Decyzje, z których nie musisz nikomu się tłumaczyć

Nawet jeśli przejmujesz się tym, co na twój temat myślą inni, nie powinieneś przed nikim tłumaczyć się ze swoich życiowych decyzji.
Decyzje, z których nie musisz nikomu się tłumaczyć

Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca, 2019

Bez względu na to, jak będziemy w życiu postępować oraz jakie będziemy podejmować decyzje, zawsze będziemy oceniani i krytykowani przez nasze otoczenie.  W rzeczywistości to, co myślą o nas inni nie powinno zaprzątać naszych myśli.

Każdy z nas powinien podejmować swoje własne decyzje i w żadnym wypadku nie musi się z nich przed nikim tłumaczyć. Dlaczego tak bardzo lubimy wtrącać się do cudzych spraw i nieustannie krytykować innych? Może dlatego, że szukamy usprawiedliwienia dla własnej bierności i strachu przed podejmowaniem nowych wyzwań…

Każda jednostka ludzka jest wolna i ma prawo żyć, tak jak tego pragnie. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których usiłujemy wytłumaczyć się ze swoich działań i decyzji. Często robimy to w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Wydaje nam się bowiem, że czekają oni na nasze wyjaśnienia. Takie przekonanie jest jednak błędne.

Pamiętajmy, że zawsze gdy nie przekraczamy granic wzajemnego zaufania czy przyzwoitości ani nie wyrządzamy swoimi czynami nikomu krzywdy, nie musimy się nikomu tłumaczyć ze swoich własnych życiowych decyzji. Poznaj dziś z nami siedem rzeczy, z których nigdy nie powinieneś się tłumaczyć.

Decyzje, z których nie musisz nikomu się tłumaczyć

1. Twój wygląd to tylko i wyłącznie twoja sprawa

To, czy jesteś szczupły, pulchny, umięśniony czy nieco zapuszczony, to twoja osobista sprawa, do której inni nie powinni się wtrącać. Nie musisz nikomu tłumaczyć się z tego, dlaczego lubisz uprawiać sport lub wręcz przeciwnie – dlaczego nigdy się nie ruszasz i stronisz od fizycznej aktywności.

Dziewczyna z burzą włosów na głowie

Najważniejsze jest to, abyś ty sam czuł się dobrze i swobodnie w swoim ciele. Ty sam wiesz najlepiej, czego ono potrzebuje i w jaki sposób sprostać jego podstawowym potrzebom. Jeśli ktoś wytyka ci, że jesteś zbyt gruby lub szczupły, prawdopodobnie sam nie jest zadowolony ze swojej sylwetki i pod pretekstem krytyki sam pragnie się poczuć lepiej.

2. Sposób odżywiania i upodobania kulinarne – te decyzje należą tylko do ciebie

Decyzja przejścia na dietę wegańską, rezygnacja ze spożywania słodyczy, cukru, niezdrowych tłuszczów, mięsa, ryb czy wszelkiego rodzaju innych produktów pochodzenia zwierzęcego jest odzwierciedleniem twojej wizji świata i potrzeb twojego organizmu.

Nikt takich decyzji nie powinien oceniać ani krytykować. A jeszcze większym przewinieniem byłoby oczekiwanie wyjaśnień w tej kwestii. Decyzje związane z codzienną dietą mogą mieć milion różnych powodów, którymi nie musisz dzielić się z innymi.

Jesteśmy dorosłymi i wolnymi ludźmi, a zatem każdy z nas ma prawo do wyboru tego, z czego ma składać się codzienny jadłospis. Twoje otoczenie powinno więc zaakceptować twój wybór bez względu na to, czy się z nim zgadza, czy nie.

3. Kwestia orientacji seksualnej

Dorosły człowiek sam decyduje, jak ma wyglądać jego życie intymne i miłosne relacje. Bez względu na to czy jesteś kobietą, czy mężczyzną nie musisz nikomu tłumaczyć się z tego, dlaczego nie chcesz zakładać rodziny, brać ślubu, mieć dzieci… Albo odwrotnie – dlaczego chcesz stworzyć rodzinę właśnie z tą a nie inną osobą.

Obraz kochającej się pary - życiowe decyzje

Tego typu decyzje są bardzo intymne, pochodzą z twojego wnętrza i nikt nie powinien ich kwestionować ani tym bardziej krytykować. Bliskie ci osoby mogą wesprzeć cię radą, jeśli widzą, że miotasz się i nie jesteś szczęśliwy, jednak nigdy nie powinny krytykować ani oceniać twoich wyborów.

Pamiętaj, że nie musisz nikomu tłumaczyć się ze swoich intymnych upodobań ani postawy wobec małżeństwa, rodziny czy życia seksualnego.

4. Kariera zawodowa i praca to twoje własne decyzje

To, jaką drogę wybierzesz w życiu zawodowym, również jest twoją własną sprawą, do której inni nie powinni wtykać nosa. To twoje własne decyzje, które podjąłeś mając na względzie swoje zainteresowania i przyszłość.

Nie musisz nikomu tłumaczyć się z tego, dlaczego wybrałeś tę a nie inną formę utrzymania, studia czy karierę zawodową. Bez względu na twój wiek, decyzje w tej kwestii należą tylko i wyłącznie do ciebie. Nikt tak jak ty nie wie, czego pragniesz w życiu i co może cię uszczęśliwić. 

  • Chociaż każdy z nas niejednokrotnie w życiu zmaga się z poczuciem winy i rozczarowania wobec najbliższych, powinniśmy zawsze stawiać własne dobro na pierwszym miejscu.
  • Każda decyzja powinna płynąć z twojego wnętrza, z serca i duszy. Pamiętaj, że osiągniesz szczęście tylko wtedy, gdy będziesz robił to, co kochasz i podejmował swoje własne decyzje.

5. Przekonania religijne

Twoje przekonania religijne nigdy nie powinny stać się przedmiotem krytyki bądź oceny innych. Bez względu na to, w co wierzysz, nie powinieneś nikomu tłumaczyć się ze swoich wyborów. Nawet to, że nie w nic nie wierzysz, nikomu nie powinno przeszkadzać.

Dobrzy i otwarci na odmienność ludzie są w stanie zaakceptować twoją wizję świata bez oceniania, krytyki i robienia problemu z niczego.

6. Koncepcja odnośnie związku uczuciowego

Idea życia z kimś pod jednym dachem może ci odpowiadać bądź nie. Możesz chcieć mieszkać sam, nie brać ślubu, nie zakładać rodziny… Każdy z nas ma swoją własną wizję świata i istnieje wiele sposobów na pełne i szczęśliwe życie.

Dlaczego niektóre z nich są prawidłowe a inne nie? Bo tak postanowiła większość społeczeństwa? Kto ustanowił, że to jest dobre, a to złe? Otóż wszystko jest dobre – tyle ile ludzi na świecie, tyle różnych dróg i wszystkie są prawidłowe.

7. Życiowe decyzje: Świadoma izolacja od ludzi

Jeśli należysz do grona ludzi ceniących spokój i lubiących samotność, nie musisz nikomu się z tego tłumaczyć. Fakt ten wcale nie oznacza, że jesteś nietowarzyski, egoistyczny i introwertyczny. Po prostu dobrze czujesz się w swoim towarzystwie, masz czas na realizowanie swoich zainteresowań, snucia nowych planów, robienie tego, co kochasz…

Biegnąca dziewczynka po łącw i jej życiowe decyzje

Warto uświadomić sobie, że nie wszyscy ludzie są tacy sami. Jedni wolą spędzać wieczory z książką i ciepłą herbatą a inni nie wyobrażają sobie spędzenia w samotności nawet jednej godziny i nieustannie potrzebują towarzystwa.

Jeśli komuś odmawiasz wspólnego spędzania czasu wcale nie oznacza to, że jesteś przygnębiony, obrażony czy nietowarzyski. Zwyczajnie lubisz samotność i świadomie decydujesz o tym, ile czasu chcesz poświęcić innym.

Na zakończenie

Najważniejsze jest to, abyś umiał żyć swoim życiem i na swój własny, wymarzony sposób. Podejmuj swoje własne decyzje i nikomu się z nich nie tłumacz. Uwierz w to, co czujesz i myślisz. Nie pozwól, by ktokolwiek wpłynął na twój sposób myślenia i podciął ci skrzydła. W rzeczywistości to, co myślą inni, nie powinno mieć dla ciebie żadnego znaczenia.

Każdy z nas powinien iść w życiu własną drogą, samodzielnie i świadomie obraną. Prawda, błędy, nieoczekiwane wydarzenia – to koleje życia, które przytrafiają się każdemu. Oczywiście rady najbliższych przyjaciół są cenne, jednak nigdy nie powinny one stanowić fundamentów twoich najważniejszych życiowych decyzji.

Tylko ty wiesz, co jest dla ciebie najlepsze i nikt, nawet największa mądrala w twoim otoczeniu nie wie, czego rzeczywiście potrzebujesz do szczęścia. Przejęcie całkowitej kontroli nad życiem jest pierwszym krokiem do szczęścia. Nie musisz nikomu się tłumaczyć. Taka postawa umacnia poczucie własnej wartości i miłość do własnej osoby.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.