Zapalenie powięzi podeszwy – łagodzenie dolegliwości

Nadmiar kilogramów może być dużym obciążeniem w zapaleniu powięzi podeszwy stopy, zwłaszcza gdy cały dzień przebywasz w pozycji stojącej. Dowiedz się, jak chronić swoje stopy przed dalszym uszkodzeniem.
Zapalenie powięzi podeszwy – łagodzenie dolegliwości

Ostatnia aktualizacja: 13 marca, 2019

Z powodu wysokiego natężenia aktywności fizycznych mogą wystąpić takie problemy, jak stan zapalny oraz bóle stopy. Najczęściej chodzi o zapalenie powięzi podeszwy. Stopa dysponuje grubą warstwą skóry i mięśni chroniących ją na całej długości, od czubka palca do pięty.

Warstwa ta nazywana jest podeszwą stopy i zapewnia podstawową ochronę stóp przed niekorzystnym wpływem uderzeń o podłoże podczas spacerów, joggingu lub biegania, a także podczas wykonywania innej aktywności fizycznej wiążącej się z powtarzającymi się wielokrotnie uderzeniami stóp o twardą powierzchnię.

Masz zapalenie powięzi podeszwy stopy? Przeczytaj artykuł, poznaj typowe objawy i dowiedz się jak można złagodzić ból wywołany przez tę dolegliwość.

Zapalenie powięzi podeszwy – typowe objawy

Najczęstszymi objawami tego schorzenia są:

  • Bóle pięty i podeszwy, które mogą przekształcić się w nagły i palący ból mogący pojawiać się w ciągu dnia, a podczas odpoczynku całkowicie lub częściowo ustępować.
  • Okazjonalne bóle rozciągające się, aż do nasady palców stopy.
  • Stany zapalne lub obrzęki pięty.

Zapalenie powięzi podeszwy może znacząco utrudniać Ci wykonywanie codziennych czynności.

Porady mające na celu złagodzenie dolegliwości

Jednym z najbardziej powszechnych sposobów na złagodzenie zapalenia powięzi podeszwy jest zastosowanie zimnego okładu (najlepiej z lodu) w miejscu dotkniętym procesem zapalnym.

Pozostawiony na około 15 minut lód może zmniejszyć ból i nasilenie stanu zapalnego. Jeśli schorzenie jest już w stadium zaawansowanym, zalecamy zastosowanie okładu z lodu 5 do 6 razy dziennie.

Ból podczas zapalenia powięzi podeszwy pojawia się zazwyczaj w ciągu pierwszych godzin dnia. Złagodzi go na pewno masaż stóp koncentrujący się na okolicy dużego palca u nogi.

kostki lodu na zapalenie powięzi podeszwy stopy

Wykorzystaj okrągły przedmiot w kształcie piłki, aby wymasować podbicia każdej ze stóp. Pozwoli Ci to nie tylko złagodzić ból, lecz także odświeżyć stopy.

Aby całkowicie pozbyć się bólu, zaopatrz się w buty z grubą podeszwą, która ochroni Twoje stopy i zapewni im wsparcie. Możesz zakupić także specjalizowane wkładki, które dodatkowo ochronią piętę i podeszwę stopy.

Jeśli możesz, użyj również podpórek ortopedycznych.

Przeczytaj również: Co stopy mówią o Twoim zdrowiu?

Zapalenie powięzi podeszwy – jak zapobiec temu schorzeniu?

zapalenie podeszwy stopy jak temu zapobieć

Jeśli nie doznałeś jeszcze bólu, z jakim wiąże się zapalenie powięzi podeszwy, ponieważ Twój stan dopiero zaczął się rozwijać, to zastosuj się do kilku wskazówek, dzięki którym unikniesz dalszego postępowania choroby lub całkowicie jej zapobiegniesz.

  • Spróbuj zrzucić zbędne kilogramy, aby złagodzić nacisk wywierany na stopy przez ciało.
  • Unikaj długich okresów nieprzerwanego stania lub chodzenia boso, a także w butach o cienkich podeszwach lub takich, które nie zapewniają dostatecznej ochrony podeszwy stopy.
  • Zmień rodzaj uprawianej aktywności fizycznej na taką, która nie wywiera nadmiernego nacisku.
  • Podczas biegania, skakania lub uprawiania joggingu unikaj twardych powierzchni i staraj się biegać po nawierzchniach miękkich, takich jak na przykład trawa.

Być może spodoba Ci się także artykuł: Bolące stopy? Garść porad jak im ulżyć

O czym należy pamiętać?

zapalenie podeszwy stopy wskazówki

Zapalenie powięzi podeszwy może mieć wiele przyczyn, stąd też wiele różnych metod leczenia oraz zapobiegania.

Dbaj zawsze o swoje stopy, aby móc wciąż utrzymywać pożądany stopień aktywności fizycznej bez uczucia bólu. Powinieneś dbać o każdą część ciała, zwłaszcza gdy nie pracują prawidłowo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.