Okrężnica i jelita – jak je oczyścić?
Okrężnica to największa część jelita grubego, przez którą przechodzą wszystkie niestrawione resztki pokarmów, które konsumujemy przez cały dzień. Wykonywane przez nią zadania są kluczem do zapobiegania wielu chorób.
Niemniej jednak z powodu nieodpowiedniego doboru diety, braku aktywności fizycznej i innych niewłaściwych nawyków może dojść do rozwinięcia pewnych nieprawidłowości w tej części naszego organizmu, które pogarszają stan naszego zdrowia.
Z tego właśnie powodu istotne jest, by zwrócić na ten narząd odrobinę więcej uwagi i odpowiednio o niego zadbać. Spożywanie produktów bogatych w błonnik i zapewnienie zalecanej dziennej dawki wody to dwa warunki, które należy spełnić, jeżeli chcemy, by okrężnica pracowała sprawnie.
Dziś natomiast pomożemy Ci odkryć dwa niezwykle skuteczne składniki, które w połączeniu usprawnią oczyszczanie tego fragmentu jelita grubego. Nie czekaj dłużej i odkryj je razem z nami!
Czysta okrężnica – jak to osiągnąć?
Ten oczyszczający jelito grube środek jest niczym więcej jak kombinacją właściwości octu jabłkowego i miodu. Z punktu widzenia medycznego dwa cieszące się sporą popularnością składniki.
Oba produkty mają działanie przeciwzapalne i poprawiają zachodzenie procesów trawiennych i sprzyjają eliminacji nagromadzonych zbędnych produktów przemiany materii, nie powodując przy tym żadnych skutków ubocznych.
Korzystne właściwości octu jabłkowego, a okrężnica
Ocet jabłkowy, jeżeli jest w 100%-tach organiczny, ma działanie odtruwające i usprawnia usuwanie nagromadzonych resztek pokarmowych, które zalegają w jelitach. Jego zasadowe właściwości zmniejszają kwasowy odczyn krwi.
Tym samym zapobiega powstawaniu wielu chorób układu sercowo-naczyniowego i schorzeń przewodu pokarmowego. Dodatkowo dzięki swoim właściwościom zalecany jest na obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi oraz w przypadkach problemów z ciśnieniem krwi.
Korzystne właściwości miodu pszczelego, a okrężnica
Czysty miód pszczeli to słodka substancja, która charakteryzuje się wysoką zawartością witamin, minerałów, błonnika i enzymów, które fantastycznie wpływają na nasze zdrowie.
Już od najdawniejszych czasów używany był w medycynie alternatywnej. To wszystko dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, przeczyszczającym i oczyszczającym.
Jeżeli chcemy, by nasza okrężnica sprawnie funkcjonowała, nie powinno go zabraknąć w naszej diecie. Miód chroni bowiem florę bakteryjną i stymuluje wydalanie zatrzymanych resztek pokarmowych.
Ma również właściwości redukujące stany zapalne oraz dzięki właściwościom antybiotycznym eliminuje szkodliwe bakterie z jamy brzusznej. Jest szczególnie zalecany osobom cierpiącym na zaparcia, a jego łagodne przeczyszczające działanie wspomaga procesy wypróżniania.
Mieszanka miodu i octu jabłkowego na oczyszczenie okrężnicy
Teraz gdy już znasz właściwości zarówno miodu, jak i octu jabłkowego możemy przejść dalej do poznania sposobu przygotowania leczniczej mikstury bazującej właśnie na tych dwóch produktach.
Jeżeli chcemy, by nasze jelita i okrężnica funkcjonowały sprawnie, musimy pamiętać o zbilansowanej diecie ubogiej w tłuszcze, cukry i produkty wykonane z mąki rafinowanej.
Składniki:
- 1 łyżka octu jabłkowego (10ml)
- 1 łyżka miodu (25g)
- 1 szklanka ciepłej wody (200ml)
Sposób przygotowania:
- na początek postawić wodę do zagotowania, a następnie rozpuścić w niej łyżkę miodu i dodać ocet jabłkowy
Zastosowanie:
- pierwszą dawkę produktu spożywać na pusty żołądek, a następnie w ciągu dnia powtórzyć tą samą ilość produktu
- przyjmować codziennie przez trzy tygodnie
- powtarzać oczyszczanie co 2-3 miesiące
Korzyści płynące z przyjmowania mieszanki oczyszczającej
Oprócz tego, że preparat ten jest świetnym sposobem na oczyszczenie okrężnicy, regularne spożywanie tego napoju niesie ze sobą ogólne korzyści dla całego organizmu.
Na przykład zewnętrzne stosowanie na skórę pomoże w walce z trądzikiem, podrażnieniami i oparzeniami spowodowanymi ekspozycją na promienie słoneczne.
Wszystko dlatego, że posiada właściwości stymulujące regenerację skóry, a przy tym zmniejsza ilość obecnych bakterii, co zapobiega występowaniu infekcji. Oprócz tego korzystnie wpływa na krążenie krwi i zapobiega tworzeniu się skrzepów, żylaków i stwardnienia tętnic.
Dodatkowo zalecany jest jako środek na walkę z chorobami układu oddechowego. To za sprawą wzmocnienia odpowiedzi immunologicznej organizmu, a dodatkowo usprawnia on walkę z wirusami, które je powodują.
Dzienna dawka wspomaga diety odchudzające za sprawą zdolności do stymulacji metabolizmu i przedłużenia uczucia sytości. Na koniec warto zaznaczyć, że doskonale nadaje się do zwalczania uczucia zmęczenia i działa jak dodatkowy zastrzyk energii.
Na zakończenie
Podsumowując, poprzez połączenie tych dwóch składników bardzo często możemy obserwować niesamowite rezultaty w zastosowaniu ich przy chęci oczyszczenia jelita grubego i okrężnicy. Przy tym również poprawimy ogólny stan całego organizmu.
Wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami, a bardzo szybko odczujemy pierwsze rezultaty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- De Miguel, Cristina Rodríguez, et al. “La hora de ingesta del polietilenglicol es un factor clave en la tolerancia y eficacia de la preparación del colon en individuos de un programa poblacional de cribado de cáncer colorrectal.” Gastroenterología y Hepatología 35.4 (2012): 236-242.
- Olmos, Isaac. “Preparación intestinal colónica con polietilenglicol y manitol: efectividad según la escala de Boston.” Gen 67.2 (2013): 64-64.
- Ramos, F., et al. “Tolerancia y limpieza del colon con dos preparaciones. Polietilenglicol o fosfato sódico.” Gastroenterologia y Hepatología 24.1 (2001): 9-12.
- Boon KB., Nurul EM., Swee KY., Hyunh K., et al., Anti obesity and anti inflammatory effects of synthetic acetic acid vinegar and nipa vinegar on high fat diet induced obese mice. Sci Rep, 2017.
- Haoan Z., Ni C., Wenqi Z., Sinan C., et al., Honey polyphenols ameliorate DSS induced ulcerative colitis via modulating gut microbiota in rats. Mol Nutr Food Res, 2019.