Skuteczne rzucenie palenia – kompendium wiedzy

Palenie tytoniu jest bardzo szkodliwe. Powoduje wiele poważnych chorób – w tym raka.
Skuteczne rzucenie palenia – kompendium wiedzy

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Palenie tytoniu to jeden z najgorszych, najbardziej szkodliwych i niebezpiecznych nawyków jakie można mieć. Niestety jest to też bardzo rozpowszechniony nałóg. Ważne jest więc to, by poznać sposoby na skuteczne rzucenie palenia i zapewnić sobie zdrowie i dobre samopoczucie.

Skuteczne rzucenie palenia nie jest łatwe, ale jest możliwe. Pomimo wielu kampanii prozdrowotnych zakrojonych na szeroką skalę organizowanych przez WHO, liczba palaczy rośnie.

Najprostszy sposób na wykorzystanie właściwości tytoniu

Jako roślina, tytoń jest wykorzystywany od wielu lat do celów leczniczych. W przeszłości wierzono, że ma on wiele właściwości korzystnych dla ludzkiego organizmu.

Jednakże metodą spożycia tytoniu jest głównie palenie go. A to właśnie jest czynnik, który najbardziej Ci szkodzi. Wdychanie dymu tytoniowego prowadzi do pojawienia się poważnych, nieprzyjemnych skutków ubocznych.

To powoduje wiele potencjalnych nieporozumień. Jednak przeprowadzono różne badania, których celem była zmiana myślenia o tytoniu. Tak więc w dzisiejszych czasach tytoń znany jest jako jedna z najgroźniejszych substancji na świecie. Palenie papierosów jest jedną z głównych przyczyn zgonów.

Najprostszą metodą wykorzystywania tytoniu jest palenie papierosów, które jest legalne niemalże na całym świecie.

Problem tkwi w głównym składniku – nikotynie. To właśnie ona utrudnia skuteczne rzucenie palenia. Każdy kto jej używa, silnie się od niej uzależnia. Co więcej, zbyt wysoka dawka może prowadzić do pojawienia się różnorodnych problemów.

Zagrożenia związane z paleniem

Większość negatywnych aspektów związanych z tytoniem odnosi się do tego, że palenie papierosów jest proste i legalne. Z drugiej strony, palenie wiąże się z szeregiem poważnych problemów, o których nie należy zapominać. To właśnie świadomość ryzyka może pomóc Ci rzucić nałóg. Skuteczne rzucenie palenia to przede wszystkim odpowiednia motywacja.

Skuteczne rzucenie palenia nie jest łatwe – ale zdecydowanie jest możliwe!

Oto najczęstsze choroby i problemy wywoływane paleniem papierosów:

 • Przewlekłe zapalenie oskrzeli
 • Ryzyko miażdżycy
 • Wysokie ryzyko zachowania na zapalenie dziąseł i choroby dziąseł
 • Osłabienie układu sercowo-naczyniowego
 • Ryzyko raka (zwłaszcza płuc)

Skuteczne rzucenie palenia: odpowiednia motywacja

Jak już wspominaliśmy, istnieje wiele przykładów czynników ryzyka związanych z paleniem papierosów. I to właśnie może służyć jako motywacja ułatwiająca skuteczne rzucenie palenia. Oczywiste jest to, że zmiana nawyku, czy to dobrego czy złego, jest trudna i może być bardzo frustrująca. Dlatego skuteczne rzucenie palenia wymaga spokoju i metodycznego podejścia.

Poznaj więc najlepsze czynniki motywacyjne które sprawią, że będziesz chciała rzucić palenie już od dziś!

Skuteczne rzucenie palenia zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci

Ten czynnik zależy także częściowo od wieku osoby palącej. Wśród młodszych osób, efekt będzie w tym zakresie znacznie większy.

Twoje zdrowie znacznie się poprawi jeśli rzucisz palenie.
 • Na przykład, kiedy osoba mająca 30 lat decyduje się na rzucenie palenia, ryzyko przedwczesnej śmierci spada aż o 90%
 • Natomiast w przypadku osoby sześćdziesięcioletniej, ryzyko przedwczesnej śmierci spada o 30%.

Pomimo tego typu wyliczeń, tak naprawdę wiek w jakim decydujemy się na rzucenie palenia nie ma znaczenia. Nigdy nie jest za późno a skuteczne rzucenie palenia raz na zawsze przyniesie odczuwalne korzyści każdemu.

Mnóstwo dobrych efektów

Zmniejszone ryzyko przedwczesnej śmierci to nie jedyna korzyść, którą da Ci pozbycie się nałogu. Pomyśl też o pozytywnych aspektach, które zyskasz. Oto czym będziesz mogła cieszyć się jeśli zdecydujesz się na rzucenie palenia:

 • Lepsze krążenie krwi
 • Stymulacja pracy płuc
 • Uniknięcie ryzyka nadciśnienia
 • Zmniejszone ryzyko zachorowania na raka, zwłaszcza płuc
 • Lepsze ogólne zdrowie i samopoczucie
 • Lepiej wyglądająca skóra dzięki poprawie funkcjonowania komórek

Skuteczne rzucenie palenia: korzyści pośrednie

Pierwsza kwestia o której myślimy kiedy zaczynamy relacje z nowo poznanymi osobami to bycie akceptowanym. A więc dobrze byłoby być przyjętym do nowego grona bez zastrzeżeń.

A jednak palacze nie są widziani w korzystnym świetle. Można nawet powiedzieć, że większość ludzi nie czuje się komfortowo w towarzystwie osoby palącej.

Rzucenie palenia przynosi także korzyści pośrednie.

Niech więc silną motywacją do rzucenia palenia będzie dla Ciebie też to, że Twoje kontakty z ludźmi będą znacznie lepsze kiedy pozbędziesz się szkodliwego nawyku. Osoby z Twojego otoczenia będą także wdzięczne, ponieważ odniosą one odczuwalne korzyści:

 • Bierni palacze nie będą ponosili ryzyka zachorowania na choroby wywoływane dymem tytoniowym.
 • Znacznie spadnie też ryzyko wystąpienia infekcji ucha.
 • Środowisko będzie zdrowsze i przyjemniejsze.
 • Dym nie będzie drażnił osób chorych na grypę i alergików.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.