcję toniku.
Potrzebne składniki
- 1 garść liści i łodyg pietruszki
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Podgrzej wodę, dodaj pietruszkę i pozostaw do zaparzenia, aż woda stanie się letnia.
- Odcedź otrzymany napar. Zanurz w nim bawełniany wacik i przetrzyj nim skórę twarzy.
- Skóra powinna być wcześniej oczyszczona i osuszona.
Tak przygotowany tonik doskonale zapobiega powstawaniu przebarwień i innych niedoskonałości skóry.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Working group of the GesEPOC. (2017). Nutrición. Archivos de Bronconeumologia. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0300289617303654?via%3Dihub
- Galarza, V., & Cabrera, G. (2008). Hábitos alimentarios saludables. Nutrición, Salud y Alimentos
- Rindfleisch, D. R. y J. A. (2008). Dieta antiinflamatoria. Medicina Integrativa. David Rakel MD.
- Kreydiyyeh, S. I., & Usta, J. (2002). Diuretic effect and mechanism of action of parsley. Journal of ethnopharmacology, 79(3), 353-357. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11849841
- Charles, D. J. (2012). Parsley. In Handbook of Herbs and Spices(pp. 430-451). Woodhead Publishing. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780857090393500244
- Reyes-Munguía, A., Zavala-Cuevas, D., & Alonso-Martínez, A. (2012). Perejil (Petroselinum crispum): compuestos químicos y aplicaciones. Tlatemoani: Revista Académica de Investigación, 11, 18. http://www.eumed.net/rev/tlatemoani/11/perejil-compuestos-quimicos-aplicaciones.pdf
- García, J. S. P. (n.d.). Consumo de fitoestrógenos dietarios en mujeres guatemaltecas de 25 a 60 años de área rural y de área urbana. http://biblio3.url.edu.gt/Tesario/2012/09/15/Penados-Jacqueline.pdf