Pierwsze objawy raka piersi-naucz się je rozpoznawać

Rak piersi może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn, chociaż występuje dużo częściej u kobiet, ze względu na kwestie hormonalne. Wczesna diagnoza jest podstawą, aby móc zacząć działać na czas.
Pierwsze objawy raka piersi-naucz się je rozpoznawać

Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia, 2019

Kiedy mówi się o raku, niezależnie od jego typu, pierwszą reakcją jest zazwyczaj strach. Oczywiście chodzi o bardzo poważną chorobę. Ale obecnie osoby cierpiące na raka mogą mieć dużo większe szanse przeżycia. Szczególnie jeśli na czas poddadzą się odpowiedniemu leczeniu.  Samodzielne badanie piersi jest niezwykle ważne, aby uniknąć raka piersi.  Z tego powodu powinnaś przeprowadzać je regularnie.

W ten sposób możesz na czas wykryć jakiekolwiek zgrubienia obecne w Twoich piersiach. Potem skonsultuj je z lekarzem, który oceni ich niebezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, że wykryte zmiany nie zawsze świadczą o obecności raka. Ale najlepszą opcją jest wiedzieć jak najwcześniej czym są i jakie zagrożenie za sobą niosą.Wczesna diagnoza może uchronić cię od raka piersi.

Mężczyźni również mogą zostać dotknięci tą chorobą. Niemniej jednak, w większości przypadków i ze względów hormonalnych dotyczy ona przede wszystkim kobiet. Dlatego też nie słyszy się często o raku piersi u mężczyzn. Chociaż ten również występuje.

W tym artykule opiszemy pierwsze objawy raka piersi. Pamiętaj, że naszym celem nie jest Cię niepokoić. Chcemy tylko pomóc ci rozpoznać najważniejsze symptomy choroby. Tak żebyś mogła jak najszybciej zareagować. Oraz by Twoje możliwości wyzdrowienia były dużo większe niż w przypadkach zbyt późnego rozpoznania choroby.

 Pierwsze objawy raka piersi

Do pierwszych objawów raka piersi należą guzy, które mogą pojawić się na piersiach lub też pod pachami. Aby je wyczuć powinnaś przeprowadzić samodzielne badanie piersi. Pamiętaj, aby go przeprowadzić po zakończeniu menstruacji, ponieważ przed i po okresie piersi mogą być napuchnięte, co utrudnia prawidłowe badanie.

Poza tym, powinny zwrócić twoją uwagę wgłębienie w skórze piersi lub też na brodawkach. Jeśli na brodawkach skóra stała się łuskowata, może to być kolejny sygnał ostrzegawczy. Również pojawienie się wydzieliny może być znakiem niebezpiecznych zmian.

Bardzo ważne jest, by nie wpadać w panikę. Zauważenie niektórych objawów raka nie musi koniecznie oznaczać, że cierpimy na tę chorobę. Niemniej jednak, zawsze trzeba być odpowiedzialnym i zauważone zmiany skonsultować z lekarzem, zwiększając tym samym szansę na trafną diagnozę i unikając zbyt późnego wykrycia raka piersi. Z tego powodu zaleca się również regularne kontrole medyczne. W zależności od tego, co radzi lekarz, mogą być ono roczne lub co 6 miesięcy.

Nowotwór piersi

Większość z nas konsultuje się z lekarzem tylko wtedy, kiedy objawy jakiejś choroby są bardzo wyraźne i poważne. Niemniej jednak, jest to bardzo zły zwyczaj, gdyż regularne kontrole mogą decydować o życiu lub śmierci pacjenta. Bardzo często chorobę rozpoznaje się właśnie podczas takich rutynowych wizyt, a nie przez konkretne objawy.

Poza tym, jest bardzo ważne, aby poznać czynniki, które zwiększają ryzyko raka piersi i decydują o tym, że pewne osoby mogą być bardziej zagrożone niż inne.

Rak piersi – czynniki zwiększające ryzyko jego występowania:

  • Płeć: sam fakt bycia kobietą zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, a to za sprawą hormonów, jak już wspominaliśmy na początku tego artykułu,
  • Wiek: wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko zachorowania na raka piersi. Choroba ta dotyka, w większości przypadków, kobiety, które ukończyły 45 rok życia, ale zdarzają się również przypadki zachorowań w młodszym wieku.
  • Czynniki genetyczne: mutacje lub wady genetyczne mogą powodować wystąpienie tej choroby.
    Wstążeczka symbolizująca nowotwory piersi
  • Inne czynniki: czynniki takie jak nadwaga, siedzący tryb życia czy nieodpowiednia dieta zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi.
  • Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest kolejnym czynnikiem ryzyka.
  • Spożywanie napojów alkoholowych również może przyczynić się do pojawienia się choroby.

Trzeba zaznaczyć, że zarówno objawy, jak i czynniki zwiększające ryzyko raka piersi są względne. Możliwe jest, że osoba będzie cierpieć na raka piersi. I nie zauważy wcześniej żadnych niepokojących objawów. A jednocześnie u osoby należącej do grupy ryzyka, u której pojawia się wiele czynników zwiększających możliwość zachorowania na raka piersi, nie wykryje się żadnych negatywnych zmian.

Mimo wszystko, jak już wcześniej zaznaczyliśmy, jest niezwykle ważne znać pierwsze objawy raka piersi i czynniki ryzyka, aby w obliczu jakichkolwiek nieprawidłowości skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie kroki.

Pamiętaj: wczesna diagnoza może uratować życie

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jassem, J., Krzakowski, M., Bobek-Billewicz, B., Duchnowska, R., Jeziorski, A., Olszewski, W., … Tchórzewska-Korba, H. (2014). Rak piersi. Zalecenia Postępowania Diagnostyczno-Terapeutycznego w Nowotworach Złośliwych. https://doi.org/10.1007/s00432-010-0762-6
  • Mazur-Roszak, M., Litwiniuk, M., & Grodecka-Gazdecka, S. (2010). Otyłość a rak piersi. Współczesna Onkologia. https://doi.org/10.5114/wo.2010.14436

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.