Buty - czy zawsze na płaskim obcasie?

Ponieważ buty na płaskiej podeszwie mogą być szkodliwe dla Twoich kości, stawów i mięśni, najlepiej zmieniać typ obuwia. W ten sposób poprawisz swoją postawę.
Buty - czy zawsze na płaskim obcasie?
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Twoje stopy bolą Cię i nawet nie wiesz dlaczego. Wydaje Ci się, że nosisz wygodne buty. Dużo ćwiczysz; rozgrzewasz się przed każdym treningiem. Przez resztę czasu jeździsz z jednego miejsca na drugie. Kiedy wracasz do domu wkładasz te same buty co zawsze – wygodne pantofle…

Mimo tego, ból nie ustępuje. Nie wiesz co począć, nie pozwala Ci to w spokoju cieszyć się swoim dniem. Gdzie leży problem?

Być może masz nieodpowiednie buty. Generalnie, wszyscy wiedzą, że regularne noszenie butów na wysokim obcasie jest szkodliwe, dlatego właśnie wiele osób zdecydowało w ogóle takich nie używać.

Jednakże niewiele osób zna konsekwencje noszenia obuwia o płaskiej podeszwie. Są wygodniejsze i masz wrażenie, że Twoje stopy cierpią mniej, kiedy masz je na nogach. Jednak nie zawsze się tak dzieje.

Spójrz na podeszwy swoich stóp , czy zauważyłaś wygięcie? To oznaka, że nasze buty potrzebują jakiegoś rodzaju podwyższenia, tak by mogły dostosować się do morfologii tej części ciała. 

Kiedy chodzimy, nasze stopy naciskają na podłoże. Zatem jeśli regularnie nosimy buty na płaskim obcasie, ta część nie jest chroniona. Dlatego, jeśli nie będziemy zmieniać wysokości podeszwy naszych butów, będziemy szkodzić sobie nie dbając o tą część ciała, która podtrzymuje cały nasz ciężar.

Buty na płaskim obcasie – konsekwencje codziennego noszenia

Przyczyną wszelkiego zła jest zapalenie powięzi podeszwy. Pojawia się, kiedy uszkodzone zostaje ścięgno łączące piętę z przednią częścią stopy.

Może się to zaostrzyć, kiedy nosimy buty na płaskim obcasie każdego dnia, jako że nie dostosowują się one do łuku naszej stopy. Twoje stopy bardzo cierpią, ponieważ w rzeczywistości, stanowią nasze całe wsparcie.

  • Możemy zauważyć to gołym okiem: wysokość łuku naszej stopy zmniejsza się.
  • Podsumowując, noszenie tego typu obuwia może spowodować pojawienie się płaskostopia.
Płaskostopie, czy nosisz odpowiednie buty?

Jak już wspomnieliśmy, budowa naszych kończyn ma wielkie znaczenie jeśli chodzi o utrzymanie równowagi. Zatem jeśli coś nie funkcjonuje w stopach tak jak powinno, może mieć to wpływ na mięśnie, kości oraz stawy, ze względu na dodatkowy nacisk.

Chociaż niektórym będzie wydawać się, że buty o płaskiej podeszwie to relaks dla stóp, czasami trzeba później stawić czoła przykrym konsekwencjom. Pojawiają się zapalenia, które mogą spowodować ogromny ból w plecach, biodrach, kostkach.

Ponadto, może pojawić się jeszcze więcej problemów, jeśli nieświadomie zmienimy sposób chodzenia, tak by ulżyć częściom ciała, gdzie odczuwamy dyskomfort.

Zamiast walczyć z problemem – bardziej go zaostrzasz, ponieważ przyjmujesz pozycję, która nie jest naturalna dla Twojego ciała. 

  • Pomyśl o tym: kiedy mięsień ulega zapaleniu, kość, którą pokrywa przemieszcza się; ta zmiana powoduje następną, i tak przez całe ciało, czego nie jesteś w stanie nawet zauważyć.

Jak zadbać o swoje stopy

Jeśli codzienne noszenie butów na wysokim obcasie, ani na płaskiej podeszwie nie jest zdrowe, co powinniśmy robić? Posłuchaj naszych rad, a zauważysz znaczącą różnicę w swoich stopach.

Stosuj wkładki do butów

Na szczęście produkty ortopedyczne są coraz bardziej dostępne. Podobnie ośrodki, które się w nich specjalizują. Najlepiej stosować wkładki o wysokości 1-2 cm.

Wkładki do butów

Zmień swoje buty

Jak ze wszystkim innym, co za dużo, to niezdrowo. Powinniśmy szukać złotego środka. Mając to na uwadze, proponujemy, abyś zmieniała typ obuwia co drugi dzień.

W ten sposób Twoje stopy będą przez jeden dzień pracować ciężej, aby następnie móc odpocząć. W ten sposób poprawi się Twoja postawa i skorzystają na tym różne partie ciała.

Przeczytaj również:  Opuchnięte stopy – pozbądź się domowymi metodami

Noś kapcie o silikonowej podeszwie

Czas, jaki spędzamy w domu jest również niezwykle ważny. Powinniśmy dbać o swoje stopy zawsze, nie ważne gdzie się znajdujemy. Zatem musimy być też ostrożni, jeśli chodzi o obuwie, jakie nosimy w domu.

Większość kapci jest płaskich, dlatego tak ważne jest by znaleźć takie, które posiadają silikonową podeszwę i takie same cechy jak obuwie, które nosimy na ulicy. 

Papucie przed kominkiem

W każdym razie, chcemy, aby było jasne, że chociaż płaskie obuwie jest lepsze dla stóp niż to o wysokim obcasie, powinnaś również pamiętać o swojej strukturze kości. W ten sposób będziemy mogli dostosować nasz ubiór i akcesoria do butów, jako że nie jest to tylko kwestia wygody, ale i zdrowia.

Komfort czy dobry wygląd nie może stanąć nam na drodze do zdrowego stylu życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Etxebarria-Foronda, Iñigo, et al. “Tratamiento del pie plano flexible infantil con la técnica de calcáneo-stop.” Gaceta Médica de Bilbao 103.4 (2006): 149-153.
  • Molina, Andrea Manent, et al. “Zapato plano en la artrodesis de la primera metatarsofalángica,¿ por qué no?.” Revista del Pie y Tobillo 30.1 (2016): 21-27.
  • Revenga-Giertych, C., and M. P. Bulo-Concellón. “El pie plano valgo: evolución de la huella plantar y factores relacionados.” Revista de ortopedia y traumatología 49.4 (2005): 271-280.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.