Dzieci - 5 oznak, że nie jesteś jeszcze gotowa

Zanim postanowimy mieć dzieci, należy zapytać siebie o wiele ważnych związanych z tym kwestii. Macierzyństwo bowiem jest synonimem szczęścia, ale też poświęcenia i rezygnacji z wielu rzeczy.
Dzieci - 5 oznak, że nie jesteś jeszcze gotowa

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Posiadanie dzieci oraz ich wychowywanie jest kwestią na tyle delikatną, że zazwyczaj nie poruszamy tego tematu ze wszystkimi osobami w naszym otoczeniu. Jest tak między innymi dlatego, że istnieją na ten temat najróżniejsze opinie, poglądy i wierzenia.

Ma na to wpływ wiele czynników, między innymi nasze wychowanie, kontekst rozmowy, kultura, z jakiej pochodzimy, a nawet wyznawane przez nas poglądy religijne.

Temat posiadania dzieci zdecydowanie nie jest czymś, o czym możemy rozmawiać otwarcie, zawsze, wszędzie i ze wszystkimi. Nawet w dzisiejszych czasach istnieją jeszcze osoby o bardzo sztywnych poglądach, które bardzo ściśle przywiązują się do związanych z tym kwestii “etycznych” i “moralnych”.

Dlatego też – aby uwolnić się od niepotrzebnego wpływu i związanego z nim zamieszania – kwestię tego, czy posiadać dzieci, czy jeszcze nie, należy przemyśleć w samotności i na spokojnie.

Jeżeli mamy partnera, a nasz związek jest poważny i stabilny, temat zasługuje na poważną dyskusję. Należy przy tym zachować otwartość umysłu i szanować cudze poglądy, marzenia oraz przekonania. Jedynie bowiem bez złości i napięć będziemy w stanie dojść w tej kwestii do zdrowego porozumienia.

Okazuje się bowiem, że jeżeli jesteśmy w związku z osobą, która marzy o posiadaniu dzieci w bliższej lub dalszej przyszłości, nawet najmniejszy objaw niechęci do dzieci z naszej strony może stać się przyczyną poważnych problemów i nieporozumień.

Nie chodzi jednak o to, aby chronić się przed zajściem w ciążę tylko dlatego, że ktoś nie chce mieć dzieci. Kwestia jest znacznie poważniejsza.

Dlatego też w dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą serią objawów, głębszych i płytszych, które pokazują, że nie jesteś jeszcze gotowa na macierzyństwo.

Koniecznie przeczytaj i przeanalizuj z otwartym umysłem.

Oznaki, że nie jesteś jeszcze gotowa, by mieć dzieci

1. Kochasz spokój

Kobieta relaksuje się na sofie

Oczywiste jest, że każdy z nas jest inny. Choć jako ludzie dzielimy pewne wspólne cechy, zawsze będzie w nas coś, co odróżnia nas od innych.

Tak właśnie mają się sprawy ze spokojem i naszym nastawieniem do niego. Istnieją bowiem rozmaite rodzaje spokoju i odmienne drogi, jakimi go osiągamy.

  • Jeżeli należysz do osób, które łączą spokój z ciszą i bezruchem, prawdopodobnie posiadanie dzieci to nie coś dla Ciebie. Przynajmniej nie na teraz.
  • Bez cienia wątpliwości, jest to poważny i autentyczny powód dla tego, by nie mieć dzieci. Jeżeli pragniesz ciszy i spokoju, możesz nie być w stanie znieść dziecka płaczącego w dzień i w nocy.

2. Lubisz czytać

Jeśli chodzi o czytanie, najlepiej jest to robić, gdy dookoła panuje spokój i cisza. Stąd też ten powód, by nie decydować się jeszcze na macierzyństwo jest ściśle powiązany z poprzednim, który opisywaliśmy.

Ogólnie rzecz biorąc, osoby, które kochają książki, poszukują przestrzeni spokojnych i cichych.

Podstawowym tego przykładem jest biblioteka, wewnątrz której świętą zasadą jest utrzymywanie ciszy. Im głębsza ona jest, tym lepiej.

Bardzo skomplikowane – wręcz niemożliwe – wydaje się, żeby dziecko przyczyniło się do utrzymywania ciszy w domu. Zwłaszcza, jeśli jest jeszcze małe. Prawda jest taka, że przyjmując na siebie przywilej macierzyństwa przynajmniej na jakiś czas rezygnujemy z przyjemności czytania.

Jeżeli tak właśnie jest w Twoim przypadku i uważasz się za mola książkowego, może lepiej jeszcze poczekać z posiadaniem dzieci.

3. Zwyczajnie nie lubisz dzieci

Gdy czytasz ten nagłówek, od razu nasuwa się myśl, że nie ma chyba większego powodu, żeby nie mieć dzieci.

Nie ma sensu zmuszać się do macierzyństwa, jeżeli najzwyczajniej nie czujesz empatii w stosunku do dzieci ani nie masz ochoty na ich obecność w Twoim życiu.

Dzieci grają w pokoju

Jeżeli nie chcesz mieć dzieci właśnie z tego powodu, nie oznacza to wcale, że ich nienawidzisz albo że coś z Tobą nie tak. Najzwyczajniej w świecie, niektórym osobom nie odpowiada ich obecność.

W jaki sposób rozpoznać u siebie ten objaw? Kiedy na przykład członek rodziny zostawia u nas swoje dziecko, nie wiemy, co z ni zrobić. Nie umiemy się z nim bawić, zajmować się nim, a nawet się z nim porozumieć. Po prostu nie ma chemii.

W takiej sytuacji posiadanie własnego dziecka niekoniecznie będzie wskazane.

4. Na myśl o ciąży jesteś przerażona

Bywa, że widząc ciężarną kobietę jesteś przestraszona i nie wyobrażasz sobie być w takiej samej sytuacji. Gdy kobieta jest w ciąży, osoby w jej otoczeniu zwykle traktuje ją czule i troskliwie.

Bywa jednak, że zamiast takiej reakcji, czujemy swego rodzaju odrzut. Nie chcemy znaleźć się w takim stanie, a już tym bardziej mieć dziecka.

Niektóre kobiety oprócz niechęci do ciąży czują wręcz niechęć, strach czy przerażenie. Jeżeli i Ty żywisz takie uczucia, nie jest to u Ciebie moment na posiadanie dzieci.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Ciąża i stany emocjonalne przyszłej mamy

5. Masz niestabilną sytuację finansową

Mama z córką

Bycie matką jest wspaniałe i wzbogacające. Jeszcze szczęśliwsze, jeśli mamy więcej, niż jedno dziecko biegające radośnie po domu.

Istnieje jednak coś, co niszczy tę piękną fantazję. Jednym z powodów, dla których ludzie rezygnują z posiadania dzieci jest niestabilna sytuacja ekonomiczna. Sprawia ona, że ciężko jest się ustatkować w tym skomplikowanym świecie.

Gdy nasze finanse nie są ustabilizowane, utrzymywanie i wychowywanie dzieci staje się coraz bardziej skomplikowane. Owszem, istnieją wyjątki, ale generalnie życie dla dzieci w takich rodzinach nie jest łatwe.

Bazując na wszystkich przedstawionych wcześniej faktach, można jasno i otwarcie stwierdzić, że choć posiadanie dzieci jest wielkim przywilejem, nie warto decydować się na nie przed ustanowieniem stabilnego budżetu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.