Mocne włosy dzięki wodzie ze skórki ziemniaka

Skórka z ziemniaka może być doskonałym składnikiem domowego środka wzmacniającego włosy. Nie jest jednak zalecane stosowanie go do jasnych włosów, gdyż może je przyciemniać.
Mocne włosy dzięki wodzie ze skórki ziemniaka

Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca, 2019

Włosy są szczególnie narażone na oddziaływanie substancji chemicznych, promieni słonecznych czy też wysokiej temperatury, przez co stają się osłabione i matowe. W dzisiejszych czasach na rynku pełno jest produktów wzmacniających i regenerujących włosy, jednak są to najczęściej rzeczy drogie i nie zawsze skuteczne.

Na szczęście dzisiaj zdradzimy Ci sekretny przepis na wodę, której głównym składnikiem jest… skórka z ziemniaków. Ten nieco zaskakujący domowy sposób jest niezwykle skuteczny, by zapewnić włosom blask i pomóc im się zregenerować. Gotowa, by dowiedzieć się więcej?

W sklepach i drogeriach z każdej strony otaczają nas dziesiątki, jeśli nie setki produktów, które mają zadbać o naszą skórę czy włosy. Przez to bardzo często zapominamy, że najskuteczniejsze są zazwyczaj domowe sposoby, do których wykorzystuje się przede wszystkim naturalne produkty.

Poniżej znajdziesz garść informacji o właściwościach ziemniaków oraz przepis, jak wykorzystać ich skórkę do wzmocnienia, zregenerowania i odżywienia swoich włosów. Woda ziemniaczana to naprawdę skuteczny i prosty sposób, by Twoja fryzura odzyskała blask i objętość. Do dzieła!

Właściwości wody ze skórki ziemniaka

Tak jak w przypadku większości warzyw i owoców, skórka ziemniaka najczęściej po prostu ląduje w koszu. Oczywiście rzadko kiedy podajemy ziemniaki ze skórką, jednocześnie jednak zapominamy, że możemy ją wykorzystać do zupełnie innych celów i nie warto jej marnować.

Szacuje się, że skórka ziemniaka w niemal 50% składa się z polisacharydów, czyli związków znanych szerzej jako rodzaj błonnika dietetycznego. Skórka jest także bogatym źródłem potasu – minerału doskonale wpływającego na poziom elektrolitów w ludzkim ciele.

Ziemniaki są dobre na włosy

W mniejszych ilościach skórka ziemniaka dostarczy Ci także takich składników jak witamina C, tiamina, ryboflawina oraz rozpuszczalna niacyna. Są to wszystko związki bardzo korzystne dla kondycji Twoich włosów – odżywią je i ochronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Inne obecne w skórce ziemniaka składniki to wapń, mangan, cynk i żelazo oraz fenole i glikoalkaloidy.

Jak woda ziemniaczana wpływa na włosy?

Woda ziemniaczana wykorzystywana do poprawy kondycji włosów to sposób wykorzystywany od wielu wieków. Dzięki obecnej w ziemniakach skrobi, regenerują się nie tylko włosy, ale i skóra głowy, dzięki czemu można uniknąć takich problemów jak wypadanie włosów czy ich suchość.

Woda ze skórki ziemniaka zapewni włosom blask i wzmocni je. A regularne stosowanie tego domowego sposobu zapobiegnie wypadaniu włosów, a nawet ich siwieniu.

Piękne włosy

Oczywiście efekt nie jest tak natychmiastowy jak w przypadku farb do włosów zawierających substancje chemiczne, jednak wciąż ziemniaki posiadają właściwości, które mogą znacznie przyciemnić włosy.

Jest to doskonały sposób, by ukryć pierwsze oznaki siwizny, nie jest to jednak metoda zalecana blondynkom, gdyż może wpłynąć na kolor ich włosów.

Jak przygotować wodę wzmacniającą włosy?

Oczywiście nie ma jednego przepisu na pozyskanie właściwości ze skórki ziemniaka, jednak najprostszym z nich jest po prostu ugotowanie ich we wrzącej wodzie. Poniżej znajdziesz nasze wskazówki.

Nieobrane ziemniaki

Co będzie Ci potrzebne?

  • skórki z 5 ziemniaków
  • woda (wedle potrzeby)

Sposób przygotowania

  • Ugotuj ziemniaki we wrzącej wodzie, gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut, aby pozyskać z nich właściwości.
  • Zdejmij garnek z ognia i odstaw do ostygnięcia. Odcedź i przelej płyn do słoika.

Jak aplikować wodę na włosy?

  • Umyj włosy tak jak zazwyczaj, a następnie spłucz je wodą ziemniaczaną.
  • Powtarzaj 2-3 razy w tygodniu. W krótkim czasie zauważysz pierwsze efekty.

Aby upewnić się, że sposób ten jest naprawdę skuteczny, musisz stosować go regularnie przez kilka tygodni. Najważniejsze jest jednak to, że woda ze skórek ziemniaków nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych i jest w stu procentach naturalna.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.