Niespełniona miłość - co za nią stoi?
Czym spowodowana jest niespełniona miłość? Jako odpowiedź można podać wiele czynników, zależnych od sytuacji, na przykład: potrzebę, podziw, ból, miłość, opiekę, współczucie, czy uzależnienie emocjonalne.
Historie, w których pojawia się niespełniona miłość od niepamiętnych czasów wypełniają nasze serca. To właśnie o niej opowiadają największe dzieła literackie i artystyczne.
Romeo i Julia, La Celestina, Narzeczona dla Księcia, Don Juan Tenorio i Cierpienia Młodego Wetera to tylko kilka znakomitych przykładów w literaturze, które przedstawiają, czym jest niespełniona miłość i złamane serce u młodych osób, które nigdy nie będą razem.
Bajki, filmy Disney’a mówiące o wiecznej miłości, czy opery mydlane z setkami wątków przed szczęśliwym zakończeniem nauczyły nas wierzyć, miłość jest wszechmocna i że wszystko skończy się dobrze.
Rzeczywistość pokazuje jednak, że jest zupełnie inaczej: nie każda miłość jest niemożliwa, ale o każdą trzeba walczyć. Niektóre muszą same minąć, a niektóre po prostu pozornie nazywa się pięknym uczuciem. Z tego też powodu, czasami lepiej po prostu odejść od tego, co nieosiągalne.
Jak możesz się domyślać, ten literacki i artystyczny komponent jest dobrze znany w naszym życiu, bo charakteryzuje się jedną szczególną cechą: mówi o czymś, z czym my wszyscy możemy się identyfikować. Jest tym niespełniona miłość. Ale… Dlaczego?
Dlaczego kochamy osoby, których nie możemy mieć?
Niekończąca się miłość jest męcząca, irytująca i destrukcyjna. Ale niestety, nasz rozwój emocjonalny nie jest w stanie pozwolić nam uniknąć tego typu cierpienia, przez co angażujemy się w coś, co często jedynie nam szkodzi.
Może jest to wina romantyzmu, że wierzymy, że znajdujemy się na właściwej drodze, pomimo bólu, który czujemy głęboko w sercu. Ale co tak właściwie się z nami dzieje? Dlaczego wciąż czujemy ten impuls, to fatalne zauroczenie? Oto niektóre z powodów:
1. Oddziałujący niepokój
Czasami chcemy i potrzebujemy być blisko kogoś, bez względu na to, kim byłaby ta osoba. Wystarczy, że będzie z nami i nas uspokoi. Stoi za tym uczucie niepokoju. Wydaje nam się, że uspokoi nas tylko znajdujący się w pobliżu przedmiot naszego pożądania.
Gdy nie ma przy nas danej osoby, niepokój szybko wzrasta, powodując w nas cierpienie i potrzebę nieustannego poszukiwania miłości, która by nas uspokoiła. Według psychologów Cindy Hazan i Phillipa R. Shaver, jest to bardzo niezdrowe podejście.
2. Idea romantyzmu: walka z przeciwnościami
Jak powiedzieliśmy powyżej, uczono nas, że miłość to bycie ze sobą na dobre i złe. Ale czy rzeczywiście musimy brać na siebie wszystko, z czym się spotykamy? Jeśli tak robimy, to nie z wyboru, a dlatego, że zmuszają nas do tego nasze przekonania (nieprawdziwe i szkodliwe).
3. Uwaga
To proste. Chociaż trudno nam uwierzyć, czasami zakochujemy się bez wzajemności w kimś, kto zwrócił na nas jedynie małą uwagę. Jest to oczywiście wywołane wieloma potrzebami emocjonalnemu i potrzebą akceptacji.
4. Niezdecydowanie
Chociaż może wydawać się to dziwne, niespełniona miłość czasami dotyka ludzi, którzy chcą uniknąć intymności. Uciekające od niej osoby mają tendencje do życia w idealnym świecie fikcyjnym, w którym miłość może pozostać wyidealizowana.
Według psychologa Lindy Hatch osoby takie “poszukują relacji, w których druga osoba odrzuci lub porzuci je. W ten sposób mogą czuć się bezpieczne i z dala od szkodliwej realnej intymności. Bliskość z drugą osobą staje się przez nie postrzegana jako coś niebezpiecznego”.
5. Wpływ nieosiągalnej osoby
Niespełniona miłość to idealny przykład miłości platonicznej. Hector G. Barnes twierdzi, że “Logika jest dość prosta: ograniczone zasoby zwiększają wartość, podczas gdy obfite zasoby obniżają ją”.
Dany produkt staje się luksusem, ponieważ nie możemy go mieć. Tak samo jest z nieosiągalną osobą – cenimy ją do granic możliwości. Co może być bardziej pożądanego niż zaangażowanie osoby, która nigdy nie wychodzi ze związku?
Albo kogo można chcieć bardziej niż osobę, którą każdy chce (na przykład, aktora lub najbardziej przystojnego chłopaka w klasie?
6. Podziw
Miłości powinien towarzyszyć wzajemny podziw. Są jednak “miłości”, w przypadku których podziw towarzyszy wyłącznie jednej osobie. W takich sytuacjach wciąż wytwarza się pożądanie, ale tylko u niej.
Każdy związek, który zaczyna się w ten sposób, skazany jest na niepowodzenie, a dana osoba poznaje, czym jest niespełniona miłość.
Czy to naprawdę miłość?
Jak możemy zobaczyć, niespełniona miłość może być odpowiedzią na wiele pytań. Każdemu przypadkowi towarzyszą odmienne powody i emocje. Wyraźnie widać jednak, że niespełniona miłość nie jest zdrowym rodzajem miłości.
Miłość to nie tylko szczęście, ale także możliwość. Czasami jedyną rzeczą, która łączy nas z tym uczuciem, jest pośpiech i chęć posiadania czegoś, dla czego warto żyć.
Niespełniona miłość – w jaki sposób możemy przezwyciężyć?
Pierwszy krok polega na zrozumieniu, że chociaż jesteśmy zauroczeni daną osobą, możliwe, że nie będziemy w stanie tworzyć z nią zdrowej, konstruktywnej i satysfakcjonującej relacji.
Musimy uświadomić sobie, że idealizacja to coś naturalnego w procesie zakochiwania się, ale nawet pomimo tego, bywa wyczerpująca. Ważne, aby zrozumieć, że ludzie nie są prototypami czy ideałami perfekcyjnej miłości. Nasz wybór partnerów powinien opierać się na tym, kim oni rzeczywiście są.
Nie oznacza to, że nie możemy być romantyczni lub że nasz partner lub związek nie może być bliski ideału. Osiągnięcie tego stanu jest pożądane i możliwe, ale istnieje kilka niepodważalnych zasad, o których nie należy zapominać.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bauman, Z. (2012). Amor líquido: acerca de la fragilidad de los vínculos humanos. Fondo de Cultura Económica.
- Branden, N. (2000). Psicologia del Amor Romantico. Paidós.
- Hazan, C., & Shaver, P. (1987). Romantic love conceptualised as an attachment process. Journal of Personality and Social Psychology, 52, 511-524. https://psycnet.apa.org/record/1987-21950-001
- Sanpedro, P. (2005). El mito del amor y sus consecuencias en los vínculos de pareja. Disenso, 45, 5-20.