Pieszczoty - wszyscy czasami bardzo ich potrzebujemy

Czasami nie chodzi wcale o kontakt fizyczny. Wystarczy tylko komplement lub jedno słowo w odpowiednim czasie. Bywa, że to właśnie stanowi najlepszą pieszczotę dla naszej duszy...
Pieszczoty - wszyscy czasami bardzo ich potrzebujemy

Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia, 2018

Pieszczoty to coś więcej, niż zwykły gest czy dotyk. Pieszczoty to rodzaj niewypowiadanego języka, który doskonale wpływa na nasze samopoczucie fizyczne oraz emocjonalne. Inaczej mówiąc: żywią one nasze emocjonalne i uczuciowe ja.

Istnieją ludzie, którzy z różnych powodów boją się pieszczot i powstrzymują się przed nimi. Fakt, że się przed nimi powstrzymują i że nie dają ujścia swoim emocjom powoduje cierpienie i ból – u obu stron związku. Może stać się również przyczyną poważnych zaburzeń.

Wszystkim nam potrzebne są pieszczoty. Są one jak oddychanie, jak wzmacnianie łączącej nas z partnerem więzi. Dlatego też właśnie temu tematowi poświęcimy dzisiejszy artykuł. Zachęcamy do refleksji.

Pieszczoty są jak pokarm dla naszej duszy

Przytulające się lwy

Wszystkie żywe istoty potrzebują kontaktu fizycznego z innymi stworzeniami, które stanowią część ich grupy, ich rodziny. Jeżeli masz w domu zwierzęta, na pewno zauważyłeś, że bardzo lubią, gdy je dotykasz. Nie chodzi tylko o to, byś je nagradzał, ale też o kontakt i komunikacje same w sobie.

Zarówno ludzie jak i zwierzęta to stworzenia stadne. Z natury potrzebują poczucia przynależności do grupy. W taki czy inny sposób zapewnia to poczucie bezpieczeństwa i siły. Ponadto, przynależenie do grupy sprawia, że czujemy się ważni i potrzebni.

Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Pieszczoty sprawiają, że czujemy się doceniani

Fakt, że chcemy czuć się doceniani, wcale nie jest oznaką egoizmu. Możesz w to wierzyć lub nie, ale jest to całkiem naturalna część nas samych jako istot ludzkich. Oczywiście, poczucie własnej wartości jest bardzo ważne, podobnie jak miłość do samego siebie.

Nie można jednak zapominać, że człowiek jest istotą stadną i nie jest w stanie w pełni rozwinąć tych cech bez pomocy innych osób.

Dlatego też to takie ważne, byśmy czuli się akceptowani i doceniani.

  • Każde dziecko, już od momentu narodzin potrzebuje więzi z innymi. Docenianie i akceptacja stanowią potrzeby fundamentalne.
  • Pieszczoty, przytulanie i całowanie pobudza rozwój dziecka, a nawet jego fizyczny wzrost. Pełen miłości i bezpieczeństwa dotyk zapewnia dziecku spokój oraz dobre samopoczucie. Tak naprawdę każda pozytywna emocja to zaproszenie, by szczęśliwie się rozwijać.
  • W dojrzałym wieku, pieszczoty nie przestają stanowić istotnej części naszego życia. Potrzebujemy ich codziennie – w naszym życiu z partnerem, a także z dziećmi.
  • Para, która nie obdarowuje się pieszczotami, która nie poszukuje kontaktu fizycznego poza zbliżeniami seksualnymi, nie jest w stanie być szczęśliwa i silna.

Wszyscy potrzebujemy, aby nas przytulać i obdarzać czułością – i to bez żadnego specjalnego powodu.

dotyk

Jeden gest ma więcej siły niż słowa

Istnieją dni, w których nie wystarczy, że usłyszymy: “rozumiem Cię”. Nie wystarczy, że drudzy będą nas wspierać, będą przy naszym boku. Bywa bowiem, że nasze związki popadają w rutynę, tworząc dystans albo – co gorsza – zaczynamy podchodzić do wielu rzeczy tak, jakby były oczywiste.

  • Czułość, niezależnie od tego, czy okazujemy ją partnerowi, czy też dzieciom, to coś, czego nigdy nie powinniśmy traktować jako coś oczywistego. Powinniśmy okazywać ją każdego dnia, w chwilach dobrych i złych.
  • W najtrudniejszych chwilach słowa nie zawsze wystarczą. To właśnie wtedy trzeba sięgnąć po pieszczoty. Małe gesty niewerbalnego języka, które niezwykle silnie oddziałują na emocje.
  • Zwykłe “przepraszam” lub “wybacz mi” bądź “jestem przy Tobie na wypadek, gdybyś mnie potrzebował” w połączeniu z czułym spojrzeniem może przeistoczyć się w najpiękniejszą pieszczotę. Może dostarczyć pocieszenia, miłości i wsparcia.

Rodzaje pieszczot, które warto poznać

Nie istnieje tylko jeden rodzaj pieszczot. Zdaniem psychologów w naszym codziennym życiu możemy nawet otrzymywać negatywne pieszczoty oraz niepożądane bodźce.

Przyjrzyjmy się chociażby niektórym z nich:

  • Istnieją pieszczoty, które nie wymagają kontaktu fizycznego: komplement, pochwała, odpowiednio dobrane słowo we właściwym czasie czy cokolwiek innego może działać zupełnie tak samo jak dotyk.
  • Negatywne pieszczoty to te pochodzące z toksycznych zachowań. Co mamy na myśli? Na przykład mówić o kimś poniżająco, z ironią, ujmować czyjejś wartości przy innych to z punktu widzenia psychologii negatywna pieszczota, która odbiera nam poczucie własnej wartości.
  • Pieszczoty same w sobie mogą być źródłem dwojakich emocji – pozytywnych i negatywnych. Istnieją przytulenia, które – zamiast bezpieczeństwa – ogarniają nas zimnem i fałszem. Może to być bardzo bolesne i krzywdzące.
  • Aby miały wartość, pieszczoty muszą być szczere i autentyczne. Kto jest nimi obdarzany, powinien móc czuć to całym sobą.
  • Istnieją również pieszczoty warunkowe i bezwarunkowe.
    • Pieszczoty warunkowe to te, które okazujemy czekając na coś w zamian.
    • Pieszczoty bezwarunkowe z kolei to te, którymi obsypujemy drugich nie czekając na nic w zamian. Jest to gest autentyczny, poprzez który okazujemy docenianie i ciepłe uczucia.
Ruda kobieta z kwiatami

Zdaniem ekspertów w kwestiach uczuć, jako ludzie potrzebujemy pieszczot aby czuć się dobrze fizycznie oraz psychicznie. Musimy jednak pamiętać, że każdy gest powinien być autentyczny, pełen znaczenia i nieudawany.

Nie wahaj się. Obdarzaj pieszczotami swoje dzieci oraz partnera. Dodadzą im one sił i dobrego samopoczucia, są bowiem silniejsze niż cały wszechświat, przynosi ulgę w stresie oraz wzmacnia łączące nas z bliskimi więzi.

Pieść, pozwól obdarzać się pieszczotami. Naucz się tego języka bez słów a wszystko stanie się piękniejsze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.