Należy przyjmować tylko leki przepisane przez lekarza. Nigdy nie sięgaj po tabletki bez wyraźnych wskazań – stanowią one duże obciążenie dla wątroby i nerek.
Czy wiesz, że nadciśnienie tętnicze jest jednym z największych wrogów naszych nerek? Ta bezbolesna i cicha w działaniu choroba powoli wyniszcza i uszkadza organizm, prowadząc między innymi do niewydolności nerek.
Dziś chcemy ci dać kilka wskazówek na to, jak uniknąć niewydolności nerek w przyszłości oraz jak zadbać o prawidłowe ciśnienie krwi. Pamiętaj: „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, a nadciśnienie tętnicze jest obecnie jednym z największych zagrożeń dla naszego organizmu.
Jak nadciśnienie tętnicze wpływa na funkcje nerek?
Nadciśnienie tętnicze i nerki, jaki związek? Powiązanie między nimi jest stosunkowo łatwe do wyjaśnienia. Głównym problemem jest jednak fakt, że często lekceważymy ciśnienie tętnicze i nie kontrolujemy go regularnie. Zwykle zaczynamy się martwić dopiero wtedy, gdy pojawiają się pierwsze symptomy, a czasem kiedy jest już późno.
Na czym polega powiązanie nadciśnienia tętniczego z nerkami? Nadciśnienie tętnicze obciąża serce, sprawiając że musi ono pracować ciężej. Jeśli ten stan przeciążenia przeciąga się w czasie, nasze naczynia krwionośne i tętnice stopniowo zaczynają ulegać nieodwracalnym uszkodzeniom.
Jednym z największych zagrożeń takiego stanu jest uszkodzenie naczyń krwionośnych nerek, co sprawia, że nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo filtrować krwi. Wszelkiego rodzaju odpady i płyny zaczynają odkładać się w naszym ciele i nie znajdują ujścia.
Ten nadmiar płynów powoduje, że naczynia krwionośne ulegają jeszcze większym uszkodzeniom, co w konsekwencji przyczynia się do jeszcze większego wzrostu ciśnienia tętniczego. Problem ten prowadzi do powstania niebezpiecznego dla zdrowia błędnego koła, którego konsekwencje mogą być bardzo poważne.
Jak można sprawdzić, czy cierpisz na niewydolność nerek?
Niestety kiedy już raz pojawią się u nas objawy niewydolności nerek, już stale będziemy musiały poddawać się regularnym badaniom kontrolnym, ponieważ problem ten jest nieodwracalny.
U osób chorujących na przewlekłą niewydolność nerek istnieje podwyższone ryzyko konieczności poddawania się dializom, a w konsekwencji przeszczepowi nerek.
Niewydolność nerek to bardzo poważny problem i warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Aby zapobiec chorobie nie tylko trzeba regularnie kontrolować ciśnienie tętnicze, ale również stosować zdrową dietę. Pamiętaj, że wcześnie wykryte nadciśnienie można kontrolować.
Najdokładniejszą diagnozę otrzymamy bez wątpienia w wyniku analizy moczu. Osoby cierpiące na niewydolność nerek mają wysoki poziom keratyny w moczu, czyli produktu ubocznego powstającego w wyniku metabolizmu białek.
Kiedy nerki funkcjonują prawidłowo, keratyna przechodzi z krwi do moczu, z którym jest naturalnie wydalana przez organizm. Jeśli jednak praca nerek ulega zaburzeniu, keratyna nie jest usuwana prawidłowo i kumuluje się w naszym ciele.
Warto więc poddać się analizie moczu, ponieważ właśnie w ten sposób możemy wykryć podwyższony poziom keratyny, która jest niekwestionowanym sygnałem wskazującym na zaburzenia pracy nerek.
Jak kontrolować nadciśnienie tętnicze krwi?
Teraz kiedy już mamy świadomość, że należy kontrolować nadciśnienie tętnicze krwi w celu uniknięcia niewydolności nerek, warto zastosować się jeszcze do poniższych wskazówek.
Utrzymuj stałą wagę ciała, odpowiednią do wzrostu i wieku.
Spożywaj świeże warzywa i owoce, w szczególności zielone warzywa liściaste i owoce o właściwościach moczopędnych, takie jak ananas, gruszki, winogrona, jagody itp.
Unikaj produktów mlecznych o wysokiej zawartości tłuszczu. Zastępuj je mlekiem roślinnym, na przykład owsianym, ryżowym czy orzechowym.
Całkowicie wyeliminuj z diety sól, sód cukier oraz białą mąkę (obecne we wszystkich przetworzonych potrawach).
Przynajmniej pół godziny dziennie przeznaczaj na uprawianie sportu. Staraj się, aby były to ćwiczenia, które aktywują serce oraz przyspieszą krążenie krwi. Zalecamy na przykład intensywny spacer, jazdę na rowerze, pływanie, lekcje tańca…
Nie przekraczaj dawki jednego kieliszka czerwonego wina na dzień.
Jeśli palisz papierosy, najwyższy czas na rzucenie tego zgubnego nałogu.
Spożywaj suplementy diety bogate w witaminę D – bardzo korzystnie wpływa ona na pracę nerek.
Spożywaj codziennie łyżeczkę sody oczyszczonej, rozpuszczonej w szklance wody. Jest to naturalny środek alkalizujący, który wspomaga pracę nerek.
Staraj się nie zażywać leków oprócz tych, które przepisuje ci lekarz. Wszelkiego rodzaju tabletki nie są dobrze przyswajane przez wątrobę i nerki.
Staraj się unikać stresu, naucz się kontrolować swoje emocje. Jak doskonale wiemy, to właśnie stres jest odpowiedzialny za nadciśnienie tętnicze krwi.
Regularnie poddawaj się badaniom kontrolnym sprawdzających ciśnienie tętnicze oraz zdrowie nerek. Możesz również zaopatrzyć się w ciśnieniomierz i samodzielnie kontrolować, czy masz nadciśnienie tętnicze krwi.
Czy wiesz, na czym polegają zaburzenia opozycyjno-buntownicze u dzieci? Być może nigdy jeszcze nie słyszałaś o takim zjawisku lub poszukujesz informacji na ten temat, aby sprawdzić, czy cierpi na nie Twoje dziecko. Jeśli tak, to służymy pomocą! Zaburzenia opozycyjno-buntownicze (ODD)…
Aby wykonywać ćwiczenia na mięśnie brzucha w prawidłowy sposób, musisz kontrolować oddech i chronić plecy przed urazami wywoływanymi uderzaniem o podłogę. Czytaj dalej, aby poznać nasze zalecenia! Mięśnie brzucha pokrywają powłoki brzuszne. Pośród tych mięśni wyróżniamy mięsień skośny wewnętrzny brzucha,…
Nadciągnięcie mięśni, powszechnie nazywane naderwaniem mięśni, to częściowe lub całkowite rozdarcie połączenia ścięgnowo-mięśniowego (strefa przejściowa między mięśniem i ścięgnem). Dochodzi do niego, gdy mięsień poddawany jest przesadnemu rozciąganiu, co powoduje pękanie włókien mięśniowych. Uszkodzeniu mogą ulec również sąsiednie struktury, takie…
Ćwiczenia na biodra są bardzo przydatne, szczególnie jeśli chcesz wzmocnić tę część ciała lub zmniejszyć zawartość tłuszczu. Opracowaliśmy zestaw ćwiczeń, które pomogą Ci osiągnąć pożądane rezultaty. Biodra to naprawdę ważna część ciała, na którą powinnaś zwrócić uwagę. Wypróbuj nasze ćwiczenia…
Trądzik nie jest poważnym problemem zdrowotnym w większości przypadków, przynajmniej z fizjologicznego punktu widzenia. Z psychologicznego punktu widzenia powoduje to jednak znaczące zmiany, ponieważ może wpływać na wygląd i samoocenę. Czy zielona herbata na trądzik to naprawdę skuteczny sposób leczenia…
Guma nikotynowa to świetny lek, który pomaga bardzo skutecznie rzucić palenie. Istnieją gumy do żucia o różnych stężeniach: 2 lub 4 mg nikotyny. Nikotyna jest uwalniana w ciągu pierwszych 30 minut, w zależności od intensywności żucia. Guma nikotynowa jest wskazana…