Pęcherze – 5 rozwiązań, które przyspieszą ich gojenie

Każdy pokryty skórą fragment ciała wystawiony na nieustanne tarcie jest podatny na powstawanie pęcherzy. Dowiedz się, jak w naturalny sposób leczyć bolesne pęcherze.
Pęcherze – 5 rozwiązań, które przyspieszą ich gojenie
Karla Henríquez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pęcherze są skutkiem permanentnego nacisku lub tarcia. Zazwyczaj pojawiają się one na stopach w wyniku pocierania butów o stopę lub skóry palców o siebie. Nie oznacza to jednak, że nie mogą wystąpić one na innych obszarach ciała (na twarzy, ustach, szyi, przedramionach, dłoniach, nogach…).

Krótko mówiąc, pęcherze mogą wystąpić wszędzie, gdzie nasze ciało pokryte jest skórą, zwłaszcza gdy któryś z jej fragmentów jest narażony na nieustanne tarcie. Można wyróżnić wiele różnych odmian odcisków, między innymi modzele i nagniotki. Ich popularnym zwiastunem jest silne swędzenie danego fragmentu skóry.

Pęcherze – przyczyny ich powstawania

Pęcherz to bolesny rezultat uszkodzenia tkanek w wyniku nieustannego tarcia skóry o obuwie lub jakiś materiał. Zwykle problem ten występuje na stopach, a głównym jego sprawcą są niewygodne buty – za ciasne lub zbyt luźne.

Inną przyczyną występowania pęcherzy, zwłaszcza tych w okolicach jamy ustnej, jest spożywanie gorących lub bardzo zimnych produktów, które mogą wywołać podrażnienie dziąseł lub innych obszarów wewnętrznej części jamy ustnej.

Co więcej, do pojawienia się pęcherza może przyczynić się również najzwyczajniejsze ukąszenie przez owada. Przy silnym swędzeniu i braku odpowiedniej higieny rana może przybrać formę małego i bolesnego czerwonego pęcherzyka.

Podobnie wygląda sytuacja, gdy nasza skóra ulega oparzeniu – często pojawiają się bolesne pęcherzyki, które następnie przekształcają się w otwartą ranę.

Im szybciej zareagujemy w obliczu pierwszego zauważonego pęcherzyka, tym szybciej i skuteczniej zwalczymy problem oraz zapobiegniemy nieprzyjemnym i uciążliwym konsekwencjom pęcherzy. Poznaj dziś z nami 5 niezawodnych sposobów na przyspieszenie leczenia pęcherzy!

Naturalne sposoby leczenia pęcherzy

1. Pozwól pęcherzom swobodnie oddychać

Jeśli chcesz zapobiec pogorszeniu się stanu pęcherzy wraz z upływem czasu, staraj się jak najczęściej zostawiać ranę odkrytą. Bez względu na to, na jakim obszarze ciała pojawiły się pęcherze, pozwól skórze oddychać – dzięki tej praktyce odczujesz ulgę niemalże natychmiast.

Dobrze dotleniona rana goi się znacznie szybciej, a uciążliwe swędzenie i ból z każdym dniem tracą na intensywności.

Kiedy przyklejenie plastra okazuje się niezbędne, ponieważ bez ochrony pęcherza nie jesteś w stanie wygodnie chodzić, staraj się go przykleić luźno, tak by możliwy był swobodny przepływ powietrza.

pęcherze na pięcie

2. Stosuj specjalne maści na pęcherze

Chociaż zalecenie stosowania specjalnych maści na pęcherze wydaje się czymś oczywistym, wielu z nas wciąż ignoruje ten istotny dla swobody ruchów problem. Warto jednak zaznaczyć, że maści i kremy znacznie przyspieszają leczenie pęcherzy. Trzeba jednak umieć je stosować.

Nigdy nie nakładaj maści czy kremu na pęcherze na zabrudzoną ranę. W pierwszej kolejności dokładnie oczyść obszar zajęty pęcherzem, a następnie nałóż na niego sporą ilość antybakteryjnej maści lub żelu.

Idealnym rozwiązaniem okazuje się antyseptyczna maść w formie żelu, gdyż dodatkowo ma ona działanie odświeżające i pomaga utrzymać p w czystości oraz zapobiega namnażaniu się bakterii w jego okolicach.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Naturalne środki antyseptyczne do skóry

3. Dokładnie osuszaj pęcherze

Co robić w sytuacji, gdy wypełniony płynem surowiczym pęcherzyk sprawia ogromny ból i uniemożliwia nam swobodne poruszanie się? Jedynym rozwiązaniem problemu jest przekłucie uciążliwego bąbla.

Plaster na pęcherze

W celu zapobieżenia wystąpieniu infekcji należy:

  • Dokładnie przemyć pęcherz lub pęcherze wodą i specjalnym płynem antyseptycznym.
  • Delikatnie przebić brzeg pęcherzyka, używając do tego zdezynfekowanej alkoholem igły. Zgromadzony wewnątrz pęcherza płyn powinien swobodnie wypłynąć.
  • Nie usuwaj powstałej po usunięciu płynu surowiczego skórki, pozostaw ją jako naturalną warstwę ochronną przeciw infekcjom i atakom drobnoustrojów.
  • Staraj się utrzymywać pęcherze suche. Po każdej kąpieli delikatnie osusz ranę miękkim ręcznikiem.

4. Aloes przyspiesza leczenie pęcherzy

Wielokrotnie pisaliśmy już, że aloes doskonale wpływa na stan i zdrowie naszej skóry. Również w przypadku leczenia pęcherzy okazuje się on naszym wielkim sprzymierzeńcem. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że pęcherze to problem bolesny, który w znacznym stopniu może utrudnić nasze codzienne życie.

Z pęcherzami najczęściej zmierzają się atleci, sportowcy i osoby, które na co dzień pracują w trudnych warunkach, będąc stale narażonymi na działanie wiatru, silnego słońca czy dymu.

Jeśli i ty należysz do tej grupy i pęcherze często spędzają ci sen z powiek, koniecznie zaopatrz się w roślinkę aloesu i sięgaj po jej leczniczy żel zawsze, gdy okaże się to konieczne.

W celu wydobycia żelu z mięsistego liścia aloe vera wystarczy zrobić nacięcie na jego powierzchni w dowolną stronę i wydobyć z wnętrza liścia przezroczystą galaretkę. Stosuj żel aloesowy bezpośrednio na pęcherze. Ulgę poczujesz już po krótkiej chwili.

5. Stosuj mąkę kukurydzianą

Chociaż mąka kukurydziana nie cieszy się w naszym kraju wielką popularnością, warto zaopatrzyć się w ten produkt nie tylko ze względów kulinarnych, ale także leczniczych.

Jednym z niecodziennych zastosowań tego typu mąki jest jej użycie do zasuszania ran, zwłaszcza pęcherzy i bolesnych pęcherzyków, które pojawiają się na skórze w wyniku obtarcia.

Mąka kukurydziana na pęcherze

Przygotuj leczniczą pastę na bazie mąki kukurydzianej i miodu, a już wkrótce zapomnisz o bolesnych i uprzykrzających życie pęcherzach.

Składniki
  • 1 łyżka stołowa mąki kukurydzianej (10 g)
  • 1 łyżka stołowa miodu (25 g)
Sposób przygotowania
  • Wymieszaj mąkę kukurydzianą z miodem tak, by otrzymać konsystencję gęstej pasty.
  • Następnie nałóż przygotowaną pastę bezpośrednio na pęcherze. Pomoże ci ona uniknąć infekcji oraz złagodzi dolegliwości bólowe.

Jeśli uciążliwy i silny ból utrzymuje się przez długi okres czasu i nie są w stanie złagodzić go żadne naturalne metody leczenia pęcherzy, zaleca się wizytę u lekarza w celu oszacowania stopnia uszkodzenia tkanki i przepisania odpowiedniej kuracji leczniczej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moliné, J. y S. M. (1999). Primeros auxilios : quemaduras. NTP 524: Primeros Auxilios: Quemaduras.
  • Santos Heredero, F. X., Rodríguez Arias, C. A., Barberán López, J., Martín Antona, E., Pérez del Caz, M. D., Torres García, A., … Viadé Juliá, J. (2014). Heridas y Cicatrización. Revista de La Sociedad Española de Heridas.
  • Ruiz, E. F. (2013). Antisépticos y desinfectantes. Enfermedades Infecciosas y Microbiologia. https://doi.org/10.1007/s00299-010-0857-1.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.