Opuchnięte stopy – pozbądź się domowymi metodami

Poza tym, że ten problem bywa bardzo kłopotliwy, opuchnięte stopy mogą być również niezwykle bolesne. Dlatego właśnie powinniśmy szukać rozwiązań, które pomogą nam skutecznie leczyć tę nieprzyjemną dolegliwość.
Opuchnięte stopy – pozbądź się domowymi metodami
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Przewlekle opuchnięte stopy to stan, który może znacząco obniżać jakość naszego życia. Chociaż większość ludzi na początku nie zwraca na to dużej uwagi, w końcu zdajemy sobie sprawę, że może to z czasem stać się problemem chronicznym.

Czasami objawy mogą znikać po odrobinie odpoczynku. Opuchlizna nóg i stóp może prowadzić do ograniczenia ruchu i zdolności do wykonywania codziennych czynności lub do uprawiania sportu.

Dlatego pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to skonsultować się ze swoim z lekarzem, aby rozpoznać przyczynę obrzęku. Dowiesz się także, jakie rodzaje leczenia i jakie zabiegi mogą być dla Ciebie najlepsze.

Możesz również skutecznie wykorzystać kilka domowych środków zaradczych, które nie mają żadnych skutków ubocznych. Stosuj je równocześnie tym, co zaleca lekarz, zanim obrzęk wymknie się spod Twojej kontroli.

Dzisiejszy artykuł zawiera przydatne informacje na temat głównych przyczyn opuchniętych stóp i niektórych domowych środków zaradczych, które pomogą Wam w naturalny sposób opanować obrzęk. Przeczytaj i przekonaj się sam!

Opuchnięte stopy – główne przyczyny

Twoje stopy jednym z najważniejszych i najbardziej eksploatowanych elementów szkieletu.Unoszą one całą masę ciała podczas każdego rodzaju aktywności fizycznej, takiej jak chodzenie lub bieganie.
Główną przyczyną obrzęku jest gromadzenie się płynu w tkance tłuszczowej zlokalizowanej bezpośrednio pod skórą. Ten proces może być spowodowany zaburzeniami krążenia lub innymi problemami w naszym organizmie.

masaż

Czynniki ryzyka

Ludzie z problemem opuchniętych stóp najczęściej borykają się z innymi problemami, które sprawiają, że znajdują się oni w grupie ryzyka. Najczęściej są to:

 • Nadwaga lub otyłość.
 • Siedzący, stacjonarny tryb życia.
 • Nadmierna intensywność ćwiczeń fizycznych lub zła postawa.
 • Używanie niewłaściwego obuwia.
 • Spożywanie zbyt dużej ilości sodu.
 • Przewlekła niewydolność żylna i słabe krążenie.
 • Spożywanie alkoholu i palenie papierosów.
 • Zaburzenia zapalne, takie jak zapalenie stawów.
 • Infekcje stóp lub konsekwencje odniesionego urazu.

Opuchnięte stopy – skuteczne, domowe rozwiązania

Każdy przypadek obrzękniętych stóp powinien zbadać lekarz, zwłaszcza jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas lub pojawiają się cyklicznie. Jeśli problem jest łagodny, istnieją pewne domowe zabiegi, które mogą skutecznie zwalczyć obrzęk lub być stosowane, aby zapobiec jego pojawianiu.

Kąpiele lub namaczania z wykorzystaniem soli Epsom

W chwili, gdy nasza skóra pochłania sól Epsom, jej właściwości przeciwzapalne szybko pomagają zmniejszyć obrzęk stóp. Można głośno powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych metod walki ze zmęczeniem i bólem mięśni i stawów.

sól
 • Rozpuść pół filiżanki soli Epsom w małej misce z ciepłą wodą i zanurz w niej stopy na 20 minut.
 • Powtarzaj ten zabieg, aż do momentu, w którym zauważysz poprawę.

Opuchnięte stopy, a Joga.

Lekkie ćwiczenia, takie jak joga, świetnie się nadają do aktywacji krążenia krwi w różnych częściach ciała, w tym również stóp i kostek.

 • Wykonuj wybrane pozycje, które wyginają i rozciągają mięśnie stóp i nóg.

Jedz więcej składników, które zawierają duże ilości magnezu

Żywność bogata w magnez jest świetnym sprzymierzeńcem w zmniejszaniu skutków zaburzeń na tle zapalnym. Brak magnezu jest jedną z głównych przyczyn zmęczenia, obrzęku i słabego krążenia krwi.

magnez w diecie
 • Upewnij się, że jesz żywność, taką jak suszone zioła, rośliny strączkowe i kakao.
 • Jeśli to nie wystarczy, spróbuj użyć komercyjnych suplementów zawierających syntetyczny magnez.

Trzymaj nogi uniesione do góry

W przypadku, gdy obrzęk jest spowodowany zbyt dużą aktywnością fizyczną, przebywaniem w określonej pozycji lub noszeniem niewygodnego obuwia, podniesienie nóg może przynieść nam uczucie natychmiastowej ulgi.

 • Połóż się na czymś wygodnym i podnieś nogi w kierunku sufitu.
 • Przytrzymaj pozycję przez 2 lub 3 minuty, a następnie odpocznij.

Masaże

Masaż jest najlepszą i najbardziej skuteczną terapią dla każdego rodzaju problemu z obrzękiem stawów. Aktywuje on krążenie krwi i poprawia procesy limfatyczne, zmniejszając obrzęk w bardzo krótkim czasie.

 • Nałóż niewielką ilość relaksującego olejku eterycznego na dłonie i potrzyj nim stopy.
 • Masuj przez 5 do 10 minut, aż poczujesz efekty rozluźnienia.

Prawidłowe nawodnienie

Choć brzmi niczym sprzeczność, jedną z najczęstszych przyczyn gromadzenia się płynu w tkankach naszego ciała jest picie niewystarczającej ilości wody. Aby utrzymać niezbędne ilości płynów i mikroelementów, organizm zaczyna przetrzymywać wodę w organizmie.

nawodnienie na Opuchnięte stopy
 • Pij więcej wody i innych zdrowych napoi, które są dobre i skuteczne w leczeniu opuchniętych stóp.

Niektóre ćwiczenia fizyczne

Oprócz uprawiania jogi istnieją pewne ćwiczenia, które mogą być świetne do kontrolowania tego problemu.

 • Połóż piłkę tenisową na podłodze i obracaj nią za pomocą dolnej części bosych stóp.

Chociaż opuchnięte stopy rzadko są poważnym problemem, nigdy nie należy go ignorować. Postępuj zgodnie z naszymi zaleceniami, a w przypadku braku poprawy skonsultuj się ze swoim lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.