Zapalenie powięzi podeszwy – łagodzenie dolegliwości

· Styczeń 18, 2016
Nadmiar kilogramów może być dużym obciążeniem w zapaleniu powięzi podeszwy stopy, zwłaszcza gdy przebywasz w pozycji stojącej przez cały dzień. Dowiedz się, jak chronić swoje stopy przed dalszym uszkodzeniem.

W przypadku wysokiego natężenia aktywności fizycznych często pojawia się stan zapalny oraz bóle stopy, taki stan chorobowy nosi nazwę zapalenie powięzi podeszwy. Twoja stopa dysponuje grubą warstwą skóry i mięśni chroniącymi ją na całej długości, od czubka palca do pięty.

Warstwa ta nosi nazwę podeszwy stopy i zapewnia podstawową ochronę stóp przed niekorzystnym wpływem uderzeń o podłoże występującego np. podczas spacerów, joggingu lub biegania, a także przy okazji innych rodzajów aktywności fizycznej wiążących się z powtarzającymi się wielokrotnie uderzeniami stóp o twardą powierzchnię.

Zapalenie powięzi podeszwy stopy – poznaj typowe objawy i porady na złagodzenie bólu.

Zapalenie powięzi podeszwy – typowe objawy

Najczęstszymi objawami tego schorzenia są:

  • Bóle pięty i podeszwy, które mogą przekształcić się w nagły, palący ból. Może on pojawiać się w ciągu dnia, a podczas odpoczynku przechodzić całkowicie lub częściowo.
  • Okazjonalnie ból rozciąga się aż do nasady palców stopy.
  • Może pojawić się także stan zapalny lub obrzęk pięty.

Zapalenie powięzi podeszwy może znacząco utrudniać Ci wykonywanie codziennych czynności.

Porady mające na celu złagodzenie dolegliwości

Jednym z najbardziej powszechnych sposobów na zapalenie powięzi podeszwy jest zastosowanie zimnego okładu (najlepiej z lodu) w miejscu dotkniętym procesem zapalnym.

Pozostawiony na około 15 minut lód może zmniejszyć nasilenie stanu zapalnego i ból. Jeśli Twoje schorzenie jest już w stadium zaawansowanym, to zalecamy stosowanie okładu z lodu 5 do 6 razy dziennie.

Zapalenie powięzi podeszwy charakteryzuje się bólem, który występuje zazwyczaj w ciągu pierwszych godzin dnia. Polecamy w takim przypadku masaż stóp koncentrujący się na okolicy dużego palca u nogi. Takie postępowanie zostało wielokrotnie sprawdzone jako skutecznie wpływające na zrelaksowanie mięśni stóp i złagodzenie bólu.

Kostki lodu

Wykorzystaj okrągły obiekt taki, jak piłka do wymasowania podbicia każdej ze stóp, co pozwoli Ci je odświeżyć i złagodzić ból.

Z drugiej strony w celu zapewnienia sobie długotrwałego efektu wyleczenia, należy zaopatrzyć się w buty z grubą podeszwą, która pozwala na ochronę stopy i zapewnia jej wsparcie. Można także zakupić specjalizowane wkładki, co pozwoli dodatkowo ochronić piętę i podeszwę stopy.

Jeśli tylko są one dla Ciebie dostępne, powinieneś także użyć podpórek ortopedycznych.

Zapalenie powięzi podeszwy – jak zapobiec temu schorzeniu?

Stopy

Jeśli nie miałeś jeszcze wątpliwej przyjemności poznać bólu, z jakim wiąże się zapalenie powięzi podeszwy lub jeśli Twój stan dopiero się zaczął rozwijać, to istnieje kilka kwestii, które możesz zrobić, aby uniknąć dalszego postępowania choroby lub nawet całkowicie jej zapobiec.

  • Spróbuj zrzucić zbędne kilogramy, aby złagodzić nacisk wywierany na stopy przez Twoje ciało.
  • Unikaj – oczywiście w miarę możliwości – długich okresów nieprzerwanego stania lub chodzenia boso, a także w w butach o cienkich podeszwach lub takich, które nie zapewniają dostatecznej ochrony podeszwy stopy.
  • Zmień rodzaj uprawianej aktywności fizycznej na taką, która nie wywiera nadmiernego nacisku na podeszwy stóp.
  • Podczas biegania, skakania, czy też uprawiania joggingu unikaj twardych powierzchni i staraj się biegać po nawierzchniach miękkich, takich jak na przykład trawa.

O czym należy pamiętać?

Zdrowe stopy

Zapalenie powięzi podeszwy może mieć wiele przyczyn, stąd też wiele różnych metod leczenia oraz zapobiegania temu schorzeniu. Twoje stopy są niezwykle ważne dla ogólnego stanu zdrowia i odgrywają kluczową rolę w Twoich codziennych zajęciach.

I na koniec, zalecamy dbanie o swoje stopy, dzięki czemu wciąż będziesz mógł utrzymywać pożądany stopień aktywności fizycznej bez uczucia bólu. Powinieneś zresztą dbać o każdą część ciała, zwłaszcza gdy mogą one cierpieć na choroby powodujące ich stopniową degenerację lub dysfunkcję.