Nowotwory – 8 często ignorowanych objawów

· Listopad 10, 2017
Aby leczenie nowotworu było skuteczne, konieczne jest jak najwcześniejsze jego wykrycie.

Nowotwory to poważne, lecz w większości przypadków, uleczalne choroby. Kluczem wyleczenia choroby nowotworowej jest jednak wczesne wykrycie, a to z kolei możliwe jest tylko, gdy w porę odpowiednio zinterpretujemy doskwierające nam objawy.

Umiejętność obserwowania i wsłuchiwania się w sygnały wysyłane nam przez nasze ciało, jest niezwykle ważna w profilaktyce chorób nowotworowych. Niestety istnieje wiele symptomów, które są przez nas ignorowane, mimo że często kryją się za nimi właśnie nowotwory. 

Nowotwory bardzo często objawiają się w dość nieoczywisty lub wręcz błahy sposób. Wiele osób ignoruje więc nawet najbardziej uciążliwe i nawracające objawy, sądząc, że kryją się za nimi tak prozaiczne przyczyny jak przeziębienie, niestrawność czy alergia.

W rzeczywistości jednak wiele takich niepozornych symptomów to pierwszy sygnał ostrzegawczy, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Koniecznie czytaj dalej i poznaj 8 najczęściej ignorowanych objawów chorób nowotworowych.

Przewlekły katar lub kaszel

Jeśli cierpisz na przewlekły katar lub kaszel, oczywiście może świadczyć to o obniżonej odporności organizmu i większej podatności na infekcje i przeziębienia. Zdarza się jednak, że te pozornie błahe objawy mówią nam o czymś o wiele poważniejszym.

Co możesz zrobić? Jeśli katar lub kaszel towarzyszą Ci na co dzień, najlepiej będzie udać się do lekarza. W wielu przypadkach za tymi prozaicznymi objawami kryć się mogą bowiem nowotwory krtani, gardła czy płuc. Pamiętaj także, że rak płuc to nie tylko domena palaczy, więc nawet jeśli nie palisz wciąż możesz znajdować się w grupie ryzyka.

Ciągłe zmęczenie

Przewlekłe zmęczenie może świadczyć o takich niegroźnych dolegliwościach jak niedobór żelaza, jednak nie warto ignorować tego objawu. Może kryć się za nim bowiem o wiele poważniejsze schorzenie – na przykład białaczka, czyli nowotwór krwi.

Smutny mężczyzna

Jeśli z nieznanej przyczyny ciągle doskwiera Ci osłabienie i przemęczenie, udaj się do lekarza, który na pewno zleci odpowiednie badania.

Plamienia w środku cyklu

Jeżeli zaobserwujesz plamienia czy też krwawienie poza menstruacją, warto od razu udać się do ginekologa. Często plamienia są pierwszym objawem nowotworów kobiecych, konkretniej raka macicy. Z kolei jeżeli krew pojawia się w kale, może to świadczyć o nowotworach okrężnicy i jelita grubego.

Zmiany skórne i przebarwienia

Na ciele każdego z nas można zaobserwować pieprzyki, piegi i przebarwienia.

Pieprzyki

Zazwyczaj nie ma w tym nic złego i nie stanowi to zagrożenia dla naszego zdrowia. Jeśli jednak zauważysz, że na Twojej skórze pojawiły się nowe pieprzyki, a w dodatku stopniowo zmieniają one swój kolor, kształt czy rozmiar, jest to powód, by jak najszybciej udać się dermatologa.

Lekarz z pewnością przeprowadzi szczegółowe badanie, które pozwoli stwierdzić, czy za zmianami skórnymi nie kryje się nowotwór.

Powiększone węzły chłonne

Nowotwory dość często wywołują takie objawy jak powiększenie węzłów chłonnych, tudzież powstawanie niewielkich guzków pod skórą. Czasami mylnie bierzemy je za pieprzyki, pryszcze lub inne niegroźne zmiany skórne.

Okazuje się jednak, że kryć się za nimi mogą takie nowotwory jak:

Badanie piersi a nowotwór

Gdy wykrywamy pod skórą guzek, powiększony węzeł chłonny lub inne zgrubienie, warto udać się do lekarza, który oceni, na ile zmiana ta może mieć podłoże nowotworowe. Im szybciej okaże się, czy cysta lub torbiel jest zmianą nowotworową, tym lepsze rokowania jeśli chodzi o leczenie.

Nowotwory a nagła utrata wagi

Jeżeli w krótkim czasie nagle tracisz na wadze, bez żadnego wyraźnego powodu, może to świadczyć o rozwoju choroby nowotworowej. Najczęściej za nagłą utratą masy ciała kryją się nowotwory takie jak nowotwór trzustki, żołądka, przełyku czy płuc.

Ból w podbrzuszu

Ból menstruacyjny

Jeżeli ból w podbrzuszu, zbliżony do bólu menstruacyjnego, towarzyszy Ci ciągle, niezależnie od momentu cyklu, powinno Cię to skłonić do wizyty u ginekologa. Tego rodzaju objawy mogą świadczyć o bardzo różnych dolegliwościach układu rozrodczego, z nowotworami włącznie.

Ból tego rodzaju może być związany na przykład z nowotworem jajników. Nie warto jednak snuć domysłów – zdecydowanie lepiej będzie jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą!