Osłabione włosy? – Wzmocnij je maseczką z cebuli
Zauważyłaś, że Twoje włosy ostatnio stały się słabe i łamliwe? Już nie masz takiej burzy kosmyków jak przed laty? Tak – czynniki takie jak stres czy długotrwałe stosowanie komercyjnych farb do włosów znacznie osłabiają cebulki i sprawiają, że nasze włosy nie wyglądają ani pięknie, ani zdrowo.
Obserwowanie, jak garściami ubywa nam ukochanych kosmyków, jest nie tylko ciosem dla naszej urody, ale również stopniowo zabija naszą pewność siebie i obniża poczucie własnej wartości. W końcu doskonale wiemy, że włosy są jednym z głównych elementów naszego osobistego wizerunku.
Jak tylko zauważysz, że Twoje kosmyki tracą witalność i są osłabione, nie panikuj, a od razu sięgnij do darów natury i wprowadź kilka nowych nawyków do swojej codziennej rutyny.
Dziś chcielibyśmy podzielić się z Tobą przepisem na cudowną, w pełni naturalną maseczkę do włosów na bazie cebuli. Wypróbuj ją koniecznie już dziś i przekonaj się, że rezultaty jej stosowania są spektakularne.
Cebula odżywia włosy i stymuluje ich wzrost
Prawdopodobnie na samą myśl o stosowaniu cebuli bezpośrednio na skórę głowy mogą najść Cię mdłości i wyobrażenia o cuchnącym, ostrym zapachu tego warzywa. W rzeczywistości jednak cały proces nie jest tak nieprzyjemny, jak mogłoby się wydawać.
Istnieje wiele technik, które pozwolą uniknąć efektu cebulowych perfum do włosów. Możemy też z czystym sumieniem zapewnić Cię, że naprawdę warto się przełamać. Jeśli raz spróbujesz naszej maseczki do włosów, nie będziesz chciała jej zamienić na żadną inną!
Warto wiedzieć, że już nasze prababki doskonale znały cudowne właściwości kosmetyczne, jakie daje cebula. Bulwa ta jest prawdziwą bombą odżywczą dla włosów i sprawia, że stają się one jedwabiście miękkie oraz pełne życia.
Naukowo udowodniony wpływ cebuli na włosy
Niesamowity potencjał cebuli jako naturalnego domowego środka do pielęgnacji osłabionych i wypadających włosów został udowodniony naukowo.
W 2002 roku na łamach czasopisma „Journal of Dermatology” pojawił się niezwykle ciekawy artykuł odnośnie przeprowadzonego niedawno badania nad łysieniem plackowatym (choroba autoimmunologiczna, która objawia się utratą owłosienia na niewielkich obszarach ciała).
Osoby poddające się badaniu dwa razy dziennie wcierały w skórę sok z cebuli. Po upływie trzech miesięcy, na pozbawionych włosów obszarach skóry, ponownie zaczęło pojawiać się owłosienie.
Wyniki badań bardzo pozytywnie zaskoczyły ekspertów i specjalistów w dziedzinie dermatologii.
Przeczytaj koniecznie: Łysienie brwi i rzęs – Jak je zwalczyć?
Magiczny wpływ cebuli na zdrowie włosów
Poniżej przedstawiamy najważniejsze powody, dla których warto stosować cebulową maseczkę na włosy. W kilku punktach z pewnością Cię zaskoczymy.
Cebula jest cennym źródłem siarki
Cebula jest niezwykle bogatym źródłem pewnego pierwiastka – siarki. Zawarte w niej składniki aktywne głęboko wnikają w strukturę włosów i wspomagają ich regenerację. Doskonale odżywia ona zniszczone i zmaltretowane w wyniku codziennych zabiegów i farbowania kosmyki.
Jak cebula i siarka wpływają na kondycję włosów i skóry głowy? Wyjaśnijmy to punkt po punkcie:
- Siarka stymuluje krążenie krwi skóry głowy oraz dostarcza cebulkom niezbędne składniki odżywcze, dzięki którym stają się one mocniejsze, zdrowsze i szybciej rosną.
- Interesujący może wydać się również fakt, że nasz organizm bez siarki nie jest w stanie syntetyzować białek, a zatem dzięki stosowaniu cebulowej maseczki do włosów przyspieszysz ten proces i usprawnisz regenerację komórek skóry głowy.
- Z włosami jest jak z całym organizmem. Aby prawidłowo funkcjonował, musimy mu dostarczać codziennie odpowiednią dawkę składników odżywczych.
- To samo powinniśmy robić, jeśli chcemy, by nasze kosmyki były mocne i zdrowe. Wykorzystaj do tego poniższą maseczkę, która nie tylko jest tania, ale również niezwykle skuteczna.
Antybakteryjne właściwości cebuli
Cebulę można stosować zawsze, nie tylko w przypadku, gdy naszą skórę zaatakują grzyby, czy wystąpią inne niepokojące zmiany.
Pamiętaj, że na skórze naszej głowy i we włosach każdego dnia gromadzą się liczne toksyny i wiele innych nalotów, począwszy od łupieżu przez łój i pot, aż po resztki chemicznych produktów do pielęgnacji włosów i farb.
- Jedną z podstawowych funkcji zawartej w cebuli siarki jest usuwanie toksyn z włosów i skóry głowy, a także wszelkiego rodzaju innych zanieczyszczeń.
- Co więcej, cebula jest doskonałym naturalnym środkiem leczniczym na wszelkiego rodzaju infekcje dotyczące skóry głowy, a które mogą w efekcie powodować nadmierne wypadanie kosmyków.
- Warzywo to jest bowiem cennym źródłem enzymu o nazwie katalaza, antyoksydantu który zapobiega przedwczesnemu starzeniu się włosów. A objawami takiego starzenia są słabe cebulki oraz siwe kosmyki.
Przepis na odżywczą cebulową maseczkę do włosów
Składniki
- 1 średniej wielkości cebula
- 1 łyżka miodu (25 g)
Potrzebne narzędzia
- Blender
- Miska
- Łyżka
- Plastikowy czepek
Sposób przygotowania
- Receptura jest bardzo prosta. W pierwszej kolejności obierz cebulę ze skórki, a następnie posiekaj na jak najmniejsze kawałki.
- Najprostszym sposobem na otrzymanie cudownego soku z cebuli, niezbędnego do przygotowania naszej odżywczej maseczki, jest zmiksowanie posiekanych kawałków tego warzywa. Miksuj tak długo, aż uzyskasz jednolity sok.
- Następnie przelej sok do przygotowanej wcześniej miski i dodaj jedną łyżkę miodu (25 g). Wymieszaj dokładnie za pomocą łyżki i odstaw na chwilę.
- Przed nałożeniem maseczki dokładnie zwilż włosy letnią wodą (nigdy ciepłą!).
- Następnym krokiem jest nałożenie maseczki na włosy. Postaraj się, by dokładnie pokryć nią skórę głowy i kosmyki, tak by wszystkie cenne składniki mogły wniknąć jak najgłębiej w strukturę włosa i komórki skóry głowy. Przy nakładaniu specyfiku wykonuj delikatny masaż. Nałóż na głowę plastikowy czepek i pozostaw razem z maseczką na około pół godziny.
- Po upływie wyznaczonego czasu dokładnie spłucz włosy i skórę głowy, a następnie umyj głowę szamponem o przyjemnym, intensywnym zapach, na przykład wody różanej, lawendy czy cytrusów. W ten sposób zneutralizujesz niezbyt przyjemny aromat cebuli.
- Jak często należy stosować maseczkę? Idealnym rozwiązaniem jest nakładanie specyfiku dwa lub trzy razy w tygodniu przed pójściem spać. Jeśli następnego ranka poczujesz na włosach zapach cebuli, możesz ponownie umyć włosy i z pewnością zniknie on całkowicie.
Zobacz też: Rozdwajające się końcówki – 5 maseczek do włosów
Inne domowe sposoby na wzmocnione włosy
- Woda rozmarynowa. Wystarczy że zaparzysz trzy gałązki rozmarynu w 300 ml wody (półtorej szklanki). Następnie wykonaj głęboki, stymulujący krążenie krwi skóry głowy masaż, używając do niego właśnie wodę rozmarynową. Po zakończeniu masażu i dokładnym pokryciu włosów oraz skóry głowy specyfikiem, pozostaw go na około 15 minut.
- Kolejnym sprawdzonym i niezwykle skutecznym naturalnym środkiem wzmacniającym osłabione cebulki włosów jest ocet jabłkowy.
- Również regularne stosowanie olejku rycynowego pomaga zachować zdrowie i piękno włosów. Produkt ten sprawia, ze stają się one mocne i naturalnie lśniące.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- NCBI. (Consulta 2018). ONION JUICE, A NEW TOPICAL TREATMENT FOR ALOPECIA ARENATA. Online [https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12126069].
- Strumia, R. (2016). Alopecia. In Dermatological Cryosurgery and Cryotherapy. https://doi.org/10.1007/978-1-4471-6765-5_63
Gotlib, N., & Oxilia, Y. M. R. (1996). Tratamiento de la alopecia areata. Revista Argentina de Dermatologia. https://doi.org/10.1016/j.piel.2012.12.007 - Medical News Today. (Consulta 2018). How does onion juice help hair growth?. Online [https://www.medicalnewstoday.com/articles/319515.php].