Odciski na stopach - Usuń je cebulą i octem
Odciski i nagniotki na stopach to bardzo często efekt noszenia niewygodnego czy nieprawidłowo dobranego obuwia, które wywołuje ciągłe tarcie lub nadmierny nacisk na skórę.
Jest to jeden z najpowszechniejszych problemów skóry stóp, który może być nie tylko bolesny, ale i mało estetyczny.
Odciski pojawiają się najczęściej na podeszwie stopy, zwłaszcza pod dużym palcem. Nie wpływają one wprawdzie na Twoje zdrowie, jednak mogą wywoływać ból, a w dodatku osłabiają Twoją odporność na infekcje.
Jeśli Twoja stopa w dalszym ciągu, nawet po powstaniu odcisku, jest narażana na ten sam czynnik, tj. na przykład nacisk buta na skórę w danym miejscu czy tarcie, może dojść do uszkodzenia skóry, co może być uciążliwe i bolesne.
Dobra wiadomość jest jednak taka, że istnieją w stu procentach naturalne sposoby usuwania odcisków, które są w pełni bezpieczne, skuteczne i w dodatku bardzo ekonomiczne. Jednym z nich jest połączenie octu i cebuli, o czym więcej dowiesz się już za chwilę.
Ocet i cebula na odciski
Aby usunąć odciski, przede wszystkim należy wykorzystać naturalny sposób na ich zmiękczenie i usunięcie martwego naskórka, który narósł w danym miejscu.
Cebula to warzywo o kwaśnym pH, dzięki czemu znacznie przyspieszy ten proces, zwłaszcza jeśli zastosuje się ją miejscowo.
Intensywny, specyficzny zapach cebuli nie jest może najprzyjemniejszy, ale zdecydowanie warto wykorzystać ten produkt i jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jest to bogate źródło witaminy C, potasu, magnezu i kwasu foliowego – składników niezbędnych do zachowania dobrej kondycji skóry.
Co więcej, cebula to także źródło przeciwutleniaczy, czyli substancji przyspieszających aktywność komórek i minimalizujących negatywne efekty oddziaływania wolnych rodników. Sok z cebuli nawilża skórę, zwalcza bakterie wywołujące infekcje i zmiękcza skórę.
Gdy połączymy właściwości cebuli z octem, uzyskujemy doskonały i w pełni skuteczny sposób na nagniotki i odciski. Ocet to także źródło witamin zmiękczających skórę i właściwości, które pomogą Ci uporać się z tym problemem bez zmieniania naturalnego pH Twojego organizmu.
Przeczytaj również: Obcierające buty – 6 porad, które uratują Ci życie
Jak przygotować domowy sposób na odciski?
Ten domowy sposób skutecznie zadziała na takie problemy jak odciski, nagniotki, grzybica stóp czy pęcherze. Efekty nie będą oczywiście natychmiastowe, tak jak w przypadku leków, jednak przy regularnym stosowaniu, uda Ci się osiągnąć cel.
Co będzie Ci potrzebne?
- 1 średniej wielkości cebula
- 3/4 szklanki białego octu (150 ml)
- 1 szklane naczynie
- folia spożywcza
- 1 wacik bawełniany
Sposób przygotowania
- Obierz i umyj cebulę, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia czy mikroorganizmy z jej powierzchni.
- Pokrój cebulą na kawałki i zanurz je w miseczce z octem.
- Pozostaw na 4-8 godzin, zaaplikuj za pomocą wacika przed pójściem spać.
Przeczytaj także artykuł: Ocet jabłkowy – 15 nieznanych zastosowań
Sposób aplikowania
- Zanurz wacik w miksturze i wetrzyj w odcisk.
- Przytrzymaj wacik przy odcisku i zawiń folią.
- Załóż na noc skarpetki.
- Następnego dnia umyj stopy ciepłą wodą i zetrzyj odcisk pumeksem.
- Powtarzaj zabieg przez siedem dni z rzędu, aż odcisk całkowicie zniknie.
Co jeszcze możesz zrobić?
- Pamiętaj, że wilgotne i ciepłe środowisko jest idealne dla rozwoju infekcji grzybiczych oraz tworzenia się odcisków: unikaj go.
- Pod żadnym pozorem do usunięcia odcisków nie należy używać nożyczek do paznokci, pęsety czy innych tego rodzaju akcesoriów.
- Noś płaskie buty o dobrej wentylacji, zwłaszcza jeśli cierpisz już z powodu odcisków.
- Ogranicz noszenie butów na obcasie. To one najczęściej wywołują problemy takie jak odciski.
- Aby nowe buty Cię nie obcierały, zaaplikuj odrobinę balsamu lub wazeliny na skórę w danym miejscu.
- Regularnie mocz stopy w wodzie z octem, co pozwoli usunąć bakterie i grzyby ze skóry.
- Wykonuj także peeling do stóp, dzięki czemu usuniesz martwy naskórek i będziesz cieszyć się gładkimi i pięknymi stopami.
Koniecznie wypróbuj nasze sposoby na odciski i zadbaj o swoje stopy. Bądź cierpliwa i stosuj opisany wyżej sposób regularnie, a na pewno będzie on skuteczny.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Singh, D., Bentley, G., & Trevino, S. G. (1996). Callosities, corns, and calluses. BMJ. https://doi.org/10.1136/bmj.312.7043.1403a
- Coughlin, M. J., & Kennedy, M. P. (2003). Operative repair of fourth and fifth toe corns. Foot and Ankle International. https://doi.org/10.1177/107110070302400209
- Ryan, P., Baird, G., & Benfanti, P. (2007). Hereditary Painful Callosities: Case Report and Review of the Literature. Foot & Ankle International. https://doi.org/10.3113/FAI.2007.0377
- Akdemir, O., Bilkay, U., Tiftikcioglu, Y. O., Ozek, C., Yan, H., Zhang, F., & Akin, Y. (2010). ORIGINAL ARTICLE: New alternative in treatment of callus. The Journal of Dermatology. https://doi.org/10.1111/j.1346-8138.2010.00978.x