Spacer - 30 minut w stronę zdrowia!

Spacer to jednen z najprostszych sposobów na zachowanie aktywności fizycznej, który przyczynia się do poprawienia wielu aspektów naszego życia. Pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów, a także chroni nas przed zaburzeniami, które są następstwem depresji.
Spacer - 30 minut w stronę zdrowia!

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2022

Być może o tym nie wiedziałaś, ale spacer jest jednym z najlepszych ćwiczeń, które bez trudu możemy wykonywać każdego dnia. Gdy spacer na stałe wejdzie nam w zwyczaj, nie pozostanie to bez znaczenia dla stanu naszego zdrowia.

Jedno z badań dowodzi, że 40 % dorosłych prowadzi siedzący tryb życia i liczba ta stale rośnie. Wynika to z postępu technologicznego, który sprawia, że codzienne zajęcia stają się łatwiejsze do wykonania. Jednakże odbija się to w negatywny sposób na naszym zdrowiu. Spacer to świetne remedium na zasiedzenie.

Spacer to jeden z łatwiejszych sposobów rozpoczęcia naszej codziennej aktywności fizycznej. Wśród płynących z niego korzyści należy wymienić bezpośrednie działanie na mięśnie, a także stymulacja spalania tkanki tłuszczowej.

Największe korzyści odniesiemy, gdy skupiamy się wyłącznie na marszu, raz po raz podnosząc jego tempo. Nie mamy tutaj na myśli zwykłej przechadzki. Z czasem oddziaływanie marszu na nasze ciało staje się coraz słabsze.

Dlatego niezbędne jest, by spacer stał się Twoim codziennym zwyczajem. Wyznacz sobie cel w postaci 30 minut takiej aktywności, a następnie każdego dnia podwyższaj tempo marszu. Jakie korzyści odniesiesz idąc na spacer każdego dnia?

Spacer wzmacnia serce i zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego

Szybki spacer wykonywany każdego dnia przez 30 minut redukuje ryzyko zachorowania na choroby serca i wystąpienia udaru aż o 27 procent.

Kobieta trzyma się za serce

Ten zdrowy zwyczaj pozwala kontrolować nadciśnienie, wspomaga układ krążenia, zmniejsza poziom złego cholesterolu (LDL) i podwyższa poziom tego dobrego (HDL). Podwyższanie tętna natomiast wyraźnie przyczynia się do lepszego stanu serca.

Spacer zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób

Przeprowadzone niedawno badania dowodzą, że osoby maszerujące każdego dnia co najmniej 30 minut, rzadziej zapadają na cukrzycę typu drugiego, astmę i niektóre rodzaje nowotworu. 

Osoby, które mają w zwyczaju aktywność fizyczną są mniej narażone na nowotwór okrężnicy, piersi, a także macicy.

Spacer pozwala kontrolować masę ciała

Szybki spacer każdego dnia, znacznie przyspiesza metabolizm. Oznacza to, że wzmacnia ciało i przygotowuje organizm do spalania większej ilości tkanki tłuszczowej.

Stopy na wadze

Im większe tempo utrzymujesz podczas marszu, tym więcej Twój organizm będzie mógł spalić kalorii. Regularne spacery to najlepsza metoda, by utrzymywać zrównoważoną masę ciała. Ponadto dynamiczny marsz pomaga zwiększyć masę i poprawić rzeźbę mięśni.

W profilaktyce osteoporozy

Maszerując żwawo każdego dnia zapewniasz Twojemu ciału odpowiednią stymulację, a także wzmacniasz kości poprzez zwiększanie ich gęstości.

Ten zdrowy zwyczaj zalecamy zwłaszcza kobietom. Regularne spacery wzmacniają również stawy, znacznie zmniejszając przy tym ryzyko zachorowania na artretyzm.

Spacer wzmacnia nogi, pośladki i brzuch

Gdy będziesz maszerować, utrzymując przy tym odpowiednią postawę ciała, dodatkowo wzmocnisz nogi i ujędrnisz skórę. Podobne efekty zauważysz na pośladkach, które w skutek regularności w ćwiczeniach z czasem naturalnie się podniosą.

Obwód pośladków - codzienny spacer go zmniejszy

Spacery pomagają też spalić tkankę tłuszczową i przyczyniają się do wzmocnienia mięśni brzucha.

Profilaktyka demencji starczej

Badania dowodzą, że jedna na czternaście osób w wieku powyżej 65. roku życia i jedna na sześć osób w wieku powyżej 80. roku życia zapada na demencję starczą.

Utrzymywanie dobrego zwyczaju żwawych spacerów co najmniej 30 minut każdego dnia pomaga w profilaktyce zanikania funkcji mózgu.

Zwiększa poziom energetyczny

Kiedy maszerujemy, nasze ciało podwyższa aktywność, przyspiesza krążenie i dystrybucję tlenu do każdej komórki naszego organizmu.

To sprawia, że aktywność fizyczna pomaga nam być jeszcze bardziej aktywnymi, zwalcza spadki energetyczne występujące po obiedzie i pomaga utrzymać aktywność na wysokim poziomie.

Zwalcza depresję

Badania wyraźnie wskazują, że maszerowanie każdego dnia przez co najmniej 30 minut stanowi doskonałą terapię, pozwalającą zwalczać depresję i wszystkie jej symptomy.

Kobieta cierpiąca na depresję

Taka wzmożona aktywność pomaga przy wyjściu z depresji, a także działa profilaktycznie.

Zapobiega otyłości i występowaniu cellulitu

Regularne szybkie spacery przyspieszają metabolizm, a co za tym idzie pomagają organizmowi w usuwaniu toksyn i zbędnej tkanki tłuszczowej, zapobiegając otyłości. Ponadto, spacery pomagają kontrolować zatrzymywanie płynów w organizmie, pobudzają krążenie i w efekcie zapobiegają tworzeniu się cellulitu.

Poprawia jakość życia seksualnego

Jak powszechnie wiadomo, regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych nie pozostaje bez znaczenia dla jakości naszego życia seksualnego.

Ostatnio badania przeprowadzone wśród kobiet w wieku od 45 do 55 lat dowodzą, że codzienny spacer trwający co najmniej 30 minut, pobudza zarówno popęd płciowy, jak również polepsza jakość życia seksualnego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.