Oczyszczanie organów z pomocą natury
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ważne jest oczyszczanie organizmu? Nasze ciało każdego dnia niestrudzenie perfekcyjnie spełnia swoje funkcje.
Przetwarza wszystkie dostarczane mu pokarmy i pozwala wykonywać niezliczoną ilość rozmaitych czynności. Niestety nieraz dochodzi do sytuacji, kiedy coś zaczyna szwankować, a to wszystko przez zanieczyszczenia i toksyczne substancje, które się w nim gromadzą.
Dziś w artykule dowiesz się jak skutecznie przeprowadzić oczyszczanie poszczególnych organów znajdujących się w naszym ciele.
Oczyszczanie organizmu i zalety z niego płynące
Pomyśl przez chwilę o swoim ciele jak o maszynie, które nieprzerwanie pracuje nawet wtedy, kiedy śpisz.
Aby ułatwić mu optymalne funkcjonowanie, co jakiś czas należy podejmować odpowiednie czynności, które mu w tym pomogą, a jednocześnie dostarczać wysokiej jakości produkty, by nie uległo uszkodzeniu.
Wraz z upływem czasu w narządach nagminnie gromadzą się resztki niestrawionych pokarmów. Może doprowadzić to do różnych dolegliwości, chorób i zaburzeń.
Jeżeli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i przestać uskarżać się na chroniczne zmęczenie czy co rusz zapadać na grypę powinieneś znaleźć czas na głębokie oczyszczanie „maszyny”, czyli swojego organizmu.
Regularna detoksykacja pomoże w utracie kilku zbędnych kilogramów, zmniejszy ryzyko występowania przeziębień, a nawet sprawi, że będziesz cieszyć się lepszym nastrojem i samopoczuciem.
Wiele chronicznych problemów zdrowotnych związanych jest właśnie z akumulacją szkodliwych i niepotrzebnych substancji. Dochodzi do tego przez wielu lat. Resztki te powodują uszkodzenia DNA i upośledzają działanie ważnych narządów i komórek.
Narządy, które są najbardziej wrażliwe na nagromadzone zanieczyszczenia to jelita, nerki i wątroba. To one w głównej mierze odpowiedzialne są za przetwarzanie żywności i decyzję co zostaje wykorzystane a co usunięte. Również trzustka i płuca biorą udział w tych procesach.
Przeczytaj także: Detoks ciała i umysłu w jeden dzień
Krew transportuje składniki pokarmowe i substancje toksyczne, a te ostatnie, gdy zaczną się w nadmiarze akumulować, mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Jak dokonać oczyszczania jelita?
Tak zwany syndrom jelita wrażliwego to nic innego, jak rezultat nagromadzenia szkodliwych produktów właśnie w jelicie. Innymi problemami mogą być zaparcia i przybieranie na wadze.
Tak jak niektóre pokarmy mogą nam szkodzić, również istnieją takie, które poprawiają czynność jelit i usprawniają ich oczyszczanie.
Zrównoważona dieta w takim wypadku jest bardzo ważna. Należy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość wody każdego dnia (w tym naturalnych soków owocowych i ziołowych naparów), a także uwzględnić w diecie następujące produkty:
- owoce ze skórką
- surowe warzywa
- drożdże piwne
- algi
- szpinak
- migdały
- brokuły
- rukiew wodna
- wiśnie
- nasiona lnu
- buraki
Jak oczyścić nerki?
Zadaniem nerek jest filtrowanie płynów i produkcja moczu. Dzięki temu toksyny nie gromadzą się, tylko są usuwane na bieżąco. Jeżeli narządy te zaczynają szwankować lub dochodzi do ich uszkodzenia, równowaga w eliminacji jest zaburzona.
Może doprowadzić to do poważnych problemów zdrowotnych jak kamienie nerkowe czy zapalenie nerek.
Jeżeli chcesz, by Twoje nerki zostały oczyszczone i działały sprawnie, weź pod uwagę poniższe wskazówki:
- pij 2-3 litry wody dziennie
- spożywaj moczopędne napary z pietruszki, mniszka lekarskiego i anyżu
- włącz do diety soki oczyszczające z ogórka, marchewki, arbuza, cytryny, rzodkiewki i selera
- jedz moczopędne produkty takie jak brokuły, karczochy, rukiew wodna, ananas czy cebula
Jak oczyścić wątrobę?
Wątroba jest niezwykle ważnym organem mającym zdolność do neutralizacji substancji toksycznych jeszcze przed ich usunięciem z organizmu. Niejednokrotnie część z odpadów zostaje w jej wnętrzu i staje się przyczyną wielu różnych chorób i dolegliwości.
Niektóre symptomy zanieczyszczonej wątroby to:
- gazy
- wzdęcia
- nudności
- kolka
- zaparcia
- niestrawność
- biegunka
Mieszanki, które najlepiej nadają się do domowego oczyszczania tego narządu:
- 1 szklanka ciepłej wody z wyciśniętym sokiem z jednej cytryny
- napój przygotowany z sześciu liści mniszka lekarskiego, ząbka czosnku, jabłka i szczypty startego imbiru
- sok z buraka i cytryny
- sok z dwóch grejpfrutów, dwóch cytryn, pomarańczy i łyżki oliwy z oliwek
Oczyszczanie trzustki
Ten organ, który jednocześnie jest też gruczołem wewnątrzwydzielniczym, bierze udział w procesach trawiennych i regulacji poziomu cukru we krwi. Jeżeli trzustka nie jest w najlepszej kondycji, może dojść do jej zapalenia, a nawet do raka tego narządu. Pokarmy, które najlepiej nadają się do jej oczyszczenia to:
- korzeń mniszka
- czosnek
- korzeń goryczki
- cynamon
- echinacea
- korzeń lukrecji
Jak oczyścić płuca?
Choć wydaje się, że tylko palacze zanieczyszczają swoje płuca substancjami toksycznymi, które znajdują się w dymie papierosowym, tak naprawdę wszyscy potrzebujemy od czasu do czasu poddać je oczyszczaniu.
Zanieczyszczenia środowiska wdychane wraz z powietrzem, wdychanie drażniących substancji lub przebywanie w towarzystwie osób palących to czynniki, które mogą doprowadzić do zanieczyszczenia tego narządu.
Stosowanie inhalacji z naparów ziołowych to doskonały sposób na eliminacje nagromadzonego śluzu i innych nagromadzonych szkodliwych substancji. Jak podobną inhalację przygotować?
- najlepiej w dwóch szklankach wody umieścić łyżkę liści wybranej rośliny
- najbardziej znane to eukaliptus i mięta
- pozostawić składniki do podgrzania, a gdy woda zacznie się gotować wdychać opary (zachować ostrożność, by się nie poparzyć)
Oczyszczanie krwi
Jeżeli zaczynasz chorować coraz częściej, cierpisz na alergie lub problemy skórne, prawdopodobnie powinieneś oczyścić swoją krew.
Ten jakże ważny dla poprawnego funkcjonowania organizmu płyn również może zostać zanieczyszczony. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są osłabione procesy wydalania substancji szkodliwych przez narządy. Najczęstszym objawem jest trądzik i wypryski.
Zioła i rośliny, które pomogą w oczyszczaniu krwi to:
- łopian
- pokrzywa
- mniszek lekarski
- cytryna
- aloes
- kolcorośl szorstki
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rendueles, J. E. C., Cloute, R. C., & García, J. B. (2005). Situación actual de los programas de desintoxicación. ¿cuándo y cómo desintoxicar? Adicciones.
- Angela Delucchi, B., & Francisco Cano, S. (1990). INSUFICIENCIA RENAL CRONICA. Revista Chilena de Pediatria. https://doi.org/10.1016/B978-84-8086-310-0.50022-1
- Manuel Moreno, G., & Alejandra, A. (2010). Higiene alimentaria para la prevención de trastornos digestivos infecciosos y por toxinas. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/S0716-8640(10)70596-4