Ciśnienie krwi - obniż je w 5 minut i bez leków!
Ciśnienie tętnicze krwi to nic innego jak siła napędowa naszego organizmu. Wytwarzana jest przez serce w celu dostarczenia krwi poprzez naczynia krwionośne do innych narządów organizmu. Im wyższe ciśnienie, tym większy wysiłek musi zrealizować nasze serce podczas procesu pompowania krwi.
Jeśli prawidłowo nie kontrolujemy ciśnienia tętniczego krwi, występuje ryzyko pojawienia uszkodzeń naczyń krwionośnych. Może to doprowadzić do poważnych problemów z mięśniem sercowym. Sprawa jest więc poważna.
U osób dorosłych prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 120 mm Hg w przypadku aktywności fizycznej i 80 mm Hg w stanie spoczynku. Ogólnie przyjmuje się, że podwyższone ciśnienie to takie, którego wartości przekraczają 140 / 90 mm Hg.
Bardzo niepokojący bywa fakt, że z początku dolegliwość ta nie przedstawia żadnych konkretnych objawów. To „milczenie” jest jednak zdradliwe i jeśli nie zareagujemy na czas, może okazać się niebezpieczne dla naszego organizmu i przynieść bardzo poważne konsekwencje.
Jak obniżyć ciśnienie w 5 minut? – chińska technika
Znaczna większość osób, u których zdiagnozowano wysokie ciśnienie tętnicze znajduje się pod opieką lekarską. Przyjmują oni specjalne leki, które pozwalają na ustabilizowanie przepływu krwi przez naczynia krwionośne.
Zanim jednak sięgniemy po tabletki, warto poznać alternatywne techniki walki z nadciśnieniem, jakie oferuje nam tradycyjna chińska medycyna. Można nauczyć się naturalnej kontroli ciśnienia krwi. Techniki te nie działają jednak w pojedynkę, zawsze idą w parze ze zdrową i zbilansowaną dietą. Dlatego też będzie wymagana zmiana nawyków.
Według tej starożytnej praktyki poniższa technika szybko i skutecznie pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi.
Punkty nacisku 1 i 2
Punkt nacisku przesuwa się od tylnej części płatka ucha (1) aż do środkowej części obojczyka (2). Wyobraź sobie, że pomiędzy tymi dwoma punktami przebiega niewidzialna linia i zrealizuj na tym odcinku delikatny masaż wykonując nacisk opuszkami palców.
Powtórz 10 razy z każdej strony szyi.
Punkt nacisku 3
Po wykonaniu masażu pokazanych na powyższym zdjęciu punktów 1 i 2, zlokalizuj punkt znajdujący się w odległości pięciu milimetrów od płatka ucha w kierunku nosa. Naciśnij delikatnie ten punkt opuszkami palców, a następnie wykonaj lekki jednominutowy masaż po obydwu stronach.
Zdaniem ekspertów tego typu techniki opierają się na połączeniach między różnymi obszarami ciała, za pomocy których można odblokować przepływ krwi w celu uregulowania nadciśnienia. Dlatego warto spróbować.
Czym uzupełnić tę tradycyjną chińską technikę?
Aby rezultaty tej techniki obniżania ciśnienia krwi były trwałe, konieczna jest zmiana codziennej diety na zdrową i zbilansowaną. Nie bez znaczenia jest też wprowadzenie aktywności fizycznej do naszej rutyny.
Ograniczenie spożycia soli
Nadmiar soli w codziennej diecie jest obecnie jedną z głównych przyczyn nadciśnienia tętniczego krwi. Mamy tu na myśli nie tylko sól dodawaną do potraw, ale przede wszystkim tę ukrytą w przetworzonych produktach.
Dlatego też zawsze należy dokładnie czytać etykiety produktów i wybierać tylko te, które nie zawierają soli lub o niskiej zawartości sodu. Warto wiedzieć, że sól z powodzeniem można zastąpić rozmaitymi ziołami, które doskonale podkreślają smak potraw. Spróbuj!
Spożywanie kwasów omega-3
Regularne spożywanie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 pomaga utrzymać w ryzach poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. To z kolei sprzyja zapobieganiu zatykania się tętnic.
Cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 są:
- Łosoś
- Tuńczyk
- Sardynki
- Śledzie
- Dorsz
- Owoce morza
- Nasiona chia (szałwia hiszpańska)
- Nasiona lnu
- Oliwa z oliwek
Rzuć palenie!
Zawarte w tytoniu toksyczne i silnie stymulujące substancje sprawiają, że ciśnienie krwi wzrasta do poziomów przekraczających normę.
Dlatego właśnie rzucenie palenia nie tylko pomoże utrzymać ciśnienie krwi na prawidłowym poziome. Odgrywa także kluczową rolę w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego i dróg oddechowych.
Zobacz także: Skuteczne rzucenie palenia – kompendium wiedzy
Koniec z nadwagą!
Nadwaga i otyłość to dwa czynniki, które przyczyniają się do zaburzeń pracy serca oraz zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego. Dlatego chcąc zadbać o serce, przyjrzyj się wadze swojego ciała.
Jeśli chcesz zacząć panować nad ciśnieniem w swoich naczyniach krwionośnych, koniecznie powinnaś zredukować masę ciała przynajmniej o 10%. Przy okazji poprawisz krążenie krwi i usuniesz odkładający się w tętnicach cholesterol. Samo zdrowie!
Aktywność fizyczna
Aby prawidłowo zatroszczyć się o zdrowie swojego serca, wystarczy 20-30 minut ćwiczeń dziennie. Mamy tu na myśli aktywność fizyczną, która pobudza krążenie krwi, a tym samym wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn i zapobiega nadciśnieniu tętniczemu krwi. Najpierw zacznij od lżejszych ćwiczeń, a z czasem gdy Twój organizm się przyzwyczai, zwiększysz intensywność.
Przeczytaj koniecznie: Spacer – 30 minut w stronę zdrowia
Zastosuj się do powyższych wskazówek i zacznij cieszyć się zdrowiem i dobrą formą fizyczną już teraz. Dzięki chińskiej technice walki z wysokim ciśnieniem i zdrowym nawykom na co dzień możesz żyć w zdrowiu przez długie lata. Dlatego zacznij zmiany już dzisiaj.
Regularnie kontroluj ciśnienie krwi i nie dopuść do tego, by spadło ono poniżej normy. Pamiętaj, że niedociśnienie tętnicze również jest dolegliwością, którą należy leczyć. Najważniejsze to zachować równowagę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lin GH, Chang WC, Chen KJ, Tsai CC, Hu SY, Chen LL. Effectiveness of Acupressure on the Taichong Acupoint in Lowering Blood Pressure in Patients with Hypertension: A Randomized Clinical Trial. Evid Based Complement Alternat Med. 2016;2016:1549658. doi:10.1155/2016/1549658
- Ceyhan, Ö., Taşcı, S., Elmalı, F., & Doğan, A. (2019). The effect of acupressure on cardiac rhythm and heart rate among patients with atrial fibrillation: The relationship between heart rate and fatigue. Alternative Therapies in Health and Medicine, 25(1), 12–18.
- National Institute of Hypertension (NIH). (2012). What is High Blood Pressure? Retrieved from https://www.acog.org/~/media/For Patients/faq034.pdf?dmc=1&ts=20120730T1500377195 http://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/hbp
- Lin, G.-H., Chang, W.-C., Chen, K.-J., Tsai, C.-C., Hu, S.-Y., & Chen, L.-L. (2016). Effectiveness of Acupressure on the Taichong Acupoint in Lowering Blood Pressure in Patients with Hypertension: A Randomized Clinical Trial. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2016, 1–9. https://doi.org/10.1155/2016/1549658
- Duggan, K. A. (2010, January). Management of hypertension. Medicine Today.
- Ha SK. Dietary salt intake and hypertension. Electrolyte Blood Press. 2014;12(1):7–18. doi:10.5049/EBP.2014.12.1.7
- Vamvakis A, Gkaliagkousi E, Triantafyllou A, Gavriilaki E, Douma S. Beneficial effects of nonpharmacological interventions in the management of essential hypertension. JRSM Cardiovasc Dis. 2017;6:2048004016683891. Published 2017 Jan 1. doi:10.1177/2048004016683891
- Hoshi T, Wissuwa B, Tian Y, et al. Omega-3 fatty acids lower blood pressure by directly activating large-conductance Ca²⁺-dependent K⁺ channels. Proc Natl Acad Sci U S A. 2013;110(12):4816–4821. doi:10.1073/pnas.1221997110