Szczęście - jak je odnaleźć mimo przeciwności losu?

Pozytywne nastawienie jest podstawą do zaczęcia przeprowadzania zmian. Musisz przyjąć to, kim jesteś, to co masz i nauczyć się z tym żyć.
Szczęście - jak je odnaleźć mimo przeciwności losu?

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wszyscy z nas pragną znaleźć szczęście. To właśnie jeden z głównych powodów, dla którego codziennie mamy siłę na zwalczanie przeciwności, jakie gotuje nam życie. Problem polega jednak na tym, że czasem, gdy wszystko wydaje się poukładane, nagle wszystko zaczyna iść w przeciwną stronę i zaczyna obracać się przeciwko nam.

Związek zaczyna się walić, w pracy zaczynają się problemy, które utrudniają nam spokojne życie i generują stres. W rezultacie prawie zawsze tracimy motywację do dalszej walki. A negatywne emocje uniemożliwiają nam prawdziwe szczęście i cieszenie się rzeczami, które są wartościowe.

W związku ze złym samopoczuciem, które w podobnych momentach się pojawia, mamy też problemy w środowisku społecznym. Nie odczuwamy potrzeby dzielenia się zmartwieniami z innymi. Nasze własne negatywne nastawienie powoduje bowiem oddalenie i izolację.

Dziś podzielimy się kilkoma wskazówkami, które mogą Ci się przydać w ciężkich chwilach.

Jak odnaleźć swoje szczęście!

1. Naucz się ufać sobie – to największe szczęście człowieka!

Brak zaufania we własne możliwości oraz brak wiary w siebie sprawiają, że nie jesteś w stanie zmienić biegu wydarzeń ani odwrócić karty losu. Najprawdopodobniej spowodują one frustrację i stres rujnujący spokój życia.

Szczęście i uśmiech kobiety

Wielokrotnie rozwiązania nie przynoszą natychmiastowych efektów i zakończenia problemów, a czasem niektórych po prostu w danym momencie nie da się rozwiązać. Nie oznacza to jednak, że w końcu nie zostaną one przezwyciężone.

Mieć zaufanie do siebie i pewność, że jesteś w stanie poradzić sobie ze wszystkim. Takie nastawienie pozwoli Ci odnaleźć odpowiedzi i rozwiązania na wszystkie przeciwności losu, nawet jeżeli będzie to wymagać trochę więcej czasu.

2. Zrezygnuj z twierdzenia, że zawsze masz rację

Wszyscy lubimy mieć rację i prawie zawsze mamy trudności z zaakceptować faktu, że czasem się mylimy. Problem polega na tym, że niejednokrotnie może mieć to negatywny wpływ na stosunki społeczne. Często staje się też źródłem stresu nie tylko dla Ciebie, ale i dla ludzi, którzy Cię otaczają.

Nie warto zawsze pozostawać przy swoim! Zamiast szukać argumentów utwierdzających Twoje prawdy lepiej przyjąć spokojną postawę. Staraj się spojrzeć obiektywnie na sytuację z obu jej stron, by odnaleźć drogę do porozumienia. Tak, by nikt nie poczuł się urażony ani skrzywdzony.

3. Wywołuj pozytywne uczucia, by przyciągnąć szczęście

Często szczęście zależy od naszej postawy. Wywoływanie chwil, które generują pozytywne uczucia, pomaga w przezwyciężeniu ciężkich chwil.

Kobieta z psem

Otaczania się odpowiednimi osobami, zajęcia dalece odbiegające od codziennej rutyny, a nawet towarzystwo zwierząt – to wszystko może posłużyć jako idealna terapia przeciwko negatywnym uczuciom.

4. Przestań narzekać!

Narzekanie w niczym nie pomaga. W ten sposób nie rozwiążemy problemów, z którymi przyszło nam się zmierzyć. A już na pewno nie odnajdziemy utraconego uczucia szczęścia, zadowolenia i satysfakcji.

Nadszedł czas, by odłożyć na bok wszelkie zarzuty, odeprzeć smutek, nieszczęście i depresję. Choć w wielu sytuacjach to ignorujemy poprzez taką postawę wobec napotykanych trudności, sami robimy sobie krzywdę.

5. Zrezygnuj z krytykowania, a szczęście samo samo się pojawi

Wszyscy jesteśmy różni, a skutkiem tego są odmienne sposoby myślenia i postrzegania życia. Nikt nie lubi być krytykowany, a tym bardziej, jeżeli owa krytyka nie jest konstruktywna i jedyne, co przynosi to negatywne skutki i emocje.

Czy kiedykolwiek pomyślałaś, jakie szkody może przynieść krytyka? Najprawdopodobniej w momencie jej wypowiadania nawet się nad tym nie zastanawiamy. Jednakże krytykowanie innych odbiera nam szczęście i czas, w którym możemy zadbać o swoje własne sprawy i potrzeby.

6. Naucz się akceptować siebie

Jesteśmy ludźmi i ludzkie jest posiadanie wad oraz popełnianie błędów, które mogą nam przeszkadzać w osiągnięciu zamierzonych celów, jak i w utrzymywaniu zdrowych relacji z innymi.

Uśmiechnięta kobieta w odbiciu lustra - szczęście

Jeżeli tylko mamy okazję do tego, by się rozwijać i wzbogacać swoje wnętrze przyniesie to tylko same korzyści.

Jeżeli jednak staramy się zmienić to, kim jesteśmy lub to, co czujemy tylko po to, by zadowolić innych jedyne, co uda nam się osiągnąć to uczucie totalnego nieszczęścia.

Ważne jest, by naucz się akceptować siebie takim jakim się jest i cieszyć się z możliwości, jakie daje nam nasza osobowość. Ci, którzy również to zaakceptują, to te osoby, z którymi warto dzielić życie i wszystkie doświadczenia.

7. Przestań się obwiniać

Nadmierna samokrytyka może generować negatywne momenty i spowodować, że szczęście zniknie. W chwilach, gdy wszystko wydaje się iść źle, zaczynamy wyrzucać sobie wszystko to, co zrobiliśmy nie tak i to, co mogliśmy zrobić lepiej.

Czy to tak naprawdę w czymkolwiek pomaga? Poczucie winy to główna przeszkoda do tego, by czuć się szczęśliwym i cieszyć się życiem.

Musimy nauczyć się być bardziej tolerancyjnymi wobec siebie. A popełnione błędy natomiast starać się przyjmować jako kolejne doświadczenia, które pomogą w realizacji dalszej drogi i odnalezieniu tego, co wszyscy uważamy za „szczęście”.

Czy jesteś gotowa na swoje szczęście?

To trudne szczególnie wtedy, gdy przechodzisz przez skomplikowany moment w życiu. Jednak to w naszych rękach jest, to jak zmienić podejście do problemu. Ponadto tylko od nas zależy, z jaką postawą się z nimi skonfrontujemy.

Zastosuj wszystkie te wskazówki, a zobaczysz, jak rozwiązania same prędzej czy później się znajdą!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alberca, Fernando. (2010) Todo lo que sucede importa. Madrid: Desclée de Brouwer
  • Ben Shahar, Tal. (2011) Practicar la felicidad. Madrid: Plataforma Editorial
  • José Emilio Palomero Pescador, María Pilar Teruel Melero, María Rosario Fernández Domínguez. (2009). “El poder del optimismo”. Revista interuniversitaria de formación del profesorado, ISSN 0213-8646, ISSN-e 2530-3791, Nº 66, 2009 (Ejemplar dedicado a: El optimismo), págs. 15-22. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=3098192
  • Kashdan, TB y Rottenberg, J. (2010). Flexibilidad psicológica como aspecto fundamental de la salud. Revisión de psicología clínica, 30 (7), 865–878. https://doi.org/10.1016/j.cpr.2010.03.001
  • Mroczek, DK y Kolarz, CM. (1998). El efecto de la edad sobre el afecto positivo y negativo: una perspectiva del desarrollo sobre la felicidad. Revista de personalidad y psicología social, 75 (5), 1333-1349. https://doi.org/10.1037/0022-3514.75.5.1333

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.