Oczekiwania innych nie są miarą Twojego szczęścia
Oczekiwania innych ludzi, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy w stanie im sprostać, potrafią skutecznie odebrać nam szczęście i zadowolenie. Nieważne, czy dzieje się tak w sferze zawodowej czy prywatnej – bycie obiektem czyjejś krytyki i niezadowolenia nigdy nie jest przyjemne.
Bardzo często oczekiwania innych nie są dla nas motywacją, lecz raczej obciążeniem, z którym nie potrafimy sobie poradzić. Niniejszy artykuł jest właśnie o tym, dlaczego nie warto przejmować się oczekiwaniami innych i dlaczego dla nas samych powinno liczyć się tylko to, co prowadzi nas do szczęścia.
Niektórzy ludzie mają obsesję na punkcie kontrolowania innych. Chcą, aby wszyscy działali według ustalonego przez nich klucza i zgodnie z wyznawanymi przez nich zasadami.
Tego rodzaju toksyczne relacje otaczają nas z każdej strony. Czasami osobą, która stale nas krytykuje i chce sobie podporządkować jest członek rodziny, przyjaciel lub kolega z pracy.
Oczekiwania innych nie mogą być miarą naszego szczęścia.
W oczach takich osób nigdy nie jesteśmy wystarczająco dobrzy w tym, co robimy.
Nie mamy wpływu na ich opinię, więc jedyne co możemy zrobić to przestać zwracać na nią uwagę i przerwać relację, która zamiast wsparcia oferuje nam jedynie przykre słowa.
Oczekiwania innych: 3 kroki do wolności
Otwartość, wyrozumiałość i słuchanie siebie nawzajem nie są zbyt powszechne w dzisiejszym świecie. Większość osób ma problem ze zrozumieniem prostego faktu, że inni ludzie mają prawo do własnych poglądów i decyzji, a im pozostaje to tylko uszanować.
Własne oczekiwania wobec innych osób zależą od kilku czynników, które warto wziąć pod uwagę:
- Lęki:
Lęk to uczucie, które nas ogranicza, a jednocześnie sprawia, że dążymy do kontrolowania życia innych ludzi. Wynika to ze strachu przed samotnością i odrzuceniem.
Za wszelką cenę chcemy kogoś zatrzymać, więc otaczamy go całym łańcuchem zakazów i nakazów. Przykrywamy strach maską kogoś szalenie despotycznego, ale pod spodem łatwo dostrzec nasze kompleksy i lęki.
- Wychowanie:
To, w jaki sposób zostaliśmy wychowani, jest kluczowym aspektem całej sprawy. Jeśli w dzieciństwie nie zostaliśmy nauczeni budowania zdrowych relacji, nie zapewniono nam poczucia bezpieczeństwa i nie nauczono nas szacunku do innych, w dorosłym życiu możemy mieć bardzo poważne problemy ze zrozumieniem tych kwestii i nawiązywaniem relacji z ludźmi.
- Osobiste interesy:
Chodzi tutaj o nasze pragnienia i pewną dozę egoizmu, którą ma w sobie każdy z nas. Czasami, niezależnie od tego, jak zostaliśmy wychowani, w dążeniu do postawionych przez siebie celów, narzucamy innym swoje zdanie i zasady postępowania, aby umocnić swoją pozycję lidera.
Przeczytaj również artykuł: Toksyczni członkowie rodziny: obroń się!
Opisane wyżej aspekty udowadniają jeden prosty fakt: ludzie często zakładają na siebie zbroję, która ma ochronić ich przed światem zewnętrznym. Zamykają się w skorupach i nie pozwalają nikomu zajrzeć do środka.
Im grubszy pancerz, tym większe tajemnice skrywane pod nim. Poniżej znajdziesz receptę w trzech krokach, jak nie poddać się takim ludziom i nie dać się wciągnąć w ich grę.
To ich priorytety, nie Twoje
Z pewnością na jakimś etapie swojego życia zdarzyło Ci się dostrzec, że otaczający Cię ludzie dążą do zupełnie innych celów niż Ty. Dajmy na to – postanowiłaś przejść na wegetarianizm, ale Twoja rodzina wyśmiewa i krytykuje Twoją decyzję.
Z kolei w przypadku budowania nowego związku, możesz usłyszeć od najbliższych, że ,,zasługujesz na kogoś lepszego”. Nie możesz jednak pozwolić, by takie słowa wpłynęły na podjęte wcześniej samodzielnie Twoje własne decyzje. Musisz zrozumieć kilka rzeczy:
- Każdy ma prawo do własnej opinii. Wiele osób ma tendencję do narzucania innym swoich poglądów. Poglądy te należy uszanować, ale pod żadnym pozorem nie należy uznawać ich za prawdę absolutną i postępować wbrew sobie.
- Zawsze, gdy znajdziesz się w jednej z opisanych sytuacji pamiętaj, że jesteś wolnym człowiekiem i masz prawo do własnych wyborów. Oczekiwania innych nie mogą Tobą kierować.
- Nikt nie ma prawa decydować za Ciebie, co robić, by być szczęśliwym człowiekiem. Ty sama wiesz to najlepiej.
Jeśli coś Cię uszczęśliwia, to znaczy, że jest dla Ciebie dobre
Jeśli to, co robisz, mówisz, o czym marzysz i o co walczysz, daje Ci szczęście, to znaczy, że nic innego nie powinno mieć znaczenia.
Twoje codzienne życiowe wybory świadczą o tym, kim jesteś, a każdy kolejny krok to krok na drodze do szczęścia, którą sama przecież wybrałaś.
- Pamiętaj, że jeśli ktoś nie potrafi zaakceptować Twoich decyzji, to jest to jego problem, a nie Twój. Oczekiwania innych, jak sama nazwa wskazuje, są ich oczekiwaniami. Nie mogą więc mieć do Ciebie pretensji, że nie postanowiłaś ich spełnić.
- Jeśli Twoje życie zacznie kręcić się wokół zaspokajania oczekiwań innych ludzi, wówczas przestanie ono mieć jakikolwiek sens – przestanie być Twoje. Stwórz swoje własne szczęście, oparte na swoich własnych decyzjach. Odważ się na to, bo na to właśnie zasługujesz.
Życie jest zbyt krótkie, by spełniać oczekiwania innych ludzi
Każdy z nas popełnia błędy, a ludzie, którym naprawdę na nas zależy, pomagają nam wrócić na odpowiednią ścieżkę. Jeśli jednak ktoś stara się korygować każdy nasz krok, to prawdopodobnie jego celem nie jest nasze dobro, lecz jego własne samozadowolenie i sprawowanie kontroli nad naszym życiem.
- Jeśli znasz taką osobę, to mamy niestety złe wieści – są bardzo niewielkie szanse na to, że taka osoba się zmieni. Brak empatii i wzajemności to cecha, której ciężko się wyzbyć.
- Największą mądrością, jaką warto zapamiętać, są słowa, iż życie jest zbyt krótkie, aby spełniać oczekiwania innych ludzi. Zostań swoim własnym priorytetem. Jeśli nie jesteś dla kogoś wystarczająco dobra, wobec tego ten ktoś nie jest także wystarczająco dobry dla Ciebie.
Przejrzyj też: Decyzje, z których nie musisz nikomu się tłumaczyć
Żyjąc w zgodzie z własnymi zasadami i poglądami, na pewno będziesz postępować dobrze. Nie pozwól, by ktoś wywoływał w Tobie wyrzuty sumienia i niszczył Twoją samoocenę, tylko dlatego, że nie zgadza się z Twoimi wyborami.