Niedoczynność tarczycy - 7 naturalnych sposobów
Niedoczynność tarczycy może prowadzić nie tylko do wielu komplikacji zdrowotnych, ale także do lekkich zaburzeń, takich jak nerwowość, zmęczenie czy ochrypnięty głos. Jeśli Twoja tarczyca także nie działa tak jak powinna, musisz wiedzieć, że istnieje wiele naturalnych sposobów, by pobudzić ją do odpowiedniej aktywności.
Niedoczynność tarczycy to najprościej mówiąc niedobór hormonów wydzielanych przez ten gruczoł. Na szczęście negatywne skutki takiego stanu rzeczy da się odwrócić stosując kilka prostych sposobów.
Czy cierpisz na niedoczynność tarczycy?
Jeśli do tej pory nie przeprowadzono u Ciebie badań na niedoczynność tarczycy, powinnaś zwrócić uwagę na takie symptomy, które mogą sugerować istnienie takiego problemu:
- wahania wagi lub trudności z utratą zbędnych kilogramów
- sucha skóra, osłabione włosy i paznokcie
- wahania nastroju
- przemęczenie
- ochrypnięty głos
- nerwowość i lęk
- zaparcia
- częste uczucie chłodu
Jednym z bardziej charakterystycznych objawów niedoczynności tarczycy jest także przerzedzanie się brwi. Jeśli zauważysz u siebie jeden lub więcej z opisanych symptomów, możesz spróbować pobudzić wydzielanie hormonów tarczycy na jeden z kilku sposobów, które znajdziesz poniżej.
1. Jedz wodorosty
Od dawien dawna wiadomo, że minerałem niezbędnym do regulowania pracy tarczycy jest jod. Jeśli z różnych względów nie możesz jednak udać się nad morze, warto wzbogacić swój jadłospis w produkty obfitujące w tę substancję, na przykład wodorosty.
Szczególnie polecamy takie gatunki wodorostów jak kelp czy kombu, które doskonale nadają się do przygotowywania posiłków z innymi warzywami czy roślinami strączkowymi. Wodorosty należy gotować przez co najmniej 20 minut, aby nabrały miękkości.
Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie skomplikowanych posiłków lub też nie wiesz, gdzie dostać świeże wodorosty, możesz także sięgnąć po suplementy diety oparte na tych samych produktach i substancjach. Zażywaj je jednak pod nadzorem lekarza.
2. Zadbaj o aktywność fizyczną
Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy bardzo często czują się przemęczone i jest im ciągle zimno. Dzieje się tak dlatego, iż ich metabolizm jest spowolniony. Wniosek jest prosty: wymaga on pobudzenia do pracy, a najlepszym sposobem na uaktywnienie swojego organizmu są ćwiczenia fizyczne.
Zadbaj o aktywność o średniej intensywności co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Zbyt lekkie ćwiczenia nie przyniosą zamierzonych efektów, więc nie wahaj się spocić!
Przeczytaj również: Hormony i naturalne sposoby ich regulacji
3. Niedoczynność tarczycy:Bierz chłodny prysznic
Kolejnym naturalnym sposobem na przyspieszenie metabolizmu i uaktywnienie tarczycy jest zimna woda. Chłodny prysznic doskonale pobudzi ciało do działania, nawet jeśli w pierwszej chwili chłód wydaje się nie do zniesienia.
Pamiętaj, aby przyzwyczajać swoje ciało do niższej temperatury wody stopniowo. Przez pierwsze kilka razy bierz prysznic tak samo jak zwykle, dopiero pod koniec obniżaj temperaturę wody i kieruj strumień od stóp w górę. Możesz także zmieniać temperaturę z ciepłej na zimną w trakcie kąpieli.
4. Unikaj przetwarzanej żywności
Najgorszą rzeczą jaką możesz zrobić swojej tarczycy jest nadmierne spożycie przetwarzanej żywności, pełnej konserwantów i składników słabej jakości.
Zdecydowanie lepiej będzie zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze i wzbogacić swój jadłospis o naturalne i organiczne produkty, które możesz spożywać na surowo lub przygotować w domu.
Zwiększ dzienne spożycie owoców i warzyw; przygotuj sałatkę, dodawaj do posiłków kiełki i nasiona zbóż. Nie zapomnij także o orzechach i roślinach strączkowych.
5. Unikaj toksyn w swoim otoczeniu
Toksyny to szkodliwe substancje atakujące nasz układ odpornościowy i niektóre części ciała – na przykład tarczycę.
Oprócz wspomnianych wyżej przetwarzanych produktów, źródłem toksyn mogą okazać się także kosmetyki, produkty czystości, fale magnetyczne wytwarzane przez urządzenia elektroniczne, tytoń, a nawet woda czy powietrze.
Jeśli niedoczynność tarczycy jest także Twoim problemem, koniecznie zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę pełną naturalnych produktów. Staraj się także spędzać czas poza miastem, na świeżym powietrzu.
6. Niedoczynność tarczycy: Pokochaj pikantne przyprawy
Na niedoczynność tarczycy doskonale działają także wszelkie pikantne i aromatyczne przyprawy, takie jak imbir, pieprz cayenne czy chili.
Możesz zacząć od dodawania do potraw niewielkich ilości tych przypraw, a następnie zwiększać stopień pikantności. Pozwoli to na pobudzenie metabolizmu, szybszą utratę wagi, rozgrzanie organizmu i aktywowanie tarczycy do pracy.
Przeczytaj również: Pikantne jedzenie – poznaj zalety i wady
7. Wykorzystaj swój głos
Tarczyca to gruczoł umiejscowiony wewnątrz krtani, czyli organu odpowiedzialnego za nasz głos. Patrząc na to z szerszej perspektywy, wiąże się to silnie z naszą możliwością wyrażania emocji.
Aby uregulować pracę tarczycy, możesz wypróbować ćwiczenia relaksacyjne oraz medytację w połączeniu z wokalizacją głoski ,,e”. Taki rodzaj czakry wyzwoli odpowiednie drgania i energię. Wyobraź sobie kulę światła poruszającą się wewnątrz Twojej krtani zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Mayayo, E., Santisteban, P., Labarta, J. I., & Ferrández, A. (2002). Hipotiroidismo congénito. Tratado de Endocrinología Pediátrica. 3ª edición. Madrid: McGraw-Hill Interamericana de España, SAU, 532-56.
- Prevention, C. (2018). Travelers with Chronic Illnesses – Chapter 8 – 2018 Yellow Book | Travelers’ Health | CDC. Retrieved from https://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2018/advising-travelers-with-specific-needs/travelers-with-chronic-illnesses
- Thyroid Patient Travel Tips. (2018). Retrieved from https://www.nahypothyroidism.org/traveling-with-thyroid-dysfunction/
- Bansal, A., Kaushik, A., Singh, C., Sharma, V., & Singh, H. (2015). The effect of regular physical exercise on the thyroid function of treated hypothyroid patients: An interventional study at a tertiary care center in Bastar region of India. Archives of Medicine and Health Sciences. https://doi.org/10.4103/2321-4848.171913
- Romano, L., De Santis, G. L., Gualtieri, P., & Merra, G. (2017). Thyroid disorders and Mediterranean diet: which way to prevent metabolic complications. European Review for Medical and Pharmacological Sciences. https://doi.org/10.26355/eurrev_201708_13259