Przybieranie na wadze z wiekiem - przyczyny i profilaktyka

Od momentu osiągnięcia pewnego wieku, bardzo ważne jest unikanie produktów rafinowanych i zwiększenie spożycia białka. Nasze ciało ma tendencję do gromadzenia większej ilości tłuszczu, co prowadzi do znacznego przyrostu masy ciała.
Przybieranie na wadze z wiekiem - przyczyny i profilaktyka
Sofía Quintana Alonso

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Sofía Quintana Alonso.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Doświadczenie i mądrość nie są jedynymi rzeczami, które pojawiają się z biegiem czasu. Przybieranie na wadze z wiekiem to także nieunikniony proces. Bez względu na to, jak zdrowe były nasze nawyki w młodości lub jakie błędy popełnialiśmy w diecie, zawsze zauważymy wzrost masy ciała.

Jeśli waga była jedną z kwestii, która zawsze zasługiwała na Twoją szczególną uwagę, to zapewniamy Cię, że po przekroczeniu 40 roku życia zajmie jeszcze ważniejsze miejsce.

Na tym etapie zaczynają pojawiać się czynniki, które ze swej natury zmieniają funkcjonowanie organizmu. Przybieranie na wadze jest ich przykrą konsekwencją.

Jeśli ten temat nigdy Cię nie martwił, chcemy Ci powiedzieć, że teraz musisz zwrócić na to uwagę. Przybieranie na wadze może Ci bowiem wystawić rachunek w momencie, w którym najmniej tego oczekujesz.

Jeżeli dbałaś o swoją wagę, to strategie, z których korzystałaś wcześniej, przestaną działać. Regularne ćwiczenia i zdrowe odżywianie nie wystarczą.

Więcej lat – więcej komplikacji

Siedzący tryb życia, hormony i niewłaściwa dieta, które stosowałaś przez całe życie, utrudnią utrzymanie idealnej wagi. Po czterdziestce wszystko zaczyna być trudniejsze.

Ćwiczenia po 60-tce.

Amerykańska Rada do spraw Ćwiczeń (American Board of Exercise) zapewnia, że od 40 roku życia metabolizm spowalnia, więc spalisz o 300 kalorii mniej niż wtedy, gdy cieszyłaś się młodością mając zaledwie 20 lat. Dlatego właśnie w tym wieku zaczynasz obserwować przybieranie na wadze.

Dodaj do tego komplikacje życia, brak czasu na należyte dbanie o siebie, obowiązki rodzinne, znój pracy i, w wielu przypadkach, brak motywacji, aby polepszać stan zdrowia.

Z tego powodu będziesz musiała zastosować inne metody oprócz diety, aby niekontrolowane przybieranie na wadze nie przerodziło się w prawdziwy problem.

Sarkopenia: mniej mięśni, więcej tłuszczu

Istnieje kilka powodów, dla których przybieranie na wadze z wiekiem jest powszechne. Chcemy, abyś zrozumiała, że nie jesteś winna tego zjawiska, jest to proces naturalny. Potem, gdy już poznasz pochodzenie tego stanu, przedstawimy Ci kilka zaleceń, które możesz zastosować.

Odchudzanie.

Zasadniczo dzieje się tak, że z biegiem lat postępuje zjawisko o nazwie sarkopenia. Jest to proces, w którym następuje znaczna utrata masy mięśniowej.

Tak więc, po ukończeniu 30 roku życia można tracić od 3 do 5 procent masy mięśniowej na dekadę. To powoduje , że w wieku 40 lat spalisz 200 kalorii mniej niż wtedy, gdy miałaś 30 lat. A jak wiesz, im więcej kalorii gromadzisz, tym więcej tłuszczu i przyrostu wagi.

Są jednak i inne powody:

Spadek wydzielania hormonów

Z upływem wieku znaczenie hormonów jest coraz ważniejsze. U kobiet i mężczyzn występuje spadek produkcji hormonów. Kobiety po pięćdziesiątce wkraczają w okres menopauzy, a już od wieku 35 lat zaczyna postępować brak równowagi między wytwarzaniem estrogenu i progesteronu.

  • Pierwszy z tych hormonów wytwarza komórki tłuszczowe, a drugi przeciwdziała temu procesowi. Po ukończeniu 35 lat traci się więcej progesteronu niż estrogenu.
  • Powoduje to brak równowagi i w efekcie może doprowadzić do tego, że kobieta przytyje kilka dodatkowych kilogramów.

Z drugiej strony, mężczyźni po przekroczeniu 30 roku życia doświadczają obniżania poziomu testosteronu, w tempie 1 procenta rocznie. W ich przypadku właśnie ten hormon chroni przed procesem, jakim jest przybieranie na wadze.

Jednak wraz ze spadkiem testosteronu, trudno jest uniknąć dodatkowych kilogramów.

Brak ćwiczeń

Z biegiem lat ludzie zaprzestają aktywności fizycznej. Tak więc, przybieranie na wadze staje się nieuniknione, ponieważ tłuszcz ma więcej miejsca, w którym może się gromadzić. Wiedząc o tym, musisz kontynuować ćwiczenia i stale utrzymywać aktywność fizyczną.

Ćwiczenia siłowe.

Przybieranie na wadze z wiekiem – kilka wskazówek, jak tego uniknąć

Teraz zaprezentujemy serię porad, dzięki którym zobaczysz, że postępujący wiek nie musi być równoznaczny ze zwiększającą się wagą. W każdym przypadku wskazane jest jednak, aby poprosić o konsultację profesjonalistę tak, żeby cały proces był pod kontrolą:

  • Musisz utrzymać masę mięśniową. Pamiętaj, że tłuszcz nie spala żadnych kalorii, ale mięśnie tak. Dlatego ważne jest, aby wykonywać czynności, które rzucają wyzwanie Twoim tkankom mięśniowym, zarówno je rozwijając, jak i utrzymując w formie.
  • Włącz do diety dużo białka, które pomoże Ci zregenerować i rozwinąć mięśnie.
  • Zwróć uwagę na całkowitą liczbę kalorii, które należy spożywać. Wszystkie, które pochodzą ze słodyczy lub produktów rafinowanych, trzeba wyeliminować lub spożywać w umiarkowanych ilościach.
  • Nie zaniedbuj diety. Celem jest jedzenie zdrowych pokarmów. Szukaj zdrowych przepisów, a jeśli jesz poza domem, poproś o dania z zielonych warzyw. To kwestia edukacji i dobrych nawyków.

Widzisz, że rozwiązania nie są tak skomplikowane. Jeśli już stosujesz dobrą dietę, powinnaś ją kontynuować, ale z większą kontrolą i wysiłkiem.

Jeśli masz zwyczaj ćwiczyć, skup się więcej na ćwiczeniach siłowych, aby Twoje mięśnie ciężej pracowały. Z biegiem lat, pomimo ćwiczeń, przybieranie na wadze może mieć głęboko ukryte przyczyny. Dlatego własnie, musisz zadbać o siebie jeszcze bardziej, Twoje zdrowie jest najważniejsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cruz-Jentoft, A. J., Baeyens, J. P., Bauer, J. M., Boirie, Y., Cederholm, T., Landi, F., … Zamboni, M. (2010). Sarcopenia: European consensus on definition and diagnosis: Report of the European Working Group on Sarcopenia in Older People. Age Ageing. https://doi.org/10.1093/ageing/afq034
  • Cruz-Jentoft, A. J., Kiesswetter, E., Drey, M., & Sieber, C. C. (2017). Nutrition, frailty, and sarcopenia. Aging clinical and experimental research, 29(1), 43-48.
  • Flegal, K. M., Carroll, D., Kit, B. K., & Ogden, C. L. (2012). Prevalence of obesity and trends in the distribution of body mass index among US adults, 1999-2010. JAMA – Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.2012.39

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.