Pchły - domowe sposoby na ich zwalczanie
Każdy miłośnik zwierząt domowych zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkim utrapieniem potrafią być pchły. Na szczęście istnieją domowe sposoby, aby skutecznie się ich pozbyć.
Pamiętaj jednak, że – aby usunąć pchły – naturalne środki należy stosować nie tylko bezpośrednio na naszego pupila, ale też w całym domu.
Ocet – doskonały środek na pchły
Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na pchły, stosowanych podczas kąpania zwierzaka jest ocet dodany do wody. Można użyć jakikolwiek rodzaj octu (jabłkowy, winny itp).
- Najpierw należy wykąpać psa używając specjalnego psiego szamponu.
- Następnie, wyjąwszy psa z wanny lub miski, w której go kąpaliśmy, należy rozprowadzić po jego mokrej sierści szklankę octu.
- Należy bardzo uważać, aby nie dostał się on do oczu i pyszczka zwierzaka.
Pozostawimy ocet na co najmniej pięć minut, a następnie wypłuczemy skórę zwierzęcia. Następnie należy dokładnie wyczesać pupila specjalnym grzebieniem o cienkich zębach i osuszyć go tak, jak zawsze to robimy.
Gęsty metalowy grzebień
Dokładne czesanie psa grzebieniem o gęstych zębach pomoże nam dokładnie się przyjrzeć temu, w jakim stanie jest jego sierść i czy ma on pchły. Jeżeli rzeczywiście pasożyty się pojawią, grzebień będzie jedną ze skutecznych metod na pozbycie się ich.
W połączeniu z działaniem octu, dzięki któremu pchły będą znacznie wolniejsze, grzebień pomoże nam wyczesać szkodniki ze skóry naszego pupila.
Następnie należy wyrzucić grzebień – najlepiej owijając go w worek. Chodzi o to, żeby szkodniki nie dostały się ponownie do naszego domu.
Inny sposób na użycie octu
Inną techniką wykorzystującą ocet w walce z pchłami jest dodanie go do wody, którą pije pies. Proporcja to jedna łyżeczka octu winnego lub jabłkowego (5 ml) na miskę wody.
Jeżeli zwierzę jest duże, a jego waga przewyższa 20 kg, można użyć dwie łyżki dziennie (20 ml).
Pomocna może się też okazać cytryna
Zapach cytryny może być naszym wielkim sprzymierzeńcem w walce z pchłami.
Składniki
- 1 cytryna
- 1 litr wody
Sposób przygotowania
- Umieść wodę w odpowiednim pojemniku i zagotuj ją. Gdy zacznie już wrzeć, włóż do niej cytrynę pokrojoną na kawałki.
- Usuń ze źródła ognia i pozostaw mieszankę na całą noc.
- Następnego dnia nałóż płyn na sierść i skórę psa. Nie trzeba płukać.
- Podobnie jak jest to w przypadku octu, należy uważać na okolice pyszczka i oczu.
Ten rodzaj zabiegu możemy powtarzać raz lub dwa razy w tygodniu aż do całkowitego pozbycia się pcheł. Okazuje się, że dezynfekujący płyn z cytryną jest również doskonałym sposobem na utrzymanie domu w czystości.
Możesz użyć butelki ze spryskiwaczem, aby spryskać otrzymanym płynem miejsca w domu zajęte przez pchły – na przykład obicia mebli, legowisko psa, dywany i inne.
Piołun w walce ze szkodnikami
Piołun to lecznicza roślina o wielu właściwościach. Jednym z jej zastosowań jest pozbywanie się pcheł.
Piołun w walce z tymi szkodnikami można użyć na dwa sposoby:
- Możemy posadzić piołun w ogródku, ponieważ jego zapach odstrasza insekty i szkodniki.
- Drugim sposobem jest umieszczenie niewielkich torebek z suszonym piołunem wewnątrz domu, zwłaszcza w jego częściach, w których pojawiły się pchły.
Trociny cedrowe, doskonały środek na pchły
Cedr to drzewo z rodziny iglastych. Stanowi doskonałą opcję, gdy chcemy pozbyć się pcheł, ponieważ nie tolerują one jego zapachu.
Dlatego doskonałym sposobem, by wypędzić te szkodniki jest rozsypanie trocin cedrowych w miejscach, gdzie zwykle kładzie się nasz pupil.
Trzeba jednak bacznie obserwować, ponieważ może się okazać, że nasze zwierzę domowe ma alergię na cedr. Jeżeli zauważymy objawy alergii, trzeba natychmiast usunąć trociny z domu i zastąpić je innym domowym remedium.
Sól
Udowodniono, że pchły składają jaja w podłożu, w dywanach, kapach oraz materiałowych poszyciach mebli.
Jaja i larwy pcheł są bardzo wrażliwe na brak wilgoci. Dlatego też, gdy wejdą w kontakt z solą, ta przyczepia się do nich, powodując przesuszenie i śmierć.
- Aby zastosować ten domowy sposób na pchły, będziemy potrzebować kilka garści soli (możliwie jak najdrobniejszej), którą rozsypiemy na dywany w naszym domu.
- Pozostawimy sól na kilka godzin albo nawet na całą noc.
Czynność tę możemy powtarzać wiele razy, w ciągu kilku tygodni, aż całkowicie uwolnimy nasz dom od pcheł.
Olejki eteryczne
Z lawendy, tymianku, z drzewa herbacianego, trawy cytrynowej, cedru, geranium… Rozmaite olejki eteryczne również stanowią silny domowy środek aby zwalczyć pchły.
Należy jednak uważać w przypadku kotów, ponieważ sporo olejków może się dla nich okazać toksycznych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bayzabay, Ricardo. “Determinación de la prevalencia de Pulicosis en el Hospital Veterinario para Pequeñas Especies (HVPE) y tipificación de pulgas.” (2014).
- Casasbuenas, Pilar. “Infección por Dipydilium caninum.” Revista Colombiana de Gastroenterologia 20.2 (2005): 86-88.
- Lafore, E. “Control de pulgas en perros y gatos.” Rev. Cien. Vet19.4 (2003): 15-16.