Pchły - domowe sposoby na ich zwalczanie

Gdy stosujemy te domowe sposoby na pozbycie się pcheł, musimy bardzo uważać, by nie nakładać tych środków na okolice błon śluzowych zwierzęcia. Należy też starannie chronić jego oczy.
Pchły - domowe sposoby na ich zwalczanie

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Każdy miłośnik zwierząt domowych zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkim utrapieniem potrafią być pchły. Na szczęście istnieją domowe sposoby, aby skutecznie się ich pozbyć.

Pamiętaj jednak, że – aby usunąć pchły – naturalne środki należy stosować nie tylko bezpośrednio na naszego pupila, ale też w całym domu.

Ocet – doskonały środek na pchły

Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na pchły, stosowanych podczas kąpania zwierzaka jest ocet dodany do wody. Można użyć jakikolwiek rodzaj octu (jabłkowy, winny itp).

  • Najpierw należy wykąpać psa używając specjalnego psiego szamponu.
  • Następnie, wyjąwszy psa z wanny lub miski, w której go kąpaliśmy, należy rozprowadzić po jego mokrej sierści szklankę octu.
  • Należy bardzo uważać, aby nie dostał się on do oczu i pyszczka zwierzaka.

Pozostawimy ocet na co najmniej pięć minut, a następnie wypłuczemy skórę zwierzęcia. Następnie należy dokładnie wyczesać pupila specjalnym grzebieniem o cienkich zębach i osuszyć go tak, jak zawsze to robimy.

Gęsty metalowy grzebień

Dokładne czesanie psa grzebieniem o gęstych zębach pomoże nam dokładnie się przyjrzeć temu, w jakim stanie jest jego sierść i czy ma on pchły. Jeżeli rzeczywiście pasożyty się pojawią, grzebień będzie jedną ze skutecznych metod na pozbycie się ich.

Pies się drapie

W połączeniu z działaniem octu, dzięki któremu pchły będą znacznie wolniejsze, grzebień pomoże nam wyczesać szkodniki ze skóry naszego pupila.

Następnie należy wyrzucić grzebień – najlepiej owijając go w worek. Chodzi o to, żeby szkodniki nie dostały się ponownie do naszego domu.

Inny sposób na użycie octu

Inną techniką wykorzystującą ocet w walce z pchłami jest dodanie go do wody, którą pije piesProporcja to jedna łyżeczka octu winnego lub jabłkowego (5 ml) na miskę wody.

Jeżeli zwierzę jest duże, a jego waga przewyższa 20 kg, można użyć dwie łyżki dziennie (20 ml).

Pomocna może się też okazać cytryna

Zapach cytryny może być naszym wielkim sprzymierzeńcem w walce z pchłami.

Składniki

  • 1 cytryna
  • 1 litr wody

Sposób przygotowania

  • Umieść wodę w odpowiednim pojemniku i zagotuj ją. Gdy zacznie już wrzeć, włóż do niej cytrynę pokrojoną na kawałki.
  • Usuń ze źródła ognia i pozostaw mieszankę na całą noc.
  • Następnego dnia nałóż płyn na sierść i skórę psa. Nie trzeba płukać.
  • Podobnie jak jest to w przypadku octu, należy uważać na okolice pyszczka i oczu.

Ten rodzaj zabiegu możemy powtarzać raz lub dwa razy w tygodniu aż do całkowitego pozbycia się pcheł. Okazuje się, że dezynfekujący płyn z cytryną jest również doskonałym sposobem na utrzymanie domu w czystości.

Możesz użyć butelki ze spryskiwaczem, aby spryskać otrzymanym płynem miejsca w domu zajęte przez pchły – na przykład obicia mebli, legowisko psa, dywany i inne.

Piołun w walce ze szkodnikami

Piołun to lecznicza roślina o wielu właściwościach. Jednym z jej zastosowań jest pozbywanie się pcheł.

Napar z piołunu

Piołun w walce z tymi szkodnikami można użyć na dwa sposoby:

  • Możemy posadzić piołun w ogródku, ponieważ jego zapach odstrasza insekty i szkodniki.
  • Drugim sposobem jest umieszczenie niewielkich torebek z suszonym piołunem wewnątrz domu, zwłaszcza w jego częściach, w których pojawiły się pchły.

Trociny cedrowe, doskonały środek na pchły

Cedr to drzewo z rodziny iglastych. Stanowi doskonałą opcję, gdy chcemy pozbyć się pcheł, ponieważ nie tolerują one jego zapachu.

Dlatego doskonałym sposobem, by wypędzić te szkodniki jest rozsypanie trocin cedrowych w miejscach, gdzie zwykle kładzie się nasz pupil.

Trzeba jednak bacznie obserwować, ponieważ może się okazać, że nasze zwierzę domowe ma alergię na cedr. Jeżeli zauważymy objawy alergii, trzeba natychmiast usunąć trociny z domu i zastąpić je innym domowym remedium.

Sól

Udowodniono, że pchły składają jaja w podłożu, w dywanach, kapach oraz materiałowych poszyciach mebli.

Jaja i larwy pcheł są bardzo wrażliwe na brak wilgoci. Dlatego też, gdy wejdą w kontakt z solą, ta przyczepia się do nich, powodując przesuszenie i śmierć.

  • Aby zastosować ten domowy sposób na pchły, będziemy potrzebować kilka garści soli (możliwie jak najdrobniejszej), którą rozsypiemy na dywany w naszym domu.
  • Pozostawimy sól na kilka godzin albo nawet na całą noc.

Czynność tę możemy powtarzać wiele razy, w ciągu kilku tygodni, aż całkowicie uwolnimy nasz dom od pcheł.

Olejki eteryczne

Z lawendy, tymianku, z drzewa herbacianego, trawy cytrynowej, cedru, geranium… Rozmaite olejki eteryczne również stanowią silny domowy środek aby zwalczyć pchły. 

Należy jednak uważać w przypadku kotów, ponieważ sporo olejków może się dla nich okazać toksycznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bayzabay, Ricardo. “Determinación de la prevalencia de Pulicosis en el Hospital Veterinario para Pequeñas Especies (HVPE) y tipificación de pulgas.” (2014).
  • Casasbuenas, Pilar. “Infección por Dipydilium caninum.” Revista Colombiana de Gastroenterologia 20.2 (2005): 86-88.
  • Lafore, E. “Control de pulgas en perros y gatos.” Rev. Cien. Vet19.4 (2003): 15-16.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.