Nowotwór piersi - Co koniecznie musisz o nim wiedzieć?
Nowotwór piersi to jeden z nowotworów najczęściej dotykających kobiet. Szacuje się, że każdego roku ofiarami tej choroby są miliony kobiet. Istnieje wiele różnych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu, niezależnie jednak od przyczyn, wczesna diagnoza jest kluczem do skutecznego – nawet całkowitego – wyleczenia.
Lekarze oraz przedstawiciele organizacji szerzących wiedzę o tej chorobie, zalecają przeprowadzanie samobadania piersi, a także regularne poddawanie się badaniu mammograficznemu. Są to najskuteczniejsze metody wykrywania nowotworów tego typu, dzięki czemu w porę można rozpocząć leczenie i powstrzymać rozwój choroby.
Mimo coraz większej świadomości na temat nowotworów w społeczeństwie, wciąż pokutuje na ich temat wiele mitów. Dlatego też w dzisiejszym artykule zajmiemy się tym, co należy wiedzieć o nowotworze piersi.
Nowotwór piersi a statystyki
- Obecnie zachorowalność na raka piersi to jedna z najwyższych spośród wszystkich rodzajów nowotworów i jest to jedna z głównych przyczyn zgonów u kobiet. Na szczęście jest to jednak także jedna z najbardziej uleczalnych chorób nowotworowych.
- Tylko przez ostatnie 5 lat, aż 4,4 milionom kobiet ze zdiagnozowanym nowotworem piersi udało się przeżyć.
- Każdego roku u ponad miliona kobiet wykrywa się nowotwór piersi. Liczba ta stanowi 10% wszystkich wykrywanych nowotworów oraz 23% nowotworów wykrywanych u kobiet.
- Co roku nowotwór piersi jest przyczyną zgonu 410 tysięcy kobiet, co stanowi 14% wszystkich zgonów związanych z chorobami nowotworowymi i 1,6% wszystkich zgonów w populacji kobiet.
- Najbardziej zagrożone zachorowaniem są kobiety powyżej 45 roku życia, w których rodzinach zdarzały się przypadki nowotworów oraz te, które rozpoczęły miesiączkowanie przed 12 rokiem życia, a menopauza – przed 55 rokiem życia.
- Dziedziczne przyczyny zachorowania szacuje się na 5-10%.
Przeczytaj również: Nanocząsteczki zwalczające raka są w liściach herbaty!
Jak rozpoznać nowotwór piersi?
Tak jak i inne choroby nowotworowe, nowotwór piersi nie daje początkowo żadnych objawów. Pierwsze niepokojące symptomy towarzyszą dopiero rozwojowi choroby. Istnieje jednak krótka lista rzeczy, które warto mieć na uwadze, by wykryć nowotwór na czas:
- Pierwszym objawem mogą być guzki i zgrubienia w piersi oraz pod pachami. Nie są one bolesne i nie zwracają na siebie uwagi, jednak łatwo wykryć je podczas samodzielnego badania lub mammografii.
- Guzki te nie muszą oznaczać choroby nowotworowej i mogą sygnalizować zupełnie inny problem zdrowotny, należy więc jak najszybciej udać się do lekarza, aby uzyskać prawidłową diagnozę.
- Zwracaj uwagę na wszelkie zmiany w kształcie, rozmiarze i kolorze piersi, przede wszystkim na zaczerwienienie skóry, bruzdy czy zmarszczki.
- Alarmującym sygnałem jest także wydzielina lub krwawienie z brodawki.
Zobacz także: Diagnoza nowotworu – jak przyjąć tę wiadomość?
Jak zapobiegać i diagnozować nowotwór?
W zapobieganiu chorobom nowotworowym kluczowy jest zdrowy styl życia i dieta. Niektóre produkty mają działanie przeciwnowotworowe, warto więc włączyć je do swojego codziennego jadłospisu. Są to przede wszystkim warzyw i owoce.
Dodatkowo warto pić też dużo wody i unikać takich czynników ryzyka jak palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy siedzący tryb życia. Niektórzy specjaliści zalecają także stosowanie leku o nazwie tamoxifen, zwłaszcza kobietom powyżej 35 roku życia, u których ryzyko wystąpienia nowotworu jest duże.
Aby jak najwcześniej wykryć pierwsze objawy nowotworu, należy co najmniej raz w miesiącu przeprowadzać samodzielne badanie piersi. Badanie to należy wykonywać po menstruacji, a w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących zmian, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
W przypadku kobiet po 40 roku życia, powinny one poddawać się badaniu mammograficznemu raz na rok lub raz na dwa lata, co jest dodatkową metodą zapobiegania i wykrywania nowotworu.