Zapobieganie nowotworom a świeże owoce i warzywa

Czy jedzenie warzyw i owoców wspomaga profilatktykę antynowotworową?
Zapobieganie nowotworom a świeże owoce i warzywa

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapobieganie nowotworom to ostatnio jeden z najbardziej nagłośnionych tematów. Jest to związane ze znacznym odnotowaniem liczby zachorowań na przestrzeni ostatnich lat. Praktycznie każdy zna kogoś, kto zmagał lub zmaga się z tą chorobą – z różnymi rezultatami. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na diagnozowanie nowotworów – bardzo rozwinęło się w ostatnim czasie.

W ubiegłych latach wiele osób zmarło na raka, nie znając przyczyny. Rak często był mylony z zatrzymaniem krążeniowo-oddechowym, podczas gdy prawdopodobnie to właśnie nowotwór był jedynym winowajcom.

Największym błędem jest myślenie, iż dzięki nowoczesnej aparaturze diagnostycznej XXI wieku mamy większe szanse wyleczenia. Dlatego zapobieganie nowotworom interesuje wiele osób. Niektórzy twierdzą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby jest jedzenie warzyw i owoców. Ale czy tak jest w rzeczywistości?

Zapobieganie nowotworom a jedzenie owoców

Biologiczną przyczyną raka są mutacje zachodzące w komórkach. Zapobieganie nowotworom polega między innymi na powstrzymywaniu tych mutacji. W tym celu warto spożywać antyoksydanty. Ich zadaniem jest zapobieganie oksydacji, czyli utlenianiu się komórek. W ten sposób zapobiegamy mutacjom komórkowym, a także przedwczesnemu starzeniu.

Owoce są bogate w przeciwutleniacze; mają jednak jedną wadę – zawierają sporo cukrów prostych. Jest to problem, ponieważ rak karmi się cukrem, dzięki któremu może się rozwijać.

owoce jagodowe a zapobieganie nowotworom

W związku z tym nie wszystkie owoce nadają się do specjalistycznych diet. Przed włączeniem owoców do naszej diety najlepiej skonsultować się z dietetykiem. Poniżej znajduje się lista owoców, które wykazują najlepsze właściwości w zapobieganiu chorobom nowotworowym:

  • Kokos: zawiera niewiele cukru, co sprawia, że można bez problemu włączyć go do diety antynowotworowej. Poza tym jest bogaty w wartościowe tłuszcze. Ten rodzaj tłuszczu pomaga rozbijać cząsteczki pożywienia. Do trawienia pokarmu potrzebujesz dużo energii produkowanej przez komórki Twojego ciała, co jest dla nich męczące. Zdrowe tłuszcze zawarte w kokosie wspomagają procesy trawienne, odciążając tym samym komórki. Ponadto szybciej wydalasz z organizmu szkodliwe substancje.
  • Pigwa: ten owoc zawiera spore ilości witaminy C, podobnie jak owoce cytrusowe, co sprawia, że doskonale oddziałuje na pracę układu odpornościowegoDzięki witaminie C Twój organizm będzie lepiej radził sobie z niepożądanymi substancjami przedostającymi się do jego wnętrza.
  • Owoce jagodowe: zwłaszcza ich czerwona odmiana ma wiele właściwości zdrowotnych. Oprócz tego wyróżniają je dwie niezwykle pożądane w diecie antynowotworowej cechy – mają niski indeks glikemiczny i zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy. Dlatego czerwone owoce jagodowe zaleca się jeść codziennie.

Profilaktyka antynowotworowa a jedzenie warzyw

W poprzedniej części wspomnieliśmy, jak ważna w zapobieganiu nowotworom jest sprawna praca układu trawiennego. Opisaliśmy, że praca ta dzieli się na dwie fazy – wysiłek włożony w trawienie pokarmów i wydalanie toksyn.

Ze względu na wysoką zawartość błonnika,  który pomaga w rozkładzie żywności, warzywa mogą poprawić oba te aspekty pracy układu trawiennego. Nie wspominając o tym, że, podobnie jak owoce, warzywa również są po brzegi wypełnione przeciwutleniaczami.

różne warzywa a zapobieganie nowotworom

Oto kilka warzyw, które wykazują najlepsze właściwości w walce z rakiem:

  • Szpinak: właściwie wszystkie zielone warzywa liściaste są wskazane w profilaktyce raka. Przede wszystkim są bogate we flawonoidy i błonnik. W dodatku wykazują właściwości przeciwzapalne oraz dostarczają organizmowi przeciwutleniaczy niezbędnych do zwalczania wolnych rodników.
  • Warzywa kapustne: w tym kalafior, brokuły lub inne podobne warzywa. Oprócz wyżej wymienionych składników zawierają one także takie, których nie wymieniliśmy: izotiocyjaniany. Najbardziej godną uwagi właściwością warzyw kapustnych jest ich zdolność do ochrony komórek. Mogą dezaktywować czynniki rakotwórcze.
  • Marchew jest jednym z najbardziej złożonych warzyw. Zawiera imponującą ilość witamin i minerałów. Dlatego warto włączyć ją do codziennej diety, ponieważ doskonale odżywia ciało, a tym samym może zapobiegać rakowi.

Postaraj się zapamiętać te trzy czynniki: cukier, przeciwutleniacze i błonnik. Jeśli przejmiesz nad nimi kontrolę, znacznie poprawisz swoje zdrowie. Pamiętaj jednak, że wciąż wiele nie wiemy o raku. W grę wchodzi genetyka, a także czynniki środowiskowe i emocjonalne.

Mając to na uwadze, pamiętaj, że dieta to tylko jedna z rzeczy o którą powinieneś się zatroszczyć. Ważne jest, aby uświadomić sobie, że pomimo Twoich najlepszych starań, rak wciąż może się u Ciebie rozwinąć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.