Łysienie brwi i rzęs – Jak je zwalczyć?

Aby cieszyć się mocnymi, długimi i gęstymi rzęsami, każdej nocy po dokładnym demakijażu oczu wykonaj masaż rzęs z wazeliną.
Łysienie brwi i rzęs – Jak je zwalczyć?

Ostatnia aktualizacja: 08 października, 2018

Łysienie brwi i rzęs jest czymś zupełnie normalnym. Chyba każdej z nas przydarzyły się okresy, w których spoglądając w lustro, zauważyłyśmy niewielkie miejsca, w których włoski brwi i rzęsy przestały nagle rosnąć.

Jak doskonale wiesz ostatnio w modzie jest bujna oprawa oczu. Zadbaj zatem szczególnie o wizualny aspekt swojego spojrzenia i zastosuj odpowiednią naturalną kurację zwalczającą łysienie brwi i rzęs.

Jakie czynniki wywołują łysienie brwi i rzęs?

Co zrobić, gdy nasze brwi i rzęsy są bardzo rzadkie? Łysienie w tych okolicach może mieć wiele przyczyn. Przedstawiamy je w dalszej części artykułu.

Piękne i gęste rzęsy

Zwykle jednak jest to tymczasowa dolegliwość, która przy zastosowaniu odpowiedniej kuracji całkowicie ustępuje. Przyjrzyj się poniższym czynnikom, które pomogą ustalić Ci źródło problemu.

Łysienie a stres

Co jakiś czas towarzyszą nam okresy, w których przeżywamy silniejszy stres niż zwykle. Nasza przemiana materii cierpi z tego powodu – nadmiernie wydzielany kortyzol prowadzi do zaburzeń wielu funkcji naszego organizmu.

Jest zatem czymś zupełnie normalnym, że wypadają nam wtedy nie tylko włosy z głowy, ale i także cierpią na tym nasze brwi i rzęsy.

Egzema, czyli atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to znacznie poważniejszy problem niż stres. W tym przypadku niezbędna okazuje się wizyta u dermatologa. W większości wypadków jest to choroba przewlekła, której towarzyszą wypryski, czerwone plamy skórne, swędzenie oraz szereg innych nieprzyjemnych dolegliwości.

Nierzadko przenosi się ona również na powieki – stąd wypadanie rzęs i brwi. W leczeniu egzemy koniecznie należy przestrzegać zaleceń lekarza – tylko w ten sposób będziesz mogła skutecznie zwalczyć dolegliwość, a co za tym idzie również łysienie w okolicach oprawy oczu.

Ostrożnie z depilacją

Mamy tu oczywiście na myśli wyrywanie włosków na obszarze brwi. Często zdarza się, że gdy usuwamy włosek pęsetą wraz z cebulką, odrasta on znacznie dłużej, czasem nawet może to trwać nawet około dwóch tygodni.

Nie przesadzaj więc i depiluj wyłącznie obszary, które rzeczywiście wymagają korekty.

Pamiętaj, że włoski odrastają „zaprogramowaną” genetycznie ilość razy, czyli w pewnym momencie mieszki włosowe tracą swą aktywność i włos już nigdy więcej nie odrośnie.

Jeśli więc będziesz nadmiernie wyrywać włoski z brwi, z czasem po prostu utracisz je na zawsze.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Depilacja – poznaj naturalne techniki

Przyjmowanie niektórych leków

Należy zwrócić uwagę na to, że niektóre leki, szczególnie te na zapalenie stawów, mogą wywoływać łysienie brwi i rzęs. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości na temat skutków ubocznych przyjmowanych medykamentów, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Zaburzenia metaboliczne

W miarę upływu lat nasz metabolizm stopniowo zwalnia obroty, dlatego też nie należy dziwić się, że nasz organizm doznaje niewielkich zaburzeń równowagi, które mogą prowadzić między innymi do utraty włosów, także brwi i rzęs.

Z wiekiem spada aktywność mieszków włosowych, w związku z czym włosy rosną znacznie wolniej niż w młodości. Jeśli chodzi o rzęsy, warto wiedzieć, że ich wypadanie przewyższa wzrost nowych włosków.

Jak możemy leczyć łysienie brwi i rzęs?

1. Zabieg wzmacniający brwi

Zwiększ spożycie kwasu foliowego, minerałów (przede wszystkim siarki) oraz witamin A, B3 i E. Te substancje odżywcze można znaleźć w następujących produktach:

 • Drożdżach piwnych
 • Jajkach
 • Mięsie z indyka
 • Marchewce
 • Brokułach
 • Cebuli
 • Brzoskwiniach
 • Papryce
Gęste brwi

Olejek rozmarynowy i rycynowy: Śmiało możesz używać obydwóch. Są one łatwe do nabycia w sklepach z naturalnymi produktami i w niektórych drogeriach. Wystarczy zwilżyć nimi płatek kosmetyczny i wmasować go w miejsce dotknięte łysieniem.

Wykonuj zabieg codziennie rano i wieczorem, przed pójściem spać. W ten sposób skutecznie pobudzisz porost włosków.

2. Zabieg wzmacniający rzęsy

 • Masaż z użyciem oliwy z oliwek: Najlepiej wykonywać go wieczorami przed pójściem spać. Nasącz obficie płatek kosmetyczny oliwą z oliwek, a następnie wykonuj nim masaż całego obszaru brwi tak, by oliwa dotarła do cebulek.
 • Odrobina wazeliny: Po powrocie do domu, pierwszą wykonaną czynnością powinno być dokładne oczyszczenie skóry twarzy z makijażu i zanieczyszczeń. Następnie nałóż na brwi i rzęsy odrobinę wazeliny, wykonując przy tym delikatny masaż, dzięki któremu nastąpi stymulacja cebulek. Rzęsy staną się wówczas gęstsze, zdrowsze i piękniejsze. Wazelina skutecznie zwalcza łysienie rzęs.
 • Napar z rumianku: Przygotuj najzwyczajniejszy w świecie napar z rumianku. Na wszelki wypadek przypomnimy Ci, jak go wykonać.

Składniki

 • 1 torebka rumianku lub 20 gramów suszu
 • Pół szklanki wody (100 ml)

Sposób przygotowania

Zagotuj wodę. Gdy zacznie bulgotać, dodaj rumianek i gotuj przez około 15 minut. Następnie odstaw, aż trochę ostygnie. Kiedy naniesiesz wywar na rzęsy, powinien on być letni. Nakładaj go za pomocą płatka kosmetycznego lub wacika. Powtarzaj zabieg codziennie po dokładnym zmyciu makijażu.

 • Olejek rycynowy: Jak z pewnością wiesz, olejek rycynowy cudownie zwalcza łysienie brwi i rzęs, ponieważ stymuluje wzrost włosków. Pozytywny rezultat jest gwarantowany!
Zdrowe rzęsy

Wystarczy, że będziesz przestrzegać prostego rytuału. Każdego wieczora zwilż płatek kosmetyczny olejkiem rycynowym i delikatnie wklepuj go w łysiejące miejsca na linii rzęs. Po upływie kilku tygodni zauważysz pierwsze rezultaty. Przekonaj się, że produkt ten magicznie działa na brwi i rzęsy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • M. Skelly. What Causes Lashes and Brows to Thin or Fall Out? (2016).
 • linkedin.com/pulse/what-causes-lashes-brows-thin-fall-out-michelle-skelly/

 • Fong P, et al. (2015). In silico prediction of prostaglandin D2 synthase inhibitors from herbal constituents for the treatment of hair loss.
 • sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874115301677?via%3Dihub

 • Panahi YTaghizadeh MMarzony ETSahebkar A. Rosemary oil vs minoxidil 2% for the treatment of androgenetic alopecia: a randomized comparative trial. (2015).
 • europepmc.org/abstract/med/25842469
 • Murata K, Noguchi K, Kondo M, Onishi M, Watanabe N, Okamura K, Matsuda H. Promotion of hair growth by Rosmarinus officinalis leaf extract. (2013).
 • ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22517595
 • Oxford Biolabs. 5 Essential Vitamins For Hair Growth And Strength
 • oxfordbiolabs.com/blogs/research-publications/top-5-vitamins-for-hair-growth

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.