Domowej receptury szampon do włosów

Do zbierania pokrzywy koniecznie używaj rękawic. Zanim przygotujesz napar, należy odstawić zebrane liście na jeden dzień, w przeciwnym razie mogą one doprowadzić do podrażnienia tkanek orgaznimu.
Domowej receptury szampon do włosów
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dla większości z nas włosy są jednym z podstawowych elementów kobiecej urody. Stąd też tak wielka troska o ich zdrowie i piękny wygląd. Odpowiedni szampon pomaga zachować blask kosmyków, dodaje im objętości oraz sprawia, że szybko i zdrowo rosną.

Warto zaznaczyć, że obecnie w wyniku nadmiernego stosowania wysokich temperatur do pielęgnacji włosów – za pośrednictwem suszarki, prostownicy czy lokówki – oraz produktów naszpikowanych chemicznymi substancjami nasze kosmyki stają się przesuszone, matowe i bez życia.

Do powyższych czynników należy dodać również stres, niezdrową dietę i inne zmiany w organizmie, które negatywnie odbijają się na stanie naszych włosów i prowadzą do ich osłabienia i wypadania.

Na szczęście istnieje szereg produktów do codziennej pielęgnacji kosmyków. My oczywiście polecamy szampon wyłącznie z naturalnych składników. Te ze sklepowych półek, chociaż dają natychmiastowe rezultaty, na dłuższą metę prowadzą do nadmiernego wysuszania włosów i skóry głowy.

Naturalny szampon do włosów

Jeśli chcesz przywrócić swoim kosmykom zdrowy blask i wzmocnić je na całej długości, sięgnij do darów natury i samodzielnie przygotuj szampon, który odżywi włosy, sprawi, że staną się puszyste i będą szybko rosły.

Wielką zaletą naturalnego szamponu do włosów jest jego niska cena i ogromna skuteczność w krótkim czasie. Składniki potrzebne do wykonania szamponu są tanie i ogólnodostępne. Jego formuła jest niezwykle prosta. Przekonaj się sama!

Poniżej pokażemy ci, jak samodzielnie przygotować szampon, który odżywi twoje włosy i przywróci im zdrowe piękno i blask.

Formuła domowej roboty szamponu na porost włosów

Wśród rozmaitych formuł naturalnych szamponów do mycia włosów możemy znaleźć niesamowity przepis, dzięki któremu skutecznie zwalczymy problem wypadania włosów, nadmiernego wysuszenia kosmyków i utraty objętości.

Mowa tu o mieszance pokrzywy z olejkami eterycznymi i pantenolem, które pobudzają krążenie krwi w skórze głowy i stymulują zdrowy porost włosów.

Właściwości pokrzywy

Świeże liście pokrzywy

Pokrzywa to roślina, która odbudowuje strukturę zniszczonych i przesuszonych włosów. Słynie z właściwości hamujących proces łysienia. Odpowiedzialne są za to składniki takie jak kwas oleinowy, kwas linolowy, kwas palmitynowy oraz cynk.

Powyższe składniki usprawniają krążenie krwi w skórze głowy, dzięki czemu przyspieszają procesy metaboliczne skóry oraz poprawiają zdolność przyswajania innych składników odżywczych.

Właściwości wodnego roztworu witaminy A

Wody roztwór witaminy A jest produktem, który stymuluje regenerację skóry głowy, łagodząc tym samym powszechne zaburzenia, takie jak nadmierne wysuszenie skóry głowy czy łupież.

Właściowści witaminy B

Kapsułki witaminy B

Kapsułki z witaminą B stanowią produkt uzupełniający, który wzmacnia cebulki włosów oraz stymuluje naturalny, zdrowy porost włosów.

Właściwości pantenolu

Pantenol jest pochodną witaminy B5, której zadaniem jest zatrzymanie wilgoci w strukturze włosa i jej kompletna naprawa.

Dzięki swym silnym właściwościom pantenol jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji włosów, ponieważ wnika głęboko w cebulki oraz stymuluje proces odnowy kosmyków, zwalczając nadmierne wysuszenie i łamliwość włosów.

Co więcej, pantenol działa również niczym naturalna odżywka do włosów, która ułatwia rozczesywanie, dodaje kosmykom blasku, miękkości i elastyczności.

Właściwości oleju rycynowego

Olej rycynowy

Olej rycynowy jest naturalnym składnikiem nawilżającym, który doskonale wzmacnia naskórek. Jest cennym źródłem witaminy E – składnika odżywczego o działaniu antyoksydacyjnym, który łagodzi szkody wywołane działalnością wolnych wodników w cebulkach włosów.

Olej rycynowy jest źródłem kwasu rycynolowego o działaniu przeciwgrzybicznym, który pomaga zapobiegać infekcjom skóry głowy.

Jak przygotować domowej receptury szampon z pokrzywy?

Domowej receptury szampon

Domowej roboty szampon z pokrzywy posiada niezwykle prostą formułę, a jego składniki są tanie i łatwo dostępne w sklepach zielarskich i aptekach. Jest on wskazany dla wszystkich kobiet, których kosmyki rosną wolno i brak im objętości.

Składniki

  • 1 szklanka naparu z pokrzywy (250 ml)
  • 3 łyżki roztworu wodnego witaminy A (30 ml)
  • 5 łyżek oleju rycynowego (50 ml)
  • 3 łyżki oleju z pokrzywy (30 ml)
  • 2 kapsułki witaminy B
  • ½ szklanki pantenolu (100 ml)

Sposób przygotowania

  • Wlej napar z pokrzywy do miski i następnie wymieszaj z roztworem wodnym witaminy A, olejem rycynowym i olejem z pokrzywy.
  • Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki drewnianą łyżką, a następnie dodaj kapsułki z witaminą B i pantenol.
  • Po otrzymaniu jednolitej tekstury, przelej szampon do słoika z pokrywką.

Sposób stosowania

  • Przed zastosowaniem produktu mocno wstrząśnij słoik. Nałóż niewielką ilość szamponu na dłoń i rozprowadź ją na całej długości włosów i na skórze głowy.
  • Wykonuj delikatny masaż przez kilka minut, dzięki czemu poprawisz krążenie krwi skóry głowy.
  • Pozostaw szampon na włosach i skórze głowy przez około 5 minut, po czym dokładnie spłucz i użyj swojej ulubionej odżywki do włosów.
  • Szampon daje natychmiastowe efekty – zmiękcza włosy, dokładnie je oczyszcza, dodaje objętości i sprawia, że stają się miękkie i jedwabiste w dotyku. Jednak na efekty związane z szybszym porostem włosów należy trochę poczekać. Są one widoczne po kilku tygodniach regularnego stosowania tego specyfiku.

Zachęcamy cię do wypróbowania powyższego szamponu. Włącz go do swojego codziennego rytuału mającego na celu pielęgnację kosmyków. Przekonaj się sama, że rezultaty są spektakularne, a twoje włosy pokochają ten w 100% naturalny szampon już od pierwszego mycia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sola-Ortigosa, J., Sánchez-Regaña, M., & Umbert-Millet, P. (2009). Psoriasis del cuero cabelludo. Actas Dermo-Sifiliograficas. https://doi.org/10.1016/S0001-7310(09)71901-5
  • Porcuna, J. L., Nouveau, A., & G., P. (1993). La Ortiga. Australian Journal of Medical Herbalism.
  • Benítez Rubio, M. R., & Medranda De Lázaro, I. (2007). Minerales y vitaminas. Pediatria Integral. https://doi.org/10.1016/j.jhydrol.2017.02.036
  • Delgado, C., & Pashova, V. (2010). Producción enzimática de ésteres etílicos del aceite de ricino. Revista Facultad de Ingenieria.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.